MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie zagrożenie koronawirusem w Koszalinie. Zamykane są żłobki, przedszkola, szkoły, uczelnie, kina, biblioteki

Marzena Sutryk
W ślad za rządowymi wytycznymi i apelem premiera rządu, w Koszalinie i regionie od czwartku zamykane są wszelkie placówki oświatowe i instytucje kultury. Na tym nie koniec.

- Apelujemy do mieszkańców o dwa tygodnie cierpliwości. Sytuacja jest kryzysowa. Konieczne jest zachowanie spokoju i rozsądku - mówił prezydent Koszalina Piotr Jedliński, który po długiej naradzie z szefami koszalińskich instytucji i sztabem kryzysowym zwołał konferencję z udziałem dziennikarzy, by przekazać najważniejsze informacje dla mieszkańców.

Szkoła, przedszkole - tylko w czwartek i w piątek

Jeszcze tylko w czwartek i w piątek - o ile rodzice nie mają możliwości zapewnienia swoim pociechom opieki - można przyprowadzać dzieci do koszalińskich żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych. - Ale lepiej tego nie robić, lepiej pozostawić dzieci w domach - apelują władze miasta. Szkoły ponadpodstawowe będą nieczynne już od dzisiaj. Od poniedziałku aż do 25 marca wszystkie placówki oświatowe zostaną zamknięte na cztery spusty.

Jednoznaczne oświadczenie (dotyczące wszystkich placówek w regionie) wydały w środę służby wojewody: „Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. W tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Decyzja ta wynika z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. - czytamy w komunikacie, który rozesłano zaraz po tym, gdy stosowną decyzję ogłosił minister edukacji. - (...) 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze”.

Więcej informacji o sytuacji w regionie koszalińskim, na Pomorzu Zachodnim znajdziecie TUTAJ > Koronawirus w Koszalinie i woj. zachodniopomorskim. Raport o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w regionie

Są wyjątki

Służby wojewody wskazują przy tym na wyjątki: „Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem: poradni psychologiczno-pedagogicznych; specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych; młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych; przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej; szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich; szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych”.

Co ważne - rodzicom dzieci w wieku do 8 lat przysługuje w tym czasie zasiłek opiekuńczy do 14 dni; szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej ZUS oraz pod numerem 22 56 01 600.

- To, co się dzieje ze szkołami, ma też wpływ na bursy i internaty - mówił wiceprezydent Koszalina Przemysław Krzyżanowski. - One także nie będą czynne. Dzieci wyjeżdżają z Koszalina, opuszczają internaty - te miejsca będą przygotowane na wypadek ewentualnego zagrożenia epidemią, które miałoby ewentualnie miejsce na terenie Koszalina.

Terminy matur nie są zagrożone

Terminy matur, czy innych egzaminów nie są na razie zagrożone. - Zawieszenie zajęć nie oznacza przerwy w nauce, to nie są ferie. Nauczyciele powinni kontaktować się z uczniami poprzez platformę internetową, zadawać zadania, lektury - dodaje wiceprezydent. - Ta przerwa nie ma wpływu na wydłużenie roku szkolnego. Decyzję w tej materii będzie podejmował minister edukacji narodowej - mówi też. - Jeżeli nic się nie zmieni, to zapewne rok szkolny będzie się kończył normalnie.

Zajęcia do 25 marca zawieszają także uczelnie - Politechnika Koszalińska oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie.

- Rezygnujemy także z organizacji dnia otwartego - mówi rektor PWSZ Jan Kuriata. - Nie zamykamy jednak Domu Studenta.

Ćwiczenia strażackie przed koszalińskim szpitalem w związku z koronawirusem

Szykujemy się na potencjalny wybuch epidemii koronawirusa w ...

Odwołane imprezy

Odwołana zostaje także tegoroczna edycja Biegu po indeks - to konkurs, który Politechnika Koszalińska organizuje co roku wspólnie z miastem. Co roku, w finale konkursu, ponad 200 uczestników zasiada w auli PK do rozwiązywania zadań. Tym razem finału nie będzie. - Kandydaci przesyłają nam co prawda rozwiązania zadań z etapu poprzedzającego finał (ta część jest prowadzona drogą elektroniczną - dop. red.). My je sprawdzimy i odeślemy do zainteresowanych informacje. Ale finału i nagród nie będzie - te przechodzą na przyszły rok - wyjaśnia rektor PK prof. Tadeusz Bohdal.

Biskup diecezji Edward Dajczak podjął decyzję o przełożeniu tegorocznych rekolekcji szkolnych na inny możliwy termin. Odwołał też zaplanowaną na 3 kwietnia pielgrzymkę maturzystów do Częstochowy.

Urząd Miejski w Koszalinie

W związku z zagrożeniem koronawirusem Urząd Miejski w Koszalinie zwraca się z prośbą do interesantów, aby w miarę możliwości ograniczyli osobiste wizyty w ratuszu i sprawy załatwiali za pośrednictwem internetu. Podobnie dzieje się w innych urzędach. Co ważne - komunikacja miejska w Koszalinie, przynajmniej na razie, funkcjonuje bez zmian.

- Urząd i instytucje będą funkcjonowały ze zmniejszoną obsadą (część urzędników skorzysta z opieki nad dziećmi z uwagi na zamknięte szkoły - dop. red.). Jeżeli jakieś sprawy mogą poczekać, to odłóżmy je na później. Lepiej unikać dużych skupisk ludzi ze względu na własne bezpieczeństwo i zdrowie - mówi prezydent Koszalina Piotr Jedliński. - Oczywiście jeżeli ktoś nie może przełożyć załatwienia swojej sprawy, to zostanie obsłużony.

Szczegóły dotyczące spraw, które można załatwić elektronicznie, znajdują się na stronie koszalińskiego ratusza - BIP Koszalin, czyli w Biuletynie Informacji Publicznej (zakładka: Jak załatwić sprawę przez ePUAP; adres na BIP-ie - https://bip.koszalin.pl/?c=2028).

Taka sama prośba - o ograniczenie wizyt w urzędzie - skierowana jest do pomysłodawców tegorocznej edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego. - Prosimy, by w miarę możliwości swoje projekty zgłaszali drogą elektroniczną - mówi prezydent Jedliński.

Wszelkie wpłaty do kas urzędu można wykonać za pomocą przelewów z kont bankowych, drogą elektroniczną, nie jest konieczna wizyta w ratuszu.

Zaplanowana na 19 marca sesja Rady Miejskiej w Koszalinie odbędzie się - poza radnymi - z udziałem ograniczonej liczby osób. Przewidziana w tym dniu trybuna obywatelska została odwołana.

Od dzisiaj wszelkie kontrole wstrzymuje Urząd Wojewódzki. - Nasi pracownicy nie będą wyjeżdżać w teren - mówi Paweł Michalak, dyrektor delegatury UW w Koszalinie. - Czekamy jeszcze na decyzje w sprawie obsługi interesantów, chodzi m. in. o obcokrajowców, od których pobierane są odciski palców itd.

W związku z istniejącym zagrożeniem zakażenia koronawirusem o korzystanie z usług elektronicznych apelują urzędy skarbowe (chodzi o: Twój e-PIT, e-Deklaracje, e-PUAP, pocztę elektroniczną); w zależności od możliwości można też skorzystać z informacji telefonicznej.

Informacje o możliwości elektronicznego rozliczenia zeznania podatkowego znajdują się pod adresem: www.podatki.gov.pl . Dzięki usłudze Twój e-PIT i e-Deklaracje możliwe jest złożenie zeznania bez wychodzenia z domu.

- Jednocześnie zachęcamy wszystkich do pomocy seniorom w wypełnieniu i złożeniu elektronicznego zeznania podatkowego - mówi Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Emeryci to szczególna grupa społeczna nie zawsze znająca nowinki elektroniczne. Jeśli w Państwa otoczeniu znajdują się osoby starsze (rodzice, dziadkowie, sąsiedzi, znajomi), zachęcam do pomocy. Wystarczy, że dysponujecie Państwo komputerem lub urządzeniem mobilnym z dostępem do sieci internetowej. Nie zapominajmy zatem o naszych seniorach i pomóżmy im w złożeniu elektronicznego PIT. Dzięki ograniczeniu bezpośrednich kontaktów, zmniejszymy zagrożenie związane z potencjalnym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński