Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smród w Szczecinku: to już koniec odorów? Oby

Rajmund Wełnic [email protected]
Z tych dwóch niskich kominów znad hali płyt MDF unosiły się kiedyś kłęby drażniącego dymu. Dziś siecią rur i instalacji neutralizujących gazy są odprowadzone do wysokich kominów.
Z tych dwóch niskich kominów znad hali płyt MDF unosiły się kiedyś kłęby drażniącego dymu. Dziś siecią rur i instalacji neutralizujących gazy są odprowadzone do wysokich kominów. archiwum
Choć trwają jeszcze testy i rozruch instalacji, które mają zlikwidować uciążliwe odory unoszące się znad fabryki Kronospanu w Szczecinku, to już widać i czuć poprawę jakości powietrza. Choć nie wszyscy ją czują.

Na zakończenie tej inwestycji - a raczej jej efekty - najbardziej czekają mieszkańcy dzielnic Szczecinka położonych najbliżej fabryki wyrobów drewnopochodnych. To oni znajdowali się na linii wiatru, gdy wiało od strony południowo-wschodniej niosąc znad Kronospanu niebieskawą mgiełkę o mdłym, słodkawym i drażniącym zapachu.

Przy szczególnie niesprzyjających warunkach pogodowych, gdy dym ścielił się nisko przy ziemi, było to dla wielu osób bardzo uciążliwe. Ludzie skarżyli się na drapanie w gardle i pieczenie oczu.
Od kilku tygodni jest lepiej, choć może jeszcze nie idealnie. Co się stało?

- Zostały zakończone prace instalacyjne, związane z modernizacją układu odprowadzania gazów odlotowych - mówi Beata Rafało, rzecznik prasowa Kronospanu. - Obecnie trwają testy rozruchowe inwestycji.
W firmie dają sobie jeszcze około dwóch miesięcy na ocenę osiąganych rezultatów.

Przypomnijmy, że początkowo instalacje miały ruszyć z końcem maja, ale z powodu opóźnień w dostawach kilku części doszło do dwumiesięcznego poślizgu. A to dla mieszkańców Szczecinka oznaczało kilka dodatkowych tygodni uciążliwości.

Co zrobiono? Kosztem około 5 milionów złotych zmodernizowano ciąg płyt MDF, znad którego unosiły się uciążliwe opary.

- Dzięki modernizacji instalacji, podczyszczone wstępnie w odpylaniu mokrym gazy znad prasy MDF są kierowane rurociągiem o długości prawie pół kilometra do odkroplenia i zneutralizowania w wysokiej temperaturze palnika suszarni jako powietrze spalania - rzuca garść szczegółów technicznych Beata Rafało.
- W ostatniej fazie zostają jeszcze dodatkowo filtrowane przez włókno drzewne i po przejściu przez cyklony odpylające wypuszczane wysokim emitorem.

Jest to nowatorskie rozwiązanie, dotychczas niestosowane w Grupie Kronospan. Rzecznik dodaje, że ma to zmniejszyć uciążliwości związane z działaniem firmy i poprawić stan powietrza nad Szczecinkiem.
Sceptycznie do tego podchodzą działacze ekologicznej organizacji Terra: - Zapoznałam się z opinią biegłego z zakresu ochrony środowiska powołanego przez Kronospan, który stwierdza, że nowa inwestycja nie zmniejszy emisji pyłu zawieszonego, formaldehydu i amoniaku, a wpłynie na redukcję gazu ziemnego zużywanego przez firmę - mówi Joanna Pawłowicz, prezes Terry. - Być może mieszkańcy z sąsiedztwa odczują jakąś poprawę, bo ta mgiełka będzie się teraz wydostawać nie z niskiego, a z wysokiego emitora i ścielić się gdzieś dalej. Choć ja w ostatnich dniach, gdy zawiało w kierunku Świątek, gdzie mieszkam, nie odczułam jakieś specjalnej różnicy.

Dodajmy, że montaż instalacji nad prasami MDF to jeden z punktów porozumienia, jaki prawie rok temu zawarły władze Szczecinka z zarządem Kronospanu. W jego ramach fabryka ma się też m.in. poddać przeglądowi ekologicznemu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!