Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Michał Iwanowski
To program obejmujący tzw. miękkie projekty, polegające na inwestycjach w wiedzę i podniesienie poziomu wykształcenia społeczeństwa, zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego. Dla małych i średnich firm to źródło funduszy np. na podniesienie kwalifikacji pracowników.

Źródłem finansowania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL) jest Europejski Fundusz Społeczny. Jego naczelne hasło brzmi: człowiek jest wartością samą w sobie. To oznacza, że w projektach ubiegających się o pieniądze z tego funduszu, liczy się przede wszystkim inwestycja w człowieka, a nie w infrastrukturę.

Innymi słowy - jeśli przedsiębiorca chce rozbudować zakład, czy wyposażyć firmę w sprzęt czy maszyny - w tym funduszu nie ma czego szukać. Jeśli natomiast chce np. podnieść kwalifikacje swoich pracowników a nie stać go na to, to tutaj trafi pod właściwy adres.

Całość środków POKL na lata 2007 – 2013 w Polsce to 8,1 mld euro. W ramach POKL wsparciem są objęte następujące obszary: zatrudnienie, edukacja, integracja społeczna, rozwój potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, a także zagadnienia związane z rozwojem zasobów ludzkich na terenach wiejskich, budową sprawnej i skutecznej administracji publicznej wszystkich szczebli oraz promocją zdrowia zasobów pracy.

Oto dwa priorytety zawarte w POKL, istotne dla małych i średnich przedsiębiorców: Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw W tym priorytecie zawarte jest działanie obejmujące rozwój kadr nowoczesnej gospodarki. To właśnie pod to działanie można "podczepić" projekty dotyczące szkoleń (ogólnych i specjalistycznych) i doradztwa dla przedsiębiorców (lub grup przedsiębiorców) przygotowane w oparciu o indywidualne strategie rozwoju firm. To tutaj kwalifikują się projekty na sfinansowanie np. studiów podyplomowych dla przedsiębiorców orach pracowników przedsiębiorstw. Warunek jest jeden: celem ma być podnoszenie kwalifikacji i dostosowanie ich do wymogów gospodarki opartej na wiedzy.

Szkolnictwo wyższe i nauka

W tym priorytecie znajdziemy działanie z zakresu wzrostu świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym. Celem jest podnoszenie kompetencji kadr zajmujących się badaniami i rozwojem. Poziom tych kompetencji - w wyniku realizacji projektu - powinien pozwolić na efektywną współpracę jednostek naukowych i przedsiębiorstw w zakresie wdrażania osiągnięć. Chodzi więc o to, by pracownicy firm potrafili współdziałać z naukowcami, a naukowcy z pracownikami firm. Po to, by osiągnięcia badawcze i naukowe były szybko i sprawnie adaptowane w firmach i znajdowały tam praktyczne zastosowania. W ramach tego priorytetu można też starać się o dotacje na przedsięwzięcia upowszechniające osiągnięcia nauki polskiej i światowej w procesie kształcenia na poziomie wyższym.

A także na projekty dotyczące podnoszenia świadomości pracowników w zakresie wagi i zasad badań naukowych i prac rozwojowych dla gospodarki, a także potrzeb sektora nauki i gospodarki w tym zakresie. Instytucjami pośredniczącymi w podziale i rozliczaniu środków z POKL są urzędy marszałkowskie poszczególnych województw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Program Operacyjny Kapitał Ludzki - Kurier Poranny