Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła przebudowa placu Wolności w Szczecinku (zdjęcia, wideo)

Rajmund Wełnic
Plac Wolności już częściowo ogrodzony
Plac Wolności już częściowo ogrodzony Rajmund Wełnic
Na blisko dwa lata plac Wolności i deptak 9 Maja w Szczecinku zamieni się w plac budowy. Rusza ich przebudowa.

Roboty rozpoczęły się od uprzątnięcia z rynku przed szczecineckim ratuszem wielkich donic z kwiatami i krzakami. Choć prawdę mówiąc przygotowania – przekładanie i modernizacja wszystkich podziemnych instalacji trwała już przez ostatnie dwa lata. Teraz jednak nastąpi najbardziej efektowny etap inwestycji. Do pracy przystąpił generalny wykonawca, czyli koszalińska firma Tebra, której pracownicy ogrodzili właśnie znaczną część placu. Jako pierwsze rozebrane zostaną schody do ratusza – interesanci już wchodzą do środka wejściem od strony parkingu.

Oferta Tebry (blisko 6 mln zł) okazała się najkorzystniejsza z aż 14 firmy, które stanęły do przetargu na największą inwestycję miasta w ostatnich latach. Zadanie rozłożono na dwa lata i dwa budżety. Roboty skomplikują w tym czasie ruch w centrum Szczecinka, choć dramatu nie będzie, bo jak wiadomo – na deptak i plac Wolności wjeżdżać mogą tylko auta dostawcze. Praca ma być tak zorganizowana, aby utrudnienia były jak najmniejsze. Do końca ich uniknąć się jednak nie da – np. już kwietniowy uliczny bieg Winanda Osińskiego ma nieco zmienioną trasę. Wykonawca ma termin do września 2017 roku, najpierw robiony będzie plac Wolności, część Zamkowej i 1 Maja, a deptak 9 Maja w roku przyszłym.

Inwestycja całkowicie odmieni oblicze reprezentacyjnych arterii Szczecinka. Ostatnie lata obnażyły nie tylko słabości poprzedniej przebudowy placu z połowy lat 90. ale też niedoskonałości wykonawcze z połowy lat 90. i sypiący się polbruk.

Koncepcja jest autorskim projektem Tomasza Wolanina, architekta miejskiego, tego samego, który zaprojektował udaną przebudowę przystani nad jeziorem Trzesiecko. - Nawierzchnia nowego placu w dużej części będzie wykonana z granitowej kostki, właściwie płyt, o różnej kolorystyce, ostro ściętej. Granit zostanie złamany połaciami z koloryzowanego betonu. Zniknie obecny „element wodny”. Zamiast niego pojawią się fontanny tryskające wprost z powierzchni placu w dwóch miejscach: koło budynku na rogu ulicy Bohaterów Warszawy na przedłużeniu ulicy 1 Maja i wzdłuż ratusza. Wodotryski obok magistratu będą miały kształt czegoś w rodzaju głębokich rynien. Kompozycja strumieni wodnych będzie ładnie połączona z iluminacją ratusza. Także maszyneria do fontann znajdzie się w piwnicy urzędu, co pozwoli uniknąć głębokich wykopów pod placem. Całość dopełni zieleń w postaci niskopiennych drzew i mała architektura. Mieszkańcy muszą się raczej pożegnać z widokiem potężnego klonu jesionolistnego przed ratuszem. Drzewo jest schorowane, mocno przechylone i najpewniej nie uda się go ocalić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!