Rewolucyjny eksperyment. 4-dniowy tydzień pracy zwiększa...

  Rewolucyjny eksperyment. 4-dniowy tydzień pracy zwiększa wydajność pracowników

  Anna Bartosiewicz

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  4-dniowy tydzień pracy zwiększa wydajność pracowników

  4-dniowy tydzień pracy zwiększa wydajność pracowników ©rawpixel / Pixabay.com

  A gdyby tak pracować cztery dni w tygodniu zamiast pięciu? Naukowcy z Nowej Zelandii odkryli, że 4-dniowy tydzień pracy przynosi lepsze efekty niż praca przez pięć dni tygodniowo. Kiedy pracujemy mniej, jesteśmy bardziej produktywni.
  4-dniowy tydzień pracy zwiększa wydajność pracowników

  4-dniowy tydzień pracy zwiększa wydajność pracowników ©rawpixel / Pixabay.com

  Perpetual Guardian – czołowa nowozelandzka firma powiernicza, zleciła przeprowadzenie nietypowego eksperymentu. W badaniu, które miało miejsce od 5 marca do końca kwietnia 2018 r., wzięło udział ponad 240 pracowników Perpetual Guardian. Otrzymywali oni równowartość wynagrodzenia za pięć dni pracy, ale wymagano od nich przepracowania jedynie 32 godzin tygodniowo. Okazało się, że wydajność uczestników badania wzrosła, w porównaniu z okresem, kiedy obowiązywał ich 5-dniowy tydzień pracy za jednakową stawkę.

  - Podobny eksperyment przeprowadzono w Szwecji, gdzie skrócono czas pracy do 6 godzin dziennie. Wyniki obu eksperymentów pozwalają wyciągnąć kilka wniosków. Przede wszystkim, pokazują jasno, że pracownicy potrafią i chcą być efektywni. Są w stanie wykonać w krótszym czasie tę samą pracę co w dłuższym. Mówi o tym prawo Parkinsona: „praca rozszerza się tak, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie”. Ponadto, wielu ludzi woli w pracy… pracować. Nie chcemy tracić czasu, przesiadując w pomieszczeniu socjalnym i plotkując, czy wychodząc „na papieroska” co dwie godziny, co trwa około 12 minut, a w perspektywie 3 papierosów dziennie daje tygodniowo 3 godziny zmarnowanego czasu – mówi w rozmowie ze „Strefą Biznesu” Kamil Lizurej, trener mentalny i personalny.

  Sprawdź aktualne oferty pracy

  Z raportu opublikowanego przez Perpetual Guardian wynika, że eksperyment zakończył się ogromnym sukcesem. Uczestnicy eksperymentu byli bardziej pobudzeni i zaangażowani, zwiększyło się ich poczucie wzmocnienia (o 5 procent). Udało im się zredukować poziom stresu (o 7 proc.), a także wzrosło ich zaangażowanie w pracę swojego zespołu (średnio o 20 procent).

  Po zakończeniu eksperymentu więcej pracowników zadeklarowało, że jest w stanie osiągnąć równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. W badaniu przeprowadzonym w 2017 r. deklarację taką złożyło 54 proc. respondentów. Po eksperymencie wzrost w tym obszarze wyniósł 24 punkty procentowe, zwiększając się z 54 do 78 procent.

  - Coraz mocniej doceniamy tzw. work-life balance, czyli równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Im lepszej jakości jest nasze życie prywatne; mamy pasje, bogate życie towarzyskie i głębokie relacje, tym chętniej spędzamy w pracy mniej czasu, najczęściej z zachowaniem wcześniejszej jakości. Myślę, że coraz bardziej zbliżamy się do momentu, w którym większość – na pewno nie wszystkie, ale większość –wynagrodzeń będzie uzależniona od finalnego wyniku, a nie od „przesiedzianych” godzin – wskazuje Kamil Lizurej.

  Porównaj najlepsze oferty pracy

  Jak podaje Perpetual Guardian, na pomysł przeprowadzenia eksperymentu wpadł Andrew Barnes, założyciel firmy, znany filantrop i przedsiębiorca. Podczas świąt Bożego Narodzenia przeczytał on kilka raportów, które sugerowały, że pracownicy nie potrafią pracować produktywnie przez cały dzień pracy, a niektórzy są wydajni zaledwie przez 90 minut. Szef Perpetual Guardian zastanawiał się, dlaczego tak się dzieje. Po zakończeniu eksperymentu zasugerował nawet zarządowi, że 4-dniowy dzień pracy powinien zostać wprowadzony na stałe.

  - Wspólnym motywem dla wszystkich badanych było to, że mieli oni więcej czasu na wykonanie zadań związanych z życiem prywatnym. Podczas 5-dniowego tygodnia pracy zadania te często są spychane na dalszy plan, odkładane na później lub realizowane w pośpiechu – ocenia cytowana przez „the Fortune” dr Helen Delaney ze Szkoły Biznesu na Uniwersytecie w Auckland, jedna z badaczek nadzorujących eksperyment. – Wielu uczestników badania wyraziło zadowolenie z wykonania tych osobistych zadań, a uczucie satysfakcji przeniknęło do ich miejsca pracy jako nadrzędne poczucie motywacji i produktywności – dodaje Delaney.

  Badanie zlecone przez Perpetual Guardian może zrewolucjonizować myślenie o zarządzaniu personelem ludzkim. Jak zauważył prezes spółki, osoby pracujące w mniejszym wymiarze godzin były produktywniejsze, a także poświęcały mniej czasu na media społecznościowe i aktywności niezwiązane z pracą.

  Jarrod Haar z Uniwersytetu Technologicznego w Auckland, również członek grupy badawczej nadzorującej eksperyment, zauważył, że kluczową rolę odegrało tutaj zaangażowanie pracowników, którzy uzyskali swobodę w przeprojektowywaniu różnych zadań. Zdaniem naukowca „eksperyment może posłużyć za wzór w innych miejscach pracy oraz zrewolucjonizować sposób pracy”.

  Zobacz najlepsze oferty pracy

  Również w Europie redukcja czasu pracy nie jest nowym zjawiskiem. Z danych Eurostatu wynika, że Duńczycy, Norwegowie, Włosi, Holendrzy, Belgowie, Francuzi, Irlandczycy i Finowie pracują tygodniowo poniżej 38 – 39 godzin. W 2017 r. tydzień pracy Duńczyka obejmował blisko 38 godzin, Norwega – 38,5, a mieszkańca jednego z pozostałych, wyżej wymienionych krajów – ok. 39 godzin.

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo