Sensation Kotwica Kołobrzeg przegrała, ale jeszcze nie kończy sezonu

W ostatnim meczu sezonu zasadniczego Suzuki I ligi, koszykarze Sensation Kotwicy Kołobrzeg przegrali u siebie z drużyną z Poznania. Wcześniej jednak zapewnili sobie udział w fazie play-off.

Przed ostatnią kolejką, Kotwica zajmowała 6. miejsce w tabeli i niżej już nie mogła spaść. Jej rywal, Enea Basket Poznań, nie miał z kolei szans na miejsc w ósemce. Beniaminek wcześniej zapewnił sobie utrzymanie i meczem Kołobrzegu kończył sezon 2022/2023.

Goście zagrali bardzo ambitnie i po wyrównanym spotkaniu pokonali wyżej notowaną Kotwicę. Kotwica rozpoczęła od prowadzenia 4:1, ale w połowie I kwarty przegrywała 6:10. Pomimo skutecznej gry w tej odsłonie Piotra Śmigielskiego (13 pkt), przegrała kwartę różnicą 4 pkt.

W połowie drugiej zespół z Poznania odskoczył na 10 pkt (38:28), co było najwyższą różnicą między zespołami w całym spotkaniu. Kwarta zakończyła się ostatecznie remisem, a po 20. min przyjezdni prowadzili 44:40.

Kotwica dobrze rozpoczęła III kwartę. Po 4. min i trójce Śmigielskiego było 47:46. Goście potrzebowali 2. minut, żeby odzyskać przewagę. Seria 9:0 - w tym 2x3 pkt Michała Wielechowskiego - zapewniła im prowadzenie 61:52.

Na ostatnie 10. minut Basket wyszedł przy wyniku 73:66. Kotwica goniła wynik. Skuteczna gra Witalija Kowalenki (8 pkt, 2x3) pozwoliła jej doprowadzić do wyrównania na ok. 4. minuty przed końcem (81:81). W końcówce było 86:81 dla Basketu, ale trójka Jamesa Washingtona i punkty Śmigielskiego pozwoliły jeszcze raz wyrównać (86:86). Wynik meczu rozstrzygnął trzypunktowy rzuty najlepszego zawodnika meczu, Wielechowskiego.

29-letni skrzydłowy z Poznania zakończył mecz z dorobkiem 25 pkt. Trafił aż 10 z 14 rzutów z gry, w tym 5/8 za 3 pkt. Co ciekawe, spudłował wszystkie 4 rzuty wolne. Bliski double-double był Wojciech Fraś (13 pkt i 9 zbiórek). W Kotwicy Śmigielski miał 18 pkt (7/12 z gry) i 7 zbiórek, a Mikołaj Kurpisz zdobył o punkt mniej (8/14 z gry). Dołożył do tego 6 zbiórek i 3 bloki. Kotwica gorzej od rywali rzucała za 3 pkt (9/33, Basket 13/29), co nie zdarza się jej często. Rywale spudłowali aż 11 z 27 wolnych.

Kołobrzeski zespół w fazie play-off do 3 wygranych meczów, rywalizować będzie z trzecim po sezonie zasadniczym HydroTruckiem Radom. Rywale będą mieli przewagę parkietu. Będą gospodarzami dwóch pierwszych meczów i ewentualnego piątego. Kotwica podejmie HydroTrucka w meczu nr 3 i ewentualnego 4 spotkania.

Sensation Kotwica Kołobrzeg - Enea Basket Poznań 86:89 (24:28, 16:16, 26:29, 20:16)
Kotwica: Śmigielski 18 (3x3, 7 zb., 4 str.), Kurpisz 17 (6 zb., 3 bl., 4 str.), Washington 15 (1x3, 7 as.), Kowalenko 11 (2x3, 5 zb.), Pułkotycki 8 (2x3, 4 zb.) - Pieloch 7 (1x3, 5 zb.), Dzierżak 6 (8 as., 3 prze.), Klawa 4, Klocek 0.
Basket: Fraś 13 (3x3, 9 zb., 3 as., 3 bl., 4 str.), Ciechociński 9 (2x3), Andrzejewski 8 (4 as.), Dymała 8 (2x3, 6 zb., 5 as., 3 str.), Tomaszewski 8 - Wielechowski 25 (5x3, 4 zb.), Nowicki 9 (3 zb.), Stankowski 9 (1x3, 4 zb.), Bednarek 0, Fiszer 0 (7 zb., 4 str.), Jakubiak 0.