Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Robertem Wasilewskim, dyrektorem Filharmonii Koszalińskiej

Joanna Krężelewska
- 23 września rozpoczynamy cykl koncertów w ramach Familijnego Parku Sztuki - zapowiada Robert Wasilewski
- 23 września rozpoczynamy cykl koncertów w ramach Familijnego Parku Sztuki - zapowiada Robert Wasilewski Fot. Radek Koleśnik
Rozmowa z Robertem Wasilewskim, dyrektorem Filharmonii Koszalińskiej, która rozpoczęła 63. sezon artystyczny.

63 - choć nie jest to okrągła liczba, to sezon artystyczny będzie szczególny. W jego trakcie muzycznie świętować będzie można dwie już bardzo okrągłe rocznice. Czy to oznacza wyjątkowe koncerty?
Dla mnie każdy koncert jest wyjątkowy i gorąco zachęcam do udziału we wszystkich zaplanowanych przez nas wydarzeniach. Ten sezon artystyczny wyróżnia się jednak właśnie tym, że obchodzić będziemy setną rocznicę odrodzenia się państwa polskiego oraz dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, patrona Filharmonii Koszalińskiej. W nawiązaniu do stulecia niepodległości przygotowaliśmy dużo muzyki polskiej. Szczególnie wybrzmi ona podczas pierwszych pięciu koncertów, które odbywać się będą co dwa tygodnie.

Jakie utwory będzie można usłyszeć?
Zarówno te, które Polacy znają i kochają, jak kompozycje Chopina, Henryka Wieniawskiego czy Ignacego Jana Paderewskiego, ale też dzieła kompozytorów mniej znanych, jak Feliks Ignacy Dobrzyński, Witold Maliszewski, Józef Elsner, Emil Młynarski. Utwory łączy to, że powstały w okresie niewoli, w czasie gdy państwa polskiego nie było.

Artyści czuli na barkach brzemię odpowiedzialności za polskość.
W ich dziełach wybrzmiewają uczucia patriotyczne. Kształtowały one tożsamość narodową. Pomimo czasu upokorzenia dla państwowości polskiej był to niezwykły czas w wielu dziedzinach sztuki. Artyści byli bardzo kreatywni.

A jeśli chodzi o Stanisława Moniuszkę...
W maju zaprosimy na dwa duże koncerty. Będzie można usłyszeć wszystkie „Litanie ostrobramskie”, a wystąpi Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej - Poznańskie Słowiki. Drugi koncert przybliży Moniuszkę, jako twórcę opery narodowej. Zaplanowaliśmy montaż fragmentów opery „Halka”.

Choć to początek sezonu, już możemy powiedzieć, że finał będzie z przytupem.
W ciągu dwóch dni koncertowych będzie można usłyszeć wszystkie koncerty fortepianowe Ludwiga van Beethovena. To wielkie wyzwanie dla solisty i dyrygenta.

Wskazał pan już na koncert z udziałem fantastycznego chóru, ale niezwykłych gości będzie więcej. Również na koncertach poza abonamentem.
W listopadzie wystąpi znakomita orkiestra symfoniczna z Ostrawy. W niemal stuosobowym składzie przybliży nam rodzimą muzykę czeską. W grudniu usłyszymy jeden z najlepszych chórów w Europie - Schola Cantorum Gedanensis, który przyjedzie do nas z motetami Andrzeja Hakenbergera. Co ciekawe, ten szesnastowieczny kompozytor najprawdopodobniej urodził się w Koszalinie!

Nie mogę nie zapytać o ukochane przez melomanów koncerty karnawałowe. Czy możemy uchylić rąbka repertuarowej tajemnicy?
Oczywiście. Na jednym z koncertów wybitny saksofonista Henryk Miśkiewicz wykona kompozycje Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Zaplanowaliśmy koncerty poświęcone muzyce wiedeńskiej, ale też muzyce francuskiej. Nie zapomnimy też o gali operetkowo-operowej.

I na koniec: czy zmieniły się ceny biletów?
Nie. Szczegółowy cennik dostępny jest na naszej stronie internetowej.

Zobacz także: Rozmowa GK24: Adam Sztaba o koncercie w hali widowiskowo-sportowej w Koszalinie

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!