MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy z regionu koszalińskiego o tzw. tarczy antykryzysowej: pilnie potrzebne jest sensowne i racjonalne wsparcie ​

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Po tym, jak z piątku na sobotę, nad ranem, Sejm przegłosował tzw. tarczę antykryzysową, Północna Izba Gospodarcza przygotowała pilnie postulaty, które skierowała do marszałka Senatu.

PIG prosi o ich uwzględnienie; to Senat będzie teraz głosował ów projekt. Przedsiębiorcy mówią wprost: Jak nie będzie sensownego i racjonalnego wsparcia, to gospodarka nie podniesie się w ciągu najbliższych 5-10 lat.​

Oto pełna treść wystąpienia:

W związku z uchwaloną przez Sejm RP dziś nad ranem w dniu 28 marca 2020 roku ustawą tzw. tarczą antykryzysową i skierowaniem ustawy do Senatu zwracamy się w imieniu Rady Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie o uwzględnienie postulatów i poprawek przedsiębiorców zrzeszonych w Naszej Izbie.

Północna Izba Gospodarcza w Koszalinie zwraca się w wnioskiem o wsparcie polskich przedsiębiorstw które ucierpiały wskutek epidemii koronowirusa. Skutki pandemii które już dzisiaj obserwujemy – w początkowej fazie epidemii – wskazują, iż może to doprowadzić do kryzysu gospodarczego, upadku wielu polskich firm, które płacą podatki i wszelkie daniny publiczne zasilając tym samym Skarb Państwa.

Już w lutym 2020 roku doszło do paraliżu działalności wielu branż: transport, logistyka, branżą rozrywkowa, eventowa, koncertowa, sportowa, komunikacja, mikroprzedsiębiorstw działających w branży usługowej, gastronomia, hotelarstwo i turystka – szczególnie widoczna w Naszym Regionie, w regionie Pomorza Zachodniego i Pomorza Środkowego.

Wiele polskich firm już od marca 2020 roku nie realizuje żadnych zleceń, zawiesiła działalność, wypowiedziane zostały umowy i kontrakty, boryka się już z brakiem środków, grozi im upadłość.

Cieszy nas fakt, iż rząd zaproponował pilne wprowadzenia spec ustawy, która ma za zadanie m.in.: odroczyć płatność ZUS, VAT, CIT, PIT – bez odsetek, odroczenie strat w 2020 od podatku za 2019 rok, tanie pożyczki i gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego do 500 tysięcy euro, dopłaty do kredytów z funduszu klęskowego, zniesienie kar za nieterminowe wykonanie inwestycji publicznych etc.

Proponowane rozwiązania są połowiczne i nie pomogą w pełni polskim przedsiębiorcom, dlatego też zwracamy się z wnioskiem o pilną realizacje naszych postulatów:

1. Umorzenie płatności składek ZUS dla wszystkich przedsiębiorców od 1 marca 2020 przez okres minimum 3 miesięcy (w zależności od trwającej pandemii i jej skutków należy rozważyć przedłużenie o kolejny okres) - jak mają płacić składki ZUS skoro nie pracują, nie prowadzą działalności gospodarczej? Propozycja zwolnienia (umorzenia) składek ZUS powinna dotyczyć wszystkich firm bez względu na wielkość zatrudnienia, czy skalę zmniejszonych obrotów, czy też dochodów wskutek pandemii. W tym względzie nie powinno się różnicować przedsiębiorców. Wnosimy o usunięcie proponowanego kryterium spadku dochodów o 50%, a także o usunięcie ograniczenia wsparcia tylko dla mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do 9 pracowników.

2. propozycja rządu, aby firmy, które utrzymają miejsca pracy, otrzymały od państwa dopłatę do pensji pracowników w wysokości 40% średniego wynagrodzenia, proponujemy zamienić na 80 % średniego wynagrodzenia w Polsce - tak, jak ma to miejsce w innych krajach europejskich np. we Francji. I przez okres minimum 3 miesięcy.

3. Prolongata spłat rat kapitałowo - odsetkowych kredytów zaciągniętych przez przedsiębiorców przez okres minimum 6 miesięcy.

4. Prolongata spłat rat od kredytów leasingowych zaciągniętych przez przedsiębiorców przez okres minimum 6 miesięcy.

5. Pilne zwroty nadpłaconego podatku VAT dla firm (zamiast dotychczasowych 60 dni, należy skrócić termin do 14 dni)

6. Przeznaczenie środków pomocowych na przykład z funduszu Unii Europejskiej na zasiłki dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, osób, które nie mogą pracować i zarabiać online, np. właściciele małych biur podróży, piloci wycieczek, przewodnicy czy szkoleniowcy - trenerzy, którym odwołano zarówno wycieczki, jak i szkolenia aż do czerwca 2020 roku włącznie w wysokości 80% średniego wynagrodzenia przez okres minimum 3 miesięcy

7. Ponadto wnosimy o przesunięcie wdrożenia Pracowniczych Programów Kapitałowych dla firm zatrudniających powyżej 50 osób na styczeń 2021 roku.

8. Prolongata spłaty podatków i danin publicznych przez okres minimum 3 miesięcy.

Niemniej jednak największe oczekiwanie przedsiębiorców dotyczy umorzenia płatności składek ZUS dla przedsiębiorców od 1 marca 2020 przez okres minimum 3 miesięcy (w zależności od trwającej pandemii i jej skutków należy rozważyć przedłużenie o kolejny okres). Jak przedsiębiorca ma zapłacić składki ZUS, skoro jego firma nie pracuje, hotele, ośrodki i lokale usługowe są zamknięte, a część z naszych przedsiębiorców musiała z dnia na dzień zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej? ZUS jest największym obciążeniem dla wielu z naszych regionalnych firm.

Decyzja w sprawie pomocy powinna zapaść jak najszybciej bowiem z końcem miesiąca marca br. wielu przedsiębiorców podejmie decyzje o ewentualnym wypowiedzeniu umów dla pracowników. Brak odpowiedniego i pilnego wsparcia przedsiębiorstw będzie skutkował natychmiastowym wzrostem bezrobocia w skali kraju o ok. 1-2 mln pracowników już w miesiącu kwietniu, co z kolei przełoży się na dodatkowe koszty wsparcia bezrobotnych z budżetu państwa, koszty społeczne, zdrowotne, które kosztować mogą znacznie więcej niż zaproponowane wsparcie.

Dla przykładu i porównania chcielibyśmy przedstawić propozycje rządów innych krajów europejskich które swoim rodzimym firmom zaproponowali:

1. W Niemczech małe firmy , osoby prowadzące działalność na własny rachunek i osoby wykonujące wolny zawód otrzymują bardzo szerokie i szybkie wsparcie:

a. Rząd federalny zapewnia 50 miliardów euro na pomoc w nagłych wypadkach dla małych firm, osób samozatrudnionych i freelancerów w postaci jednorazowej, bezzwrotnej trzymiesięcznej dotacji na koszty operacyjne.

b. Pomoc w nagłych wypadkach stanowi dodatkowe uzupełnienie programów krajów związkowych (udzielana przez Bundeslandy).

c. Osoby prowadzące działalność na własny rachunek i firmy zatrudniające do 5 pracowników otrzymują do 9 000 euro.

d. Samozatrudnieni i firmy zatrudniające do 10 pracowników otrzymują do 15 000 euro.

e. Kontrole podatkowe zostają zawieszone na sześć miesięcy.

f. Wszystkie świadczenia powinny być wypłacane bardzo szybko.

Przedsiębiorcy z regionu koszalińskiego o tzw. tarczy antykryzysowej: pilnie potrzebne jest sensowne i racjonalne wsparcie ​

2. We Francji rząd zaproponował m.in.:

a. Dopłata do wynagrodzeń 5000 euro dla firm do 9 pracowników

b. Przejęcie przez Państwo do 80 % rekompensat wynagrodzeń

c. Zwolnienia i ulgi podatkowe – automatyczne uwzględnianie wniosków o odroczenie podatku dochodowego, podatku od majątku

d. Odroczenie spłaty pożyczek

e. Zagwarantowanie nowych bankowych linii kredytowych (do 85 % gwarancji rządu)

f. Pożyczki pośrednie od 12,5 tysiąca do 16 mln euro

g. UWAGA: pakiet pomocy wprowadzono już 26 marca i funkcjonuje

Przedsiębiorcy z regionu koszalińskiego o tzw. tarczy antykryzysowej: pilnie potrzebne jest sensowne i racjonalne wsparcie ​

3. W Holandii rząd zaproponował swoim przedsiębiorcom szeroki pakiet wsparcia:
a. Maksymalne do 90 % dopłat rządowych do wynagrodzeń dla firm najbardziej dotkniętych kryzysem

b. Niskooprocentowane pożyczki dla samozatrudnionych do 10 157 euro

c. Odroczenie płatności wszystkich podatków krajowych dla przedsiębiorców

d. Świadczenie jednorazowe do 1500 euro dla jednoosobowych firm, zaś dla firm z sektora turystycznego do 4000 euro

Przedsiębiorcy z regionu koszalińskiego o tzw. tarczy antykryzysowej: pilnie potrzebne jest sensowne i racjonalne wsparcie ​

4. W Wielkiej Brytanii dla firm pojawiły się poniższe propozycje:
a. Dopłaty do wynagrodzeń do 80% pensji, max. 2500 funtów, dla samozatrudnionych 2917 funtów

b. Jednorazowe świadczenia – dopłaty do czynszów:
I. Świadczenie do 10 tysięcy funtów dla małych przedsiębiorstw
II. Świadczenie do 25 tysięcy funtów dla hoteli, firm handlowych i usługowych

c. Kredyty obrotowe dla firm do 5 mln funtów (nieoprocentowane do 12 miesięcy)

d. Odroczenie płatności podatku VAT oraz podatku dochodowego

Wyrażamy przekonanie, iż senatorowie w Senacie RP wnikliwie przeanalizują nasze wnioski i postulaty, porównując z propozycjami z jakimi przedsiębiorcy spotkali się w innych krajach europejskich. Należy wiedzieć, iż brak szybkich i odpowiednich, a nie tekturowych i nic de facto nie wnoszących dotychczasowych propozycji nie pomoże polskiej gospodarce, a może doprowadzić do upadku polskiej gospodarki, wzrostu inflacji, wzrostu bezrobocia, znacznie większe koszty obsługi bezrobotnych niż proponowana wsparcie, a w konsekwencji dramat wielu polskich rodzin.

/ - / Roman Biłas
Prezes Północnej Izby Gospodarczej
Oddział w Koszalinie

Do wiadomości:1. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Koszalinie
2. Parlamentarzyści
3. Media

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Dane dzień po dniu: l...

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Koszalin w trudnym czasie zagrożenia koronawirusem [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo