MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Promocja wody

Inga Domurat
Rozmowa z Januszem Łodziewskim, szefem MWiK w Koszalinie.

Dziś w Koszalinie rozpoczyna się Święto Wody. Zaplanowano różne atrakcje dla mieszkańców. My o sprawach związanych z wodą postanowiliśmy porozmawiać z jednym z organizatorów.

- Po co nam Święto Wody? Czy to ma być pomysł na turystów, czy przypomnienie mieszkańcom, że woda to towar deficytowy i powinniśmy się cieszyć, że w Koszalinie jej nie brakuje?
- Zgodnie z zamysłem głównego organizatora tego święta, czyli Urzędu Miejskiego, rzeczywiście ma ono być atrakcją dla mieszkańców i turystów. Nie ukrywam, że przy okazji chcemy promować koszalińskie "wodociągi" i naszą wodę, która nie dość, że jest bardzo dobrej jakości, to jeszcze jest tania w porównaniu z innymi regionami Polski.

- Czy to, że mamy tak dobrą i tanią wodę oznacza, że MWiK osiągnęły już maksimum swoich możliwości i lepiej już nie będzie?
- Absolutnie nie. Ciągle inwestujemy, rozbudowujemy i unowocześniamy sieć.

- Jakie więc są najbliższe plany?
- Przez ostatnie cztery lata na wymianę sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i deszczowej wydaliśmy ponad 36 mln złotych. W tym roku wydamy prawie 5,5 mln złotych.

Wykonamy drugi etap sieci wodociągowej z przyłączami przy ul. Morskiej, wymienimy wodociąg przy ulicach Szpitalnej, Wybickiego, Dąbrowskiego, Bursztynowej, Marynarzy, Lechickiej i Brzozowej.

Łącznie ułożymy prawie 6 km nowych rur. Nowoczesną metodą, bez konieczności prowadzenia wykopów, ułożymy 3 km sieci kanalizacyjnej przy ulicach Łużyckiej, Wojska Polskiego, Żwirowej, Racławickiej i Tuwima. Zaczynamy też inwestować w deszczówkę, którą w tym roku przejęliśmy od Zarządu Dróg Miejskich. Za 650 tys. zł odtworzymy kanał deszczowy ul. Młyńskiej.

- Z tego, co wiem, większość wodno-kanalizacyjnych rur z rakotwórczego azbestu została już wymieniona. Gdzie jeszcze trzeba to zrobić?
- Na ponad 350 km rur w miescie, tylko 2 km pozostały azbestowe i do końca przyszłego roku je wymienimy. Mimo, że zgodnie z przepisami mamy na to czas do końca 2032 roku.

- Czy może pan zapewnić mieszkańców, że nie mają co obawiać się podwyżek?
- Dziś łączna stawka za metr sześcienny wody i ścieków wynosi 4,50 złotego. W marcu przyszłego roku będziemy musieli, jak co roku, ustalić nowe stawki. Nie chciałbym, aby ta obecnie obowiązująca uległa zmianie. Jeśli jednak wzrośnie inflacja, ceny za paliwo, energię, to tego wykluczyć nie mogę. Ale na pewno zrobimy wszystko, by były to minimalne podwyżki.

Program Święta Wody na str. 32

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!