Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślubowanie klas pierwszych w I Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinku [ZDJĘCIA]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Ślubowanie klas pierwszych w I LO w Szczecinku.
Ślubowanie klas pierwszych w I LO w Szczecinku. Rajmund Wełnic
Szkoły średnie – nie tylko powiatu szczecineckiego – przeżywają istne oblężenie. To pokłosie posłania sześciolatków do podstawówek prawie dekadę temu.

Na dzisiejszym (13 września) ślubowaniu pierwszaków w I Liceum Ogólnokształcącym im. księżnej Elżbiety w Szczecinku identyfikatory odebrało symbolicznie wstępując w szeregi licealistów 180 uczniów! To aż sześć oddziałów.

- W sumie mamy 25 oddziałów we wszystkich rocznikach, najwięcej w historii szkoły – mówi Arkadiusz Szczepaniak, dyrektor szczecineckiego dużego „ogólniaka”.

- Z uwagi na dużą liczbę chętnych, a mieliśmy aż 450 podań, minimalna liczba punktów, która dawała pewność dostania się do naszej szkoły wyniosła aż 115 nawet na mniej oblężonych kierunkach (na 200 możliwych do uzyskania przez wybitnych ósmoklasistów – red.). To naprawdę dużo.

Poprzeczkę trzeba było podnieść, bo do szkół średnich w całym kraju kolejny rok trafiły dzieci, które w wyniku reformy oświaty w roku 2014 i 2015 poszły do podstawówek jako 6-latki. W klasach pierwszych podstawówek „upchnięto” wówczas w dwa lata trzy roczniki. We wrześniu 2014 roku do szkół pomaszerował cały rocznik 2007 i pół starszego (urodzeni od stycznia do czerwca) rocznika 2008. A rok później pół rocznika młodszego (urodzeni od lipca do grudnia) 2008 i cały rocznik 2009.

Z reformy się wycofano po zmianie rządów w roku 2015 przywracając obowiązek szkolny dla 7-latków, ale oczywiście ich starszych kolegów już z drogi szybszego zaczynania edukacji na zawrócono. Rok temu i teraz więc ci uczniowie skończyli podstawówki i zameldowali się w szkołach średnich. Nastąpiła kumulacja roczników i sztuczny wyż demograficzny.

Dlaczego sztuczny? Bo niestety dzieci rodzi się coraz mniej i np. za rok szkoły średnie czeka tąpnięcie w naborze, nawet o połowę w porównaniu z ostatnimi latami.

W tym roku w sześciu szkołach podległych szczecineckiemu starostwu przyjęto ponad 1100 pierwszaków, którzy będą się uczyć w 38 oddziałach. Najwięcej tradycyjnie przyjął Zespół Szkół nr 1 im. KEN, czyli „ekonomik”. Tu w 8 klasach (3 technikum i 5 liceum) uczy się będzie 226 pierwszaków. Rekord padł także w Zespole Szkół Technicznych, czyli „mechaniku” - 8 oddziałów (5 technikum, 3 szkoły branżowej) i 220 pierwszaków. Nie ma powodów do narzekań w Zespole Szkół nr 1 im. ks. Warcisława IV. Tu utworzono trzy klasy technikum i cztery szkoły branżowej - w sumie 200 uczniów.

W białoborskim Zespole Szkół nr 7, czyli liceum mundurowym, powstały cztery klasy ze 125 uczniami. W Zespole Szkół nr 6 im. Stanisława Staszica w Szczecinku utworzone zostały 4 klasy technikum i jedna liceum strażackiego dla 150 pierwszaków. Do tego doliczmy kilkadziesiąt osób w publicznym liceum w Bornem Sulinowie podlegającemu gminie oraz dwa niepubliczne ogólniaki (społeczny i katolik) w Szczecinku. W sumie grubo powyżej 1200 uczniów. W powiecie szczecineckim nabór od lat nie zbliżał się nawet do tysiąca.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera