Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sędzia S. Przykucki o pijanych kierowcach. Musi być pozytywna prognoza

Joanna Krężelewska
Sławomir Przykucki
Sławomir Przykucki Archiwum
Rozmowa z sędzią Sławomirem Przykuckim, rzecznikiem Sądu Okręgowego w Koszalinie.

- Na ławie oskarżonych zasiada kierowca - sprawca wypadku, w którym są ofiary śmiertelne. Może usłyszeć karę bezwzględnego więzienia, kara może też zostać zawieszona. Co wpływa na decyzję podejmującego wyrok sędziego?

- Zdarzają się sprawy, w których sprawca wypadku śmiertelnego słyszy wyrok w zawieszeniu. Sąd bierze pod uwagę, czy popełnił przestępstwo po raz pierwszy, czy popełnił je naruszając nieumyślnie zasady bezpieczeństwa. Bo kiedy kierowca umyślnie naruszył reguły bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na przykład zabił pieszego na przejściu, jadąc 120 na godzinę i wyprzedzając przed pasami, może usłyszeć karę bezwzględnego więzienia nawet, jeśli wcześniej nie był karany.

- Wypadek jest zawsze przestępstwem nieumyślnym?

- Tak. Gdyby było inaczej, a byłyby w nim ofiary, mielibyśmy do czynienia z zabójstwem. Rozróżnienie na umyślne bądź nieumyślne występuje co do naruszenia przepisów ruchu drogowego.

- Więc jeśli do wypadku doszło bez umyślnej winy kierowcy, wyrok będzie łagodniejszy?

- Ważne są wszystkie okoliczności sprawy. Nie możemy w tej materii generalizować. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie i sąd pod uwagę bierze każde, nawet najdrobniejsze jej aspekty.

- W przypadku księdza Zygmunta C. było to również zachowanie po wypadku drogowym. Sędzia podkreśliła, że to była jedna z przyczyn, dla której nie zawiesiła wykonania kary.

- Wykonanie kary zawiesza się, kiedy jest tak zwana pozytywna prognoza kryminologiczna. W tym przypadku trudno o niej mówić, skoro oskarżony dopuścił się kolejnego przestępstwa, a do tego miał inklinację do jazdy pod wpływem alkoholu.

- Ta sprawa powinna być ostrzeżeniem dla wszystkich kierowców. Sędzia przypomniała na przykład, ze musimy sprawdzić, czy nasi pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa.

- Kiedy wieziemy dzieci, czy osoby niepełnoletnie to chyba aż nadto oczywiste, że należy sprawdzić, czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa. A w tym konkretnym przypadku jedna z ofiar nie była osobą pełnoletnią.

- Wreszcie warto chyba mieć z tyłu głowy, że dosłownie sekunda nieuwagi za kółkiem może skutkować wypadkiem. I wyrokiem, nawet więzienia.

- Nieraz sędziowałem sprawy dotyczące wypadków komunikacyjnych i zapadały różne wyroki. Jak już mówiłem, w konkretnej sprawie każda okoliczność jest ważna - czy do zdarzenia doszło z nieumyślnej winy kierowcy, z powodu łamania przepisów, wreszcie jaka jest wspomniana prognoza kryminologiczna. To wszystko składowe wyroku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!