Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są miejsca w koszalińskich szkołach. Sprawdź gdzie

Sylwia Zarzycka [email protected]
Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych zawsze wzbudza wiele emocji. Byliśmy przy ogłaszaniu wyników pierwszego naboru do II LO w Koszalinie.
Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych zawsze wzbudza wiele emocji. Byliśmy przy ogłaszaniu wyników pierwszego naboru do II LO w Koszalinie. Radosław Brzostek
W koszalińskich szkołach trwa dodatkowa rekrutacja. Wolne miejsca są w podstawówkach, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.

Po pierwszym naborze tylko nieliczne szkoły miały od razu skompletowane wszystkie pierwsze klasy.
Do wczoraj czas na szukanie miejsca dla siebie mieli ci, którzy nie dostali się do wymarzonej szkoły ponadgimnazjalnej. W tym roku, wbrew obawom, prawie w stu procentach uczniów skompletowało większość koszalińskich techników. - Nie jest źle - ocenia tegoroczny nabór Jan Chojnacki, dyrektor popularnej "samochodówki". Tutaj po pierwszym naborze nieliczne miejsca były w technikum (specjalności: technik spedytor i technik pojazdów mechanicznych) oraz zawodówce (blacharz samochodowy).

- Młodzież wciąż przynosi podania, więc zapewne wszystkie klasy skompletujemy. Szczególnie ciekawy, także dla dziewcząt, jest spedytor. W tej klasie nie ma bowiem praktyk w warsztatach, a w firmach kurierskich, przewozowych, czy na poczcie. Wydaje się, że jest to zawód z przyszłością, bo przewoźników wciąż przybywa - mówi Jan Chojnacki.
Problemów z naborem nie było też w koszalińskim elektroniku. Pojedyncze wolne miejsca były w klasie techniki organizacji reklamy, technik informatyk i w klasach zawodowych o specjalności elektryk i monter elektronik. - W zeszłym roku też nie mieliśmy problemów z rekrutacją - mówi Joanna Rydzewska, dyrektor szkoły. - Cieszy nas zwłaszcza duże zainteresowanie klasą technik elektryk, do której przez wiele lat nie było naboru, a teraz cieszy się wielkim zainteresowaniem. Wydaje mi się, że dużą rolę ma w tym pozytywne nastawienie do szkolnictwa zawodowego, kampania społeczna, a także zmiana myślenia rodziców uczniów, którzy śledzą rynek pracy i widzą, że brakuje młodych, wykwalifikowanych fachowców.

Także w Zespole Szkół nr 8 przy ul Morskiej w Koszalinie bez problemu zapełniono klasy technika usług fryzjerskich. Kilka wolnych miejsc było w nowo otwartej klasie technik technologii żywności. Nie było za to problemu, by skorzystać z oferty klas zawodowych w tej szkole, m. in. w klasie uczącej przyszłych piekarzy.
Mniej kandydatów niż miejsc za pierwszym podejściem miały za to klasy techniczne działające w ramach koszalińskiego "ekonoma". Sporo wolnych miejsc było m.in. w klasie technik handlowiec i technik ekonomista.
Po pierwszym naborze pojedyncze wolne miejsca były też we wszystkich koszalińskich ogólniakach w wyjątkiem I LO.

Przypomnijmy, podczas naboru do szkół ponadgimnazjalnych obowiązuje system punktów, które kandydat dostaje m. in. za wyniki z egzaminu gimnazjalnego, oceny na świadectwie, końcowy z gimnazjum oraz za indywidualne osiągnięcia np. zwycięstwa w olimpiadzie tematycznej. Maksymalnie może uzbierać 200 punktów. Aby starać się o przyjęcie do ogólnika, musi mieć co najmniej 100, a do technikum - 60 punktów.

Za to przy naborze do podstawówek i gimnazjów podstawowym kryterium jest obwód szkoły, co oznacza, że pierwszeństwo przy przyjęciu mają dzieci mieszkające w rejonie danej placówki. Uczniowie spoza rejonu są przyjmowani w drugiej kolejności. Mimo to miejsca są praktycznie we wszystkich koszalińskich samorządowych podstawówkach. Chętni muszą indywidualnie kontaktować się z wybraną szkołą. Tak samo jest w przypadku gimnazjów. Po pierwszym naborze wolnych miejsc nie było jedynie w "dziewiątce" i "jedenastce".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!