Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spóźniony debiut

(opr. ab)
Jego twórczością zachwycał się Jan Paweł II i ks. Jerzy Popiełuszko. Ks. Jan Twardowski powiedział o nim: "Rośnie nam poeta".

Niestety ani nie dorósł, ani nie zdążył w oficjalnym nurcie opublikować swoich wierszy. Grzegorz Przemyk, dziewiętnastoletni maturzysta, zamordowany przez Milicję w 1983 roku, dziś, po ponad dwudziestu latach od tragicznej śmierci, doczekał się oficjalnej publikacji, złożonej z poezji, wspomnień i nigdy wcześniej nie prezentowanych zdjęć.

Grzegorz Przemyk był jedynym synem opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej. Był młodym poetą, maturzystą Liceum im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Zatrzymany przez MO, zmarł 14 maja 1983 roku po bestialskim pobiciu na komendzie przy ul. Jezuickiej w Warszawie. Mimo, że postępowanie sądowe wciąż nie zostało zakończone, podejrzewa się, że zabójstwo Grzegorza Przemyka było zemstą na matce poety - niepokornej poetce, działaczce solidarnościowej, kilkakrotnie sądzonej i skazywanej za działalność polityczną.

Tragiczna i nagła śmierć zdusiła w zarodku rozwijający się talent poetycki. Pisane do szuflady poezje ukazały się w 1983 roku nakładem podziemnego Wydawnictwa Głos w tomie "Syn, a może sen". Dzięki staraniom szkolnych kolegów w latach 90. wydano broszurową edycję wierszy, powielaną przez oddanych przyjaciół.

Młody poeta to wrażliwy, gniewny nastolatek, żyjący w trudnych czasach, ale z takimi samymi problemami, jakie miewa młodzież, bez względu na okoliczności dorastania. "Należy ocalić od zapomnienia tego młodego poetę", powiedział ks. Jan Twardowski. Wydany obecnie zbiór jest taką próbą ocalenia poezji Przemyka. Książka wzbogacona jest o wspomnienia przyjaciółki domu - Ligii Grabowskiej-Urniaż, wiersze matki poety, Barbary Sadowskiej i unikatowe fotografie z rodzinnego albumu, co czyni z niej wyjątkową pozycję na poetyckiej półce.

"W dniu, w którym przyjdziesz po mnie" (wydawnictwo Nowy Świat) został rzeczowo opracowany przez badacza literatury, Wiesława Budzyńskiego (także eksperta od twórczości Baczyńskiego i Schulza). Budzyński zadbał o stronę merytoryczną i bibliologiczną tomu, tworząc pozycję, dzięki której Przemyk zajmie na stałe miejsce w historii polskiej literatury, również w świadomości jego dzisiejszych rówieśników.
12 sierpnia 2007 roku Prezydent RP odznaczył poetę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!