Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed wyjazdem na wakacje

(jak)
Końcówka czerwca to początek okresu wakacyjnych wyjazdów. Jak przygotować się do długich podróży, żeby dojechać bezpiecznie i komfortowo radzą specjaliści ze Szkoły Auto.

Po pierwsze warto zadbać o przyjemną atmosferę podczas podróży. Pasażerowie powinni pamiętać, żeby nie rozpraszać ani nie denerwować kierowcy. Z pewnością zbawienny wpływ na dobre samopoczucie będzie miało wcześniejsze zaplanowanie trasy i dobrze przemyślany wybór pory wyjazdu, który pozwolą uniknąć irytującego stania w korkach spowodowanych robotami drogowymi. Informacje o aktualnych utrudnieniach na drogach krajowych można na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (www.gddkia.gov.pl).

Dzieci

Po drugie dzieci wozimy zawsze w specjalnych fotelikach lub na podkładach, dopasowanych do wzrostu i wagi. Najmłodsi pasażerowie najczęściej narzekają w podróży z dwóch powodów, albo jest im niewygodnie, albo się nudzą. Fotelik musi więc być miękki i ergonomicznie ukształtowany, a wybieramy go w sklepie razem z przyszłym użytkownikiem. Nie można zapomnieć o ulubionych zabawkach, grach, książkach czy też indywidualnym sprzęcie do słuchania muzyki najmłodszego pasażera.
Jeżeli zabieramy w podróż psa lub kota, to wyłącznie w specjalnym zamykanym pojemniku. Nasz ulubieniec musi regularnie pić, czasem coś jeść lub załatwić swoje potrzeby. Uwaga! Niektóre zwierzęta - podobnie jak ludzie - cierpią na chorobę lokomocyjną.

Napoje

Podczas upałów nie otwieramy szyb w czasie jazdy na szosie. Powoduje to zazwyczaj przeciągi i naraża na liczne dolegliwości, jak przeziębienia, zapalenie zatok i ucha środkowego. Może być też przyczyną nasilenia reakcji alergicznych. Lepszym rozwiązaniem jest staranne ustawienie układu wentylacji, a w razie potrzeby dodatkowo włączyć nawiew.
Przed wyruszeniem w trasę nie można zapominać o zabezpieczeniu odpowiedniej ilości napojów dla podróżujących. Fachowcy ze Szkoły Auto uważają, że najlepsza będzie niegazowana woda mineralna lub sok owocowy. Nie polecają natomiast napojów energetycznych. Ich działanie na kierowców jest dyskusyjne. Poprawiają one wprawdzie sprawność, ale według statystyk, zwiększają przy tym ryzyko spowodowania wypadku! Kierowcy mają skłonność do szybszej i bardziej ryzykownej jazdy. Prowadzący auto nie powinien także —jeść zbyt obfitych posiłków, zarówno przed jazdą, jak i w przerwach w podróży.

Zmęczenie

Sposoby na lekkie znużenie kierowcy jazdą są dla każdego indywidualną sprawą. Jednym pomaga żucie gumy. Inni muszą wypić mocną kawę lub herbatę. W żadnym wypadku nie należy jednak przesadzać. Gdy tylko w trasie poczujemy, że mamy problemy z koncentracją, często ziewamy, powieki stają się coraz cięższe, a nasz czas reakcji ulega wydłużeniu, powinniśmy przerwać jazdę i odpocząć. Najlepszą metodą regeneracji jest drzemka (nawet kilkunastominutowa). Zbawienny bywa również prysznic, albo - jeśli nie ma takiej możliwości - umycie rąk i twarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!