MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sezon otwarty. W Mielnie odbył się Bieg Ratowników 2020 [ZDJĘCIA]

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Tradycyjnie Biegiem Ratowników otwarto wczoraj nowy sezon letni w Mielnie.
Tradycyjnie Biegiem Ratowników otwarto wczoraj nowy sezon letni w Mielnie. Radosław Brzostek
Tradycyjnie Biegiem Ratowników otwarto wczoraj nowy sezon letni w Mielnie. Od dzisiaj nad bezpieczeństwem wypoczywających na wszystkich stanowiskach w mieleńskim pasie nadmorskim czuwają ratownicy.

- Zabezpieczamy plaże na odcinku od Gąsek do Łaz, łącznie 17 wież ratowniczych - mówi Leszek Pytel, szef mieleńskich ratowników.

Na każdej wieży nad bezpieczeństwem kąpiących czuwa 4-osobowy zespół. Ratownicy będą pilnować strzeżonych rejonów przez całe wakacje, każdego dnia, od godziny 9.30 do 17.30.

- To prawda - to będzie sezon inny niż dotychczasowe, ze względu na zagrożenie koronawirusem - przyznaje Leszek Pytel. - Nasi ratownicy będą wyposażeni w maski, przyłbice i niezbędne środki bezpieczeństwa sanitarnego. Jednocześnie wiele zależy od odpowiedzialności wypoczywających osób. Dlatego tak ważne jest, by ludzie stosowali się do zaleceń. Ponadto, jak co roku, apelujemy o rozsądek - wypoczywajmy nad wodą z głową, nie grajmy bohaterów, woda to bardzo niebezpieczny żywioł - dodaje szef mieleńskich ratowników.

Zobacz także: Koszalin: Bieg Górski 2020

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Formalnie zaczynają sezon od 1 lipca, ale już w ten weekend będą mieć oko na kąpiących się w mieleńskim pasie nadmorskim. Ratownicy pracujący w Mielnie wzięli w piątek udział w biegu, który tradycyjnie odbywa się co roku na rozpoczęcie sezonu. - Udało się skompletować blisko 70-osobową ekipę ratowników, która będzie czuwać nad bezpieczeństwem kąpiących się w morzu - mówi Leszek Pytel, szef mieleńskich ratowników. - Będziemy codziennie od 9.30 do 17.30 pilnować odcinka od Gąsek po Łazy, na 17 stanowiskach, w siedmiu miejscowościach: Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielenko, Mielno, Unieście, Łazy. Oficjalnie rozpoczynamy pracę od poniedziałku - 1 lipca. Ale już w ten weekend będziemy czuwać na plażach. Jeszcze bez flag, ale będziemy pilnować, aby nic złego się nie wydarzyło. Oczywiście, jak co roku, ratownicy apelują do zażywających kąpieli w Bałtyku o rozsądek i rozwagę. - Niech nikt nie udaje bohatera. Z wodą naprawdę nie ma żartów - mówi Leszek Pytel. - Najbezpieczniej jest korzystać z kąpieli w morzu na odcinkach plaż strzeżonych. Gorąca prośba do kąpiących i wypoczywających nad wodą - uszanujcie zalecenia ratowników, respektujcie ostrzeżenia i zakazy - gdy jest wyraźny komunikat, że nie wolno się kąpać, to proszę, by to uwzględnić. Nie wolno też wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Bezwzględnie. To nie zabawa. Tu chodzi o ludzkie zdrowie i życie. Chyba każdy chce wrócić z wakacji cały i zdrowy do domu. Pamiętajmy o tym i zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i bliskich! - apeluje Leszek Pytel. W tym roku (do wczoraj) w województwie zachodniopomorskim utonęło 11 osób. Do tragedii doszło też wczoraj w Gdańsku. Tam w morzu tonęło dwóch chłopców - 16- i 17-latek. Jeden z nich został wyłowiony i w bardzo ciężkim stanie przewieziony do szpitala, gdzie zmarł. Ciało drugiego nastolatka znaleziono ok. godziny 17. Przeprowadzona reanimacja nie przyniosła skutku.  Z policyjnych statystyk wynika, że w ubiegłym roku w całej Polsce utonęło 545 osób; z tego najwięcej 133 - w rzekach, 124 w jeziorach, w morzu - 39; pozostałe osoby straciły życie w stawach, zalewach. W 126 przypadkach przyczyną utonięcia był alkohol. Marzena Sutryk

Ratownicy z Mielna pobiegli na otwarcie sezonu [wideo, zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński