Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w Koszalinie

Joanna Krężelewska [email protected]
Rozpoczęcie 31. festiwalu Młodzi i Film - Koszalin w 2012 roku.
Rozpoczęcie 31. festiwalu Młodzi i Film - Koszalin w 2012 roku. archiwum
W poniedziałek w Koszalinie rozpocznie się 32. edycja Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W programie darmowe projekcje, spotkania z gwiazdami i koncerty.

W konkursie filmów pełnometrażowych debiuty rywalizować będą o nagrodę Wielkiego Jantara i 20 tys. złotych. Nagrody otrzymają też m.in. najlepszy aktor i aktorka (po 8 tys. zł). Najlepsze filmy wybiorą dziennikarze, publiczność i jury młodzieżowe. O Jantara walczyć będą też autorzy krótkich fabuł. Zwycięzca otrzyma czek na 5 tys. złotych.

KFDF "Młodzi i Film": jury, program, koncerty

Gala otwarcia festiwalu rozpocznie się w poniedziałek o godz. 19 w kinie Kryterium w Koszalinie. Będzie można zobaczyć film krótkometrażowy "Szukam reżysera". O godz. 20.30 rozpocznie się pokaz "Iluminacji" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. - Film ten wygrał MiF w 1973 roku. Gościem specjalnym będzie Krzysztof Zanussi, reżyser i autor scenariusza - zapowiedział Janusz Kijowski, dyrektor programowy festiwalu, reżyser m.in. "Indeksu" i "Kung-Fu".

We wtorek będzie można zobaczyć pierwsze projekcje konkursowe. Rozpocznie je o godz. 10 blok filmów krótkometrażowych. W południe będzie można zobaczyć film "Od pełni do pełni" w reżyserii Tomasza Szafrańskiego. O godz. 14.30 rozpoczną się pokazy kolejnych krótkich fabuł. O godz. 17 wyświetlony zostanie film "Tajemnica Westerplatte" w reżyserii Pawła Chochlewa. Wtorkowy pokaz zamknie stuminutowy blok krótkiego metrażu, który rozpocznie się o godz. 19.45.

To nie oznacza jednak końca atrakcji. W Teatrze Variete Muza przy ul. Morskiej działać będzie scena muzyczna. Po spotkaniu pod hasłem Zawód - Aktor rozpocznie się koncert Julii Marcell.

Artystka to laureatka Paszportu "Polityki" 2012 w kategorii muzyka popularna, Fryderyka 2012 w kategorii muzyka alternatywna, Nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego 2011. Muzyka, którą tworzy i wykonuje, nazywana jest niekiedy lirycznym punkiem, choć wymyka się sztywnym klasyfikacjom. Piosenkarka, pianistka, kompozytorka, autorka tekstów. Mieszka w Niemczech. Zaczęło być o niej głośno w 2007 roku, kiedy z pomocą internautów uzbierała 50 tys. dol. na wydanie swojego pierwszego albumu, nagranego w Berlinie i wyprodukowanego przez Mosesa Schneidera. W październiku 2011 r. ukazał się jej drugi album "June", który Moses Schneider współprodukował z Julią.

Projekcje, oprócz kina Kryterium, odbywać się będą również w Alternatywie, czyli sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. We wtorkowym filmowym menu znajdziemy: godz. 13 - Zachodniopomorski Fundusz Filmowy "Pomerania Film" prezentuje: "Bezsenność", "Miruna", "Sploty jednego warkocza" ; godz. 15.30 - "Obława", a po niej panel dyskusyjny, dotyczący techniki realizacji zdjęć wraz z prezentacją na temat postprodukcji. Prowadzący - Arkadiusz Tomiak, laureat nagrody Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych właśnie za film "Obława" ; godz. 19 - debiut zagraniczny: "Ombline".

W środę bloki filmów krótkometrażowych w Kryterium rozpoczną się o godz. 10, 14 i 18. O godz. 12.15 będzie można zobaczyć film "Magdalena", o godz. 16.15 obraz "Baczyński", a o godz. 20.30 "Kamczatkę".
Program w Alternatywie: godz. 10 - filmy jurorów - "Być jak Kazimierz Deyna"; godz. 12.15 - filmy jurorów - "Refreny", "Męska sprawa", "Gwizdek"; godz. 14 - druga szansa - "Tajemnica Westerplatte"; godz. 16.30 - debiut zagraniczny: "Hemel"; godz. 18.30 - panel Toya Studios i Stowarzyszenia Film 1,2; godz. 20.30 - druga szansa - "Od pełni do pełni".

Wieczorem, na scenie muzycznej Teatru Muza, zaprezentuje się formacja Mitch & Mitch. Warto wybrać się do Kryterium i Alternatywy nie tylko ze względu na dobre (i w dodatku darmowe) kino, ale też możliwość spotkania i zamienienia choć kilku słów z gwiazdami. A tych nie zabraknie.

Przewodniczącym jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych będzie Juliusz Machulski, autor wielokrotnie nagradzanych komedii m.in. "Vabank", "Seksmisja", "Kingsajz", "Kiler", "Vinci". Obok niego zasiądzie uwielbiana za poczucie humoru Katarzyna Kwiatkowska, aktorka filmowa, teatralna i dubbingowa. W programie Szymona Majewskiego niekwestionowana gwiazda, parodiowała m.in. Dodę, Krystynę Jandę, Kazimierę Szczukę, Nelly Rokitę, Magdę Gessler. Kolejnym sprawiedliwym będzie dziennikarz i publicysta Piotr Najsztub. W debacie 29 czerwca udział weźmie m.in. Edward Miszczak, dyrektor programowy stacji TVN.

Jedną z imprez towarzyszących będzie wernisaż i wystawa prac fotograficznych Tomka Tyndyka (czwartek, godz. 19). - Fotografia pozwala mi na wyrażanie siebie mówi aktor. Pozwala mi obcować z samym sobą, moimi lękami, fobiami, radościami i smutkami bez udziału osób trzecich. Pozwala mi być w sposób nieograniczony panem kreowanej rzeczywistości.

Portret Katarzyny Herman autorstwa Tyndyka ukazał się na okładce miesięcznika "Film". Cykl "Dyptyk Tyndyka" publikowany był comiesięcznie w tym piśmie. Był to zbiór łączonych portretów ludzi sztuki. Poprzez syntezę dwóch obrazów autor otwiera szerokie pole interpretacji psychologicznej fotografowanych osób. Budzi niepokój i zaprasza do tajemnego świata swoich bohaterów.

Festiwal potrwa do soboty, 29 czerwca. Szczegółowe opisy festiwalowych atrakcji, relacje z imprez znajdziesz codziennie na łamach "Głosu Koszalińskiego" oraz na portalu gk24.pl.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!