Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reklamacje: Sąd polubowny, ale jednak sąd

Joanna Boroń [email protected]
archiwum
Nasza Czytelniczka z Koszalina kupiła kozaki. Po kilku dniach okazało się, że z cholewki wystają druty. W sklepie wymienili jej buty na nowe, ale nie cieszyła się nimi długo.

Polubowny Sąd Konsumencki

Polubowny Sąd Konsumencki

Koszalin
ul. Andersa 34
75-950 Koszalin
tel. (094) 342-82-05

- Domyślam się, że to po prostu wadliwy model - mówi Czytelniczka z Koszalina. - Dlatego zażądałam zwrotu pieniędzy a nie kolejnej pary, z którą, jestem się w stanie założyć, zaraz zacznie się dziać to samo. Niestety w sklepie mnie zwodzą, pieniędzy oddać nie chcą. Co mam robić?

Rozwiązaniem jest skierowanie sprawy do konsumenckiego sądu polubownego. Po pierwsze złożenie pozwu nic klienta nie kosztuje, po drugie takie sądy działają szybciej, od złożenia pozwu do wyroku nie mija więcej niż 30 dni. A wyrok takiego sądu ma tą samą moc co wyrok sądu cywilnego.
Niestety polubowny sąd konsumencki ma też swoje minusy. Po pierwsze, by rozpatrzył sprawę muszą się zgodzić obie strony. Po drugie sąd może rozpatrywać tylko takie sprawy, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tysięcy złotych.
Co musimy zrobić gdy zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy sądu polubownego? Zaczynamy od złożenia wniosku Wypełniony wniosek składamy (lub wysyłamy listem poleconym) do polubownego sądu konsumenckiego.

W przypadku gdy wniosek jest sporządzony prawidłowo przewodniczący sądu doręcza odpis wniosku stronie przeciwnej z jednoczesnym wezwaniem, aby strona ta złożyła w terminie tygodniowym od dnia doręczenia wezwania oświadczenie na piśmie czy wyraża zgodę na rozstrzygnięcie sporu przez sąd wskazany we wniosku (złożyła podpis na Zapisie na sąd polubowny).
Jeżeli strona w terminie nie udzieli odpowiedzi, przewodniczący zwraca wniosek wnioskodawcy informując o przyczynie zwrotu. W przypadku uzyskania zgody strony pozwanej na rozpatrzenie sporu przez sąd i dokonania zapisu na sąd polubowny, przewodniczący sądu wyznacza termin rozprawy oraz podejmuje czynności przygotowujące rozprawę. Termin rozprawy nie powinien przekroczyć miesiąca od dnia założenia oświadczenia o zgodzie na sąd przez stronę przeciwną. W ramach czynności przygotowujących rozprawę przewodniczący sądu wzywa strony do wyznaczenia w terminie tygodniowym po jednym arbitrze z listy stałych arbitrów.

Sąd rozpatruje sprawę na jawnej rozprawie. Po wysłuchaniu stron może wezwać w charakterze biegłego rzeczoznawcę z listy rzeczoznawców. Za opinię rzeczoznawcy płaci strona wnioskująca, jeśli wygra to rachunek zapłaci strona przegrana.

Wydanie wyroku powinno nastąpić w przeciągu trzech dni od dnia zamknięcia rozprawy. Wyrok zapada większością głosów. Zarówno wyrok sądu polubownego jak i ugoda przed nim zawarta mają moc prawną na równi z wyrokiem sądu państwowego lub ugodą zawartą przed takim sądem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!