Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Startuje misja JUICE. Zbada odległą planetę i jej księżyce. Wkład w kosmiczną ekspedycję ma też Politechnika Koszalińska

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Artystyczna wizja misji JUICE
Artystyczna wizja misji JUICE Polska Agencja Kosmiczna
13 kwietnia, z kosmodromu w Gujanie Francuskiej rozpocznie się bezzałogowa misja, której celem jest zbadanie księżyców Jowisza. Swój wkład w tę kosmiczną ekspedycję wnosi też Politechnika Koszalińska!

To jedna z najważniejszych kosmicznych misji, której celem jest m.in. poszukiwanie śladów życia poza Ziemią. JUICE to międzynarodowy projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej nakierowany głównie na badanie satelitów Jowisza, czyli największej planety Układu Słonecznego. Chodzi o Europę, Ganimadesa i Kallisto.

- Trzy z dziesięciu instrumentów zostały zrealizowane dzięki udziałowi polskich podmiotów, w tym przede wszystkim Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, które stało za częścią naukową oraz projektowało prototypy instrumentów i wykonywało modele lotne - informuje Polska Agencja Kosmiczna. - Instrumenty pomiarowe i komponenty funkcjonalne dla misji JUICE opracowały zespoły naukowe łącznie z 16 krajów europejskich oraz USA i Japonii.

Po stronie koszalińskiej nad projektem czuwał prof. dr hab. inż. Witold Gulbiński, kierownik Katedry Fizyki Technicznej i Nanotechnologii.

- Sam był zaskoczony, że to, nad czym pracował z zespołem, leci w kosmos - powiedział „Głosowi” dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK i prorektor ds. studenckich. - Projekt był bardzo tajny i zleceniodawcy dopiero teraz ujawnili, o co chodziło i w jakim celu były konstruowane te elementy. Co nie zmienia faktu, że z wkładu naszej uczelni w całe przedsięwzięcie jesteśmy bardzo dumni.

Badaczy szczególnie interesuje Ganimedes. Pod lodową powierzchnią tego największego księżyca w Układzie Słonecznym mogą znajdować się oceany. I teoretycznie także życie. Najpierw jednak trzeba ten temat wysondować - dosłownie i w przenośni.

Prócz CBK PAN, firmy Astronika i Politechniki Koszalińskiej, urządzenia opracowywały także inne firmy i instytucje. Budowane elementy - anteny i wysięgniki - miały być ultralekkie i wytrzymałe - np. odporne na temperatury od plus 250 do minus 230 stopni Celsjusza. - Z Astroniką współpracujemy od paru lat, a zapoczątkował to profesor Andrzej Czyżniewski, którego wkład trzeba mocno podkreślić - wyjaśnia prof. Witold Gulbiński. - Nie mieliśmy pojęcia, że chodzi o misję w okolicach Jowisza. Naszym zadaniem było wytworzenie taśm z powłokami nanokompozytowymi, które pokrywały anteny. Taśmy te musiały być odporne na tarcia, by w procesie rozwijania nie doszło do zablokowania konstrukcji - dodaje.

- Sonda JUICE wyposażona będzie w największe w historii międzyplanetarnych misji panele słoneczne o powierzchni 97 m kw i będzie pierwszą sondą kosmiczną w historii, która wejdzie na orbitę księżyca innego niż ziemski - uzupełniają badacze z CBK PAN. Chodzi o Ganimadesa. Kiedy poznamy pierwsze rezultaty badań? Po 2031 r., bo dopiero wtedy sonda dotrze do Jowisza i jego księżyców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera