Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sławno, Darłowo: Radni o opiece lekarskiej

Rafał Nagórski [email protected]
Radni byli zgodni, że trzeba walczyć o zmianę nocnego systemu opieki zdrowotnej, ale już dyskutują o tym, gdzie będzie stacjonował nocą lekarz. Radny Kazimierz Małecki (z prawej) założył się nawet ze starostą Wojciechem Wiśniowskim (w środku) w obecności przewodniczącego rady Powiatu Wojciecha Stefanowskiego, że lekarz będzie dyżurował w Darłowie. – Wolałbym oczywiście ten zakład przegrać, ale boję się, że właśnie tak będzie – mówił później Małecki.
Radni byli zgodni, że trzeba walczyć o zmianę nocnego systemu opieki zdrowotnej, ale już dyskutują o tym, gdzie będzie stacjonował nocą lekarz. Radny Kazimierz Małecki (z prawej) założył się nawet ze starostą Wojciechem Wiśniowskim (w środku) w obecności przewodniczącego rady Powiatu Wojciecha Stefanowskiego, że lekarz będzie dyżurował w Darłowie. – Wolałbym oczywiście ten zakład przegrać, ale boję się, że właśnie tak będzie – mówił później Małecki. Fot. Rafał Nagórski
Radni powiatowi jednomyślnie skrytykowali wczoraj planowane zmiany w nocnej opiece lekarzy, na których prawdopodobnie straci jedno z dwóch miast - Sławno lub Darłowo.

- Zostaliśmy oszukani - mówił wczoraj starosta sławieński Wojciech Wiśniowski.
- Czy tak ma wyglądać polska demokracja? To jest chore! - denerwował się radny Kazimierz Małecki.
- Powinniśmy kopać NFZ w tyłek - dodawał z kolei Krzysztof Walków.

Tak mocne słowa sławieńskich radnych, to efekt zmian w nocnej i świątecznej opiece lekarzy, które od 1 marca tego roku w całym kraju ma wprowadzić Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zamiast sieci rozsianych po całym powiecie przychodni, które oferują w tej chwili nocną i świąteczną opiekę, NFZ zaproponował, by tę rolę przejęły zespoły, których liczba jest uzależniona od liczby mieszkańców (1 na 50 tysięcy osób). Powiat sławieński ma prawo do dwóch takich zespołów, ale zlokalizowanych w jednym miejscu. Nic więc dziwnego, że w regionie, w którym istnieją dwa duże ośrodki - Sławno i Darłowo sprawa wywołuje tak duże emocje.

- Najpierw poproszono nas o rekomendację jakiegoś zespołu, sugerując, by najlepiej był to szpital - relacjonował starosta Wiśniowski. - Potem okazało się, że ta rekomendacja nic nie daje, do konkursu o zorganizowanie nocnej opieki mogą stawać dowolne podmioty, w dodatku usłyszeliśmy w Szczecinie, że nie ma możliwości, by przysługujące nam dwa zespoły rozdzielić na dwa miasta.

Właśnie dlatego radni powiatowi przyjęli intencyjną uchwałę sprzeciwiającą się proponowanym zmianom, w której domagają się zachowania obecnego systemu.

- To od nas wielu naszych posłów dowiaduje się, że coś takiego ma wejść w życie. Wierzymy, że wnosząc sprzeciw system uda się zablokować, albo przynajmniej dostosować do naszych potrzeb - mówił starosta.
Jednomyślności nie było za to w ocenie działań podjętych przez starostę. Okazało się bowiem, że najpierw dał on rekomendację na prowadzenie nocnej opieki szpitalowi sławieńskiemu, a później okazało się, że dyrektor szpitala złożył do NFZ ofertę, ale w porozumieniu z grupą lekarzy świadczących usługi tylko w Darłowie. I to nie spodobało się części radnych, pochodzących ze Sławna.

- Taką ofertę złożyliśmy, bo sławieńska przychodnia sama wystartowała w konkursie, nie było innych chętnych lekarzy. Poza tym nad szpitalem mam jakąś kontrolę, a nad prywatnymi podmiotami nie - bronił się starosta, który potwierdził wczoraj, że z powiatu sławieńskiego do NFZ wpłynęły trzy oferty: szpitala w porozumieniu z grupą darłowskich lekarzy, sławieńskiej przychodni doktora Radzika i ZOZ-u Malechowo.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!