Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stacje rowerów miejskich w Szczecinku na panele słoneczne, ale w cieniu

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
SzSRM ma ruszyć do 11 czerwca i kosztuje 1,132 mln zł
SzSRM ma ruszyć do 11 czerwca i kosztuje 1,132 mln zł Rajmund Wełnic
Lada chwila ruszy rower miejski w Szczecinku. Tymczasem kilka stacji może mieć problem ze... słońcem.

Dlaczego to takie ważne? Bo każda z 22 stacji - a raczej jej akumulator - zasilana jest prądem z paneli słonecznych. Dużo go nie potrzebują, ale jednak. Bez prądu nie wypniemy roweru ze stojaka.

Tymczasem kilka stacji Szczecineckiej Wypożyczalni Rowerów Miejskich znalazło się w miejscach, do których praktycznie cały dzień nie docierają promienie słoneczne. Tak jest m.in. na ulicy Ordona, gdzie zacieniają je drzewa, i koło szpitala, gdzie są jeszcze budynki.

- Wykonawca zgłaszał nam ten problem, jest jeszcze jedna lokalizacja, gdzie może być problem z podładowywaniem akumulatorów - mówi Tomasz Merk, szef Komunikacji Miejskiej Szczecinek, która będzie prowadzić SzWRM. - Musimy to sprawdzić w praktyce, być może w okresie letnim do ładowania przez solary wystarczy rozproszone światło. Jesienią raczej na pewno w tych miejscach konieczna będzie częstsza wymiana akumulatorów.

Wypożyczalnię będzie obsługiwać dwoje ludzi, w razie spadku napięcia system zawiadomi dyspozytornię, aby na czas wymienić baterię zasilającą stację. M.in. z uwagi na nasłonecznienie założenie jest takie, że SzWRM będzie działać od 1 marca do 1 listopada. - Nie wykluczam, że tam, gdzie solary nie dadzą rady, podłączymy stacje rowerowe do zasilania przy nowych przystankach, które planuje postawić miasto - Tomasz Merk wyjaśnia, że nowe wiaty będą miały prąd do systemu informacji pasażerskiej.

Znamy też zasady korzystania ze SzWRM. Pierwsze 20 minut przejażdżki są darmowe, pierwsza godzina (w tym bezpłatne 20 minut) kosztuje 50 groszy, następna już złotówkę, a kolejna dwa złote. - Wprowadziliśmy opłaty rosnące, aby był to rower miejski, a nie turystyczny - wyjaśnia Tomasz Merk.

Co trzeba zrobić, aby rower wypożyczyć? Należy się zarejestrować w systemie - osobiście w KM lub przez internet i wpłacić na swoje konto 19 zł (aby odpiąć rower ze stacji stan konta nie może spaść poniżej 10 zł).

Samo wypożyczenie odbędzie się za pomocą otrzymanej karty (wtedy swój login i pin należy wbić ręcznie na klawiaturze przy stojaku) lub przy użyciu smarfona - wówczas należy telefonem z wgraną aplikacją zeska-nować kod z tylnego błotnika roweru. System wypnie wówczas rower ze stojaka (stacje są bezobsługowe), można wsiadać i jechać. Po zakończonej jeździe wpinamy rower do stojaka, system zlicza czas i pobiera opłatę.

POLECAMY:

Budowa obwodnicy Szczecinka. Trwają prace [WIDEO, ZDJĘCIA]

Nielegalny alkohol o wartości ponad pół miliona złotych w rękach policji z Koszalina [zdjęcia]

Najpopularniejsze żeńskie nazwiska w zachodniopomorskim

Zaginieni w województwie zachodniopomorskim. Czy ich widziałeś? Zobacz zdjęcia

Koszaliński Rower Miejski działa już miesiąc. Ile było wypożyczeń? [statystyki]

Weekend w klubie "Prywatka" w Koszalinie [ZDJĘCIA]

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Szczecinek: Piknik w mechaniku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo