Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza 10. Międzynarodowy Kongres Morski. Przed nami dwa dni obrad

Michał Elmerych
Michał Elmerych
Na terenie świnoujskiego gazoportu powstaje nowe nabrzeże wraz z estakadą prowadzącą do trzeciego zbiornika magazynowego LNG
Na terenie świnoujskiego gazoportu powstaje nowe nabrzeże wraz z estakadą prowadzącą do trzeciego zbiornika magazynowego LNG Gaz-System
Na Pomorzu nie ma ekonomicznie ważniejszej rzeczy niż gospodarka morska. Od Świnoujścia do Krynicy Morskiej ludzie żyli, żyją i będą żyli w związku z Bałtykiem. Jubileuszowy, 10. Międzynarodowy Kongres Morski tylko to potwierdza.

To nie tylko święto branży morskiej

- Mamy o czym rozmawiać. O budowie nowych terminali, rozbudowie polskich portów czy budowie nowych szlaków żeglugowych - przekonuje wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

- Gdyby przejrzeć konkluzje z kongresów morskich (w Szczecinie - dop. aut.) z lat ubiegłych, to wyraźnie będzie można dostrzec, że rzeczywiście ich wpływ na kierunki rozwoju branży jest znaczny. Mamy choćby kluczową kwestię stawiającą porty morskie jako swego rodzaju serce w krwiobiegu transportowym - połączeniach morskich, lądowych i śródlądowych, co jeszcze niedawno nie było takie oczywiste. To bardzo ważne osiągnięcie z punktu widzenia strategii rozwoju państwa - dodaje Dariusz Smoliński, prezes spółki Polskie Terminale, prowadzącej Sekretariat Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego.

To on jest głównym organizatorem 10. Międzynarodowego Kongresu Morskiego.

Tylko te dwie wypowiedzi pokazują, z jak ważnym wydarzeniem będziemy mieli do czynienia przez dwa szczecińskie dni.

Kilkuset uczestników z kraju i z zagranicy już szykuje się do debat i paneli dyskusyjnych. W ich trakcie menedżerowie, naukowcy i eksperci wraz z przedstawicielami rządów oraz instytucji europejskich będą szukali skutecznych rozwiązań w wielu tematach, chociażby takich jak nowe podejście do portu w Świnoujściu.

- Nowy tor podejściowy będzie przebiegał w całości po wodach polskiego morza terytorialnego i polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Kolejnym elementem będzie budowa falochronu nowego portu zewnętrznego w Świnoujściu oraz zakup pogłębiarki dla utrzymania torów podejściowych do Świnoujścia i toru do Szczecina - mówi w rozmowie z „Głosem” Wojciech Zdanowicz, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Najważniejszy rozwój gospodarki morskiej

Trzeba bowiem pamiętać, że w tak skomplikowanym organizmie, jak gospodarka morska każda decyzja i każdy sukces (ale problem również) promieniują na całe polskie wybrzeże.

- Liczę na to, że wnioski i refleksje wyrażone przez uczestników debat i paneli, jak i dorobek całego kongresu, po raz kolejny będą naszym wspólnym wkładem w rozwój innowacyjnej gospodarki morskiej - minister Marek Gróbarczyk wyraża nadzieje wszystkich uczestników spotkania w Zamku Książąt Pomorskich.

Uczestnikom takich spotkań życzy się przede wszystkim owocnych obrad. Patrząc na dotychczasowe kongresy, wiadomo, że takie one będą. Z korzyścią dla nas wszystkich.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera