Sanatoria. O skierowaniach, kolejkach i terminach

RedakcjaZaktualizowano 
W ramach naszej akcji Poradnik Seniora urządziliśmy dyżur na temat skierowań i leczenia w sanatoriach. Poznaj odpowiedzi na pytania naszych Czytelników.

Na pytania odpowiadały Walentyna Arszyło, kierownik dział lecznictwa uzdrowiskowego oraz Renata Stypa - specjalista działu lecznictwa uzdrowiskowego Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

- 8 listopada ubiegłego roku złożyliśmy wraz z żona dokumenty do was i od tego czasu czekamy na skierowanie. Ile jeszcze ? To trochę długo. Człowiek może umrzeć do tego czasu.
- Zachodniopomorski NFZ zakupił na rok 2009 większą liczbę świadczeń dotyczących lecznictwa uzdrowiskowego. W związku z tym realizacja m.in. państwa skierowań nastąpi od marca przyszłego roku. Żebyśmy dobrze się zrozumieli. Od tego miesiąca może nastąpić wyjazd. Nie znaczy to jednak, że już w marcu wyjedziecie. Może to być kwiecień lub maj. Termin bowiem uzależniony jest od listy oczekujących i profilu leczenia. Z pewnością jednak zawiadomienie dostaniecie państwo nie później niż 14 dni od daty rozpoczęcia turnusu.

- Kiedy można złożyć ponowne skierowanie do sanatorium po ostatnim zakończonym pobycie w uzdrowisku?
- Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 3 września 2007 r. zalecana jest częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego nie częściej niż raz na 12 miesięcy.

- Byłam od maja do czerwca w sanatorium w Kołobrzegu. Miałam skierowanie. Dla męża wykupiłam pełnopłatne skierowanie. Dostaliśmy pokój dwuosobowy z pełnym węzłem sanitarnym. Kazali mi podpisać oświadczenie, że korzystaliśmy z dwuosobowego pokoju o podwyższonym standardzie. Mąż jest chory, niedowidzący, nie mógł sam zostać w domu, stad nasz wspólny pobyt. Mąż zapłacił kilka tysięcy złotych, jak za pokój dwuosobowy. Mnie obciążono jak za pokój jednoosobowy o podwyższonym standardzie czyli zapłaciłam więcej niż powinnam. Przypominam, że ja miałam skierowanie. To jest oszustwo.
- Spotykamy się z przypadkami, że pacjenci pragnący skorzystać z pokoju o podwyższonym standardzie wnoszą dodatkowe opłaty. W pani przypadku według naszej oceny, prawdopodobnie została pani nieprawidłowo obciążona opłatą za pobyt w uzdrowisku. Proszę napisać do nas pismo w tej sprawie i dołączyć do niego to oświadczenie o uiszczeniu wyższej opłaty. Gdy do nas dotrze, zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające.

- Złożyłam do NFZ skierowanie na leczenie uzdrowiskowe w lipcu ubiegłego roku. Dostałem zawiadomienie, że będę czekać 12 miesięcy. Do dziś minęło tych miesięcy znacznie więcej i nic się nie dzieje. Śpicie czy co? A może ktoś zgubił moje papiery?
- Nie śpimy i nikt nie zagubił pańskich dokumentów. ZOW NFZ miał bardzo mało tzw. zaproszeń. Skierowania mają wiec opóźniony termin realizacji. Przewidywany termin wyjazdu pani to styczeń-luty 2009r.

- Co będzie, jak zrezygnuję z leczenia przyczyn rodzinnych. Czy zostanę ukarany i w przyszłości ktoś będzie mi robił trudności z otrzymaniem skierowania?
- Kar nie stosujemy i nikt nie będzie panu robił żadnych trudności. Zrezygnować zawsze można, ale lepiej to zrobić szybciej niż w ostatniej chwili. Przepisy przewidują rezygnacje uzasadnione i nie. Uzasadnione, to choroba i przypadek losowy. Reszta przyczyn kwalifikowana jest, jako nieuzasadnione. My rozpatrujemy każdą rezygnację i mamy możliwość, na wniosek składającego podanie, zmiany terminu wyjazdu. W przypadku nieuzasadnionym odsyłamy skierowanie do lekarza, który je wystawił. NFZ wyznacza czas, rodzaj i miejsce leczenia i nie dokonuje zamian miejscowości uzdrowiskowych, bo i takie wnioski do nas przychodzą.

- Kiedy mogę złożyć skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, aby wyjechać na nie latem? Jestem nauczycielką i w czasie roku szkolnego wyjazd byłby dla mnie utrudniony.
- Trudno jest precyzyjnie określić czas, w którym może pani złożyć skierowanie, aby dopasować je do sugerowanego terminu. Żadne akty prawne nie dają waszej grupie zawodowej przywilejów doboru terminów. Jednakże wychodząc naprzeciw nauczycielom staramy się w miarę naszych możliwości pomóc w skorzystaniu z tzw. puli zwrotów. Jedyną grupą, która ma ustawowe uprawnienia, są to kombatanci, inwalidzi wojenni i osoby represjonowane.

- Jestem kombatantem. Czekam już 4 miesiące na termin. Co mogę zrobić, by wyjechać wcześniej.
- Prawdopodobnie nie dostarczył pan do nas kserokopii dokumentu potwierdzającego pana uprawnienia kombatanckie. I to wszystko.

- W ubiegłym roku złożyłam skierowanie. Miałam na nim zaznaczone, że leczenie powinno odbyć się w szpitalu uzdrowiskowym. Dostałam jednak zwykłe sanatorium. Czy to jest prawidłowe? Przecież lekarz wie, gdzie mnie kieruje. Dlaczego o tym decyduje jakiś urzędnik podważając opinię lekarza?
- Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zasad kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, lekarz specjalista balneolog i medycyny fizykalnej zatrudniony w NFZ dokonuje aprobaty skierowania pod względem merytorycznym. lekarz, a nie urzędnik, jak to pani określiła. Jeśli zdecydował, że nie ma być to szpital, a sanatorium, to ocena skierowania jest prawidłowa. Akty prawne stwierdzają, że nie ma odwołania od tej decyzji.

- Złożyłam skierowanie razem z moją koleżanką, Koleżanka już dawno wróciła z leczenia, a ja dostałam informację, że muszę oczekiwać jeszcze 12 miesięcy. Czemu nie równo traktujecie pacjentów? Są lepsi i gorsi czy też wyciągacie terminy z kapelusza, losowo?
- Od września 2007 r. zostały wprowadzone dwie nowe formy rehabilitacji uzdrowiskowej, tj. w sanatorium i w szpitalu. Na podstawie pani wypowiedzi można wnioskować, że koleżanka skorzystała z 28-dniowej rehabilitacji, gdzie okres oczekiwania wynosi maksymalnie 6 miesięcy. Natomiast pani skierowanie jest formą leczenia sanatoryjnego, w której czas oczekiwania wynosi około 12 miesięcy. W tym roku, niestety czas oczekiwania znacznie się wydłużył, bo do 18 miesięcy. Od razu zaznaczam, że z przyczyn niezależnych od Zachodniopomorskiego NFZ.

- Lekarz wystawiający skierowanie zasugerował mi, że powinnam skorzystać z leczenia w Międzywodziu. A wy mi odpowiedzieliście, że jest to niemożliwe. Dlaczego?
- Międzywodzie nie posiada statusu uzdrowiska. NFZ zawiera umowy tylko ze świadczeniodawcami znajdującymi się w miejscowościach uzdrowiskowych. Oznacza to, że na terenie danej miejscowości muszą znajdować się naturalne złoża borowiny, siarki lub solanki.

- Gdzie mogę złożyć skierowanie na leczenie uzdrowiskowe?
- Skierowanie powinno być przesłane do NFZ przez lekarza wystawiającego. Jeżeli pani chce je osobiście je dostarczyć, wówczas zapraszamy do specjalnie stworzonego stanowiska nr 1 w siedzibie Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Szczecinie przy ul. Arkońska 45 w godz. 8-16 w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki lub w środę w godzinach 9-16. Przy tym stanowisku można złożyć też wszystkie inne dokumenty dotyczące leczenia uzdrowiskowego, w tym również rezygnację. Obsługują je pracownicy działu lecznictwa uzdrowiskowego, mają wiec dużą wiedzę na temat leczenia

Wideo

polecane: Flesz: Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Materiał oryginalny: Sanatoria. O skierowaniach, kolejkach i terminach - Głos Koszaliński

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
T
Teresa G,

Skierowania ustawiane są w odrębnych kolejkach z uwagi na wskazany przez lekarza balneologa rodzaj leczenia.

taka uwaga jest w rozpatrzonym wniosku moim i meza Rozumiem , ze nie mamy szans na wsplne leczenie w sanatorium uzdroiwskowym.. Czy moge prosic lekarza  o wnikliwe wskazania  do leczenia, Chcielismy  wyjechac  pierwszy raz .

zgłoś
R
Rozalia

Złożyłam wniosek na leczenie sanatoryjne 27 pozdziernika 2016r. Czyli minęło dwa lata a odczytałam terminach skierowań że jestem w kolejce dopiero 15102 to nie wiem kiedy pojadę a mam już 94lata i jestem bardzo zchorowana i nie wiem czy w takim wieku powinna być krótsza kolejka

zgłoś
A
Ania

Witam.Czy osoba po udarze może ubiegać się  o sanatorium?Jak traktowana jest osoba towarzysząca osobie chorej tj.Czy osoba ta musi zapłacić za pobyt w sanatorium?Czy jeżeli jest osobą pracującą ,przysługuje jej zwolnienie z tytułu opieki nad  chorą po udarze w czasie pobytu w sanatorium?

zgłoś
A
Ania

Witam.Czy osoba po udarze może ubiegać się  o sanatorium?Jak traktowana jest osoba towarzysząca osobie chorej tj.Czy osoba ta musi zapłacić za pobyt w sanatorium?Czy jeżeli jest osobą pracującą ,przysługuje jej zwolnienie z tytułu opieki nad  chorą po udarze w czasie pobytu w sanatorium?

zgłoś
G
Gość

My złożyliśmy do sanatorium 2 lutego 2016 roku i w lipcu powróciły papiery do nas i lekarza kierującego .Wstępnie byliśmy zakwalifikowani do 18 tu miesięcy oczekiwania.Teraz po badaniach mamy okres oczekiwania wstępny do 2 lat.

Bardzo nas martwi ,ze takich ubogich emerytów zmusza się do wysyłania smsa za 6 ,15 zł. żeby,  dowiedzieć się kiedy i gdzie ewentualnie pojedziemy.

 Ponoć,planować  powinien nawet emeryt swój czas ,ale żeby musiał jeszcze płacić za SMSa??

Kiedy u nas w Polsce będziemy mogli korzystać z Lecznictwa Uzdrowiskowego przynajmniej raz w roku .?

  

Zniesmaczeni Emeryci  Henryka i Andrzej

zgłoś
A
ANJA

właśnie DOSTAŁAM ZAWIADOMIENIE PO 18 MIESIĄCACH CZEKANIA WRAZ Z MĘŻEM ,  ŻE ODSYŁAJĄ  SKIEROWANIA Z POWROTEM DO LEKARZA RODZINNEGO,nadmieniam ZE MÓJ MAZ MA 61 LAT ,PO ZAWALE ,PO OPERACJI CZERNIAKA ZŁOŚLIWEGO ,SKŁADAŁ WNIOSEK PIERWSZY RAZ W ŻYCIU! DAJ  BOŻE ŻEBY DOCZEKAŁ SIĘ I CHOĆ RAZ WYJECHAŁ DO SANATORIUM PO 30 LATACH ODPROWADZANIA SKŁADEK NA NFZ Z DZIAŁALNOŚCI.

zgłoś
B
Blanka

W NFZ w Warszawie powinno pojawić się Biuro Antykorupcyjne.Jest tam osoba ktora za kilkaset zl.zalatwia skierowanie i wyjazd do sanatorium w dogodnym terminie,nawet w przeciagu 2 miesiecy.

zgłoś
J
Jerzy

W maju 2017 r minie 32 miesiące od złożenia wniosku do N.F.Z. do senatorium jle można jeszcze czekać, morze dopiero po śmierci przyznają. Jestem po 3 zawałach i bajpasach i dotego stary jak na leczenie mam 65 lat i widocznie nie należy się w tym wieku. 

zgłoś
a
anna

Zlozylam do sanatoriym wlipcu 2014 man number 4535 jak dluvo moge jeszcze czekac

zgłoś
J
Józef

Ukończyłem Technikum ,póżniej studia ale nie potrafię /albo Wasza zaporowa przeglądarka z idiotecznymi literami dla Seniorów jest do d...y / normalnie jak stary człowiek czekający na swoją odległą kolejkę do uzdrowiska odczytać waszych wynalazków.

Niech Ten kto to zaakceptował przyjmie życzenia od Seniorów aby musiał wypełniać idiotyczne szyfry jak będzie bezwzględnie i natychmiast musiał skorzystaćz zaszyfrowanego wychodka - zalecam pośpiech panie wynalazco.

zgłoś
T
Teresa

W czerwcu minęły 2 lata jak czekam na sanatorium Boże mój

zgłoś
K
Kazimierz

Czekam   już  od maja 2014 roku  na zawiadomieniu   o terminie wyjazdu miałem czas oczekiwania podany 26  miesięcy w tej chwili mam nr. 9440 kiedy mogę  spodziewac się  terminu wyjazdu!

 

 Zaznaczam że jestem  z śląska!

zgłoś
S
SOFIA

CZEKAM NA WYJAZD DO SANATORIUM  18 MIESIĘCY A W KOLEJCE JESTEM 4445. JAK MAM CZ EKAĆ?    SOFIA

zgłoś
k
krvkijohny

Ot, i cała polska służba zdrowia... :(

zgłoś
J
JADWIGA

A

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3