Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa "Głosu". Jakie książki czytamy najczęściej? Czytelnictwo w Koszalinie [WIDEO]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Wideo
od 7 lat
Tyle się mówi o tym, że Polacy nie czytają, tymczasem sprawdziliśmy statystyki wypożyczeń i należy powiedzieć, że wcale tak źle nie jest, przynajmniej w Koszalinie. O tym jak czytamy i po jakie książki sięgamy najczęściej rozmawiamy z Klaudią Ogulewicz z Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.

- Czytelników mamy dużo i z każdym rokiem te statystyki nam rosną, z czego się bardzo cieszymy. Wpływa na to wiele czynników. Różne książki, różne ich formy mają swoich odbiorców. I to nam sprzyja, bo mamy osoby, które lubują się w książkach tradycyjnych, papierowych, mamy czytelników, którzy wola audiobooki i oczywiście coraz większą popularność też wśród naszych czytelników zyskują książki cyfrowe. A dostęp do nich mamy przez Legimi (największa wirtualna księgarnia i wypożyczalnia), bo jako biblioteka wykupujemy co miesiąc określoną pulę kodów dla naszych czytelników. Myślę, że to jeden z powodów, dla których ta grupa odbiorców się zwiększa - zdradza nasza rozmówczyni.

Jednym z powodów, dla których chętnie korzystamy ze zbiorów bibliotek jest cena książek. Dziś książki są dobrem luksusowym. Kupienie nawet kilku pozycji w ciągu roku to jest znaczący wydatek.

- Biblioteki mają dużą przewagę, bo mają szerokie zasoby. Książki kupujemy na bieżąco. Stawiamy na nowości, popularne tytuły, które ludzie widzą w mediach, też tych społecznościowych. Gdy coś wchodzi na rynek, to praktycznie od razu trafia na biblioteczne półki. To jest wygoda dla czytelników, że mogą sobie te popularne tytuły zamówić praktycznie od razu, tak jakby poszli do księgarni mówi Klaudia Ogulewicz.

A co z tymi nowoczesnymi formami czytania? Nasze rozrywki są coraz bardziej "cyfrowe". Czy wy widzicie, że coraz więcej osób sięga po audiobooki i ebooki?

- Jest konkretna grupa odbiorców, która woli czytać w ten sposób. Nie powiedziałbym, że ludzie się „przerzucają” z książek tradycyjnych, papierowych, na te cyfrowe. To są inne grupy. Ale tak – z naszej perspektywy widzimy duże zainteresowanie cyfrowymi formami. Co miesiąc rozdajemy kody Legimi czytelnikom i co miesiąc spotykamy się z komentarzami, że fajnie by było gdyby było ich więcej. Jeszcze inną grupą są czytelnicy, którzy wybierają audiobooki. Nie mam wrażenia, by to była byli czytelnicy, którzy przerzucili się na taką formę. Audiobook to inna forma rozrywki, słuchamy go robiąc inne rzeczy, które muszą być zrobione np. porządki, czy wypełniamy sobie słuchaniem czas za kierownicą - wyjaśnia.

Po jakie książki sięgamy najczęściej?

- Teraz mamy boom na książki o tematyce chłopskiej. Takim sztandarowym przykładem tej mody jest książka Joanny Kuciel-Frydryszak „Chłopki”, która w naszej bibliotece jest takim świętym Graalem, bo wszyscy jej szukają. Ale książek w tej tematyce jest więcej: „Chamstwo”, „Historia Ludowa Polski” to tytuły, które szybko znikają z półek.

Na liście najpopularniejszych autorów od lat pojawia się Remigiusz Mróz, to król polskich kryminałów, oraz Wojciech Chmielarz. Dużą popularnością cieszą się też powieści obyczajowe z tłem historycznym. Tu wymienić trzeba Barbarę Wysoczańską, czy Krystyna Mirek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera