Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie otrzymali symulator odczuć starczych. Kombinezony uczą ich empatii

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Pomorski Uniwersytet Medyczny zapowiada nowy kierunek studiów, zaprasza do współpracy szkoły oraz uczy studentów empatii do osób starszych.

PUM zapowiada, że od nowego roku akademickiego pojawi się nowy kierunek studiów - ratownictwo medyczne i morskie. Nabór będzie już podczas najbliższej rekrutacji. Przygotowano 36 miejsc.

- 3 lata temu zrezygnowaliśmy z kierunku ratownictwo medyczne, na którym mieliśmy 60 miejsc, a zgłaszało się po 15-20 chętnych. Zdecydowaliśmy się zweryfikować ten kierunek i uruchomić go w zupełnie innej formie - mówi prof. Beata Karakiewicz, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PUM. - W związku z otwarciem tego kierunku zaczęły się pojawiać pomysły otwarcia w szkołach szczecińskich klas profilowanych, co znacząco mogłoby wpłynąć na kształcenie kadry w naszym województwie i zachęcić uczniów do studiowania na naszej uczelni. Województwo zachodniopomorskie ma swoją specyfikę; szeroki pas nadmorski, gazoport, Szczecin oraz potrzeby geopolityczne. PUM będzie pierwszą uczelnią z Polsce z takim kierunkiem.

PUM podpisał porozumienie z przedstawicielami Szczecina w sprawie realizacji wspólnych przedsięwzięć w zakresie kształcenia praktycznego studentów. Dotyczy ono nie tylko nowo tworzonego kierunku, ale też kierunków już istniejących - psychologii zdrowia i logopedii. Studenci tych kierunków, mając praktyki w szkołach, uzyskaliby uprawnienia pedagogiczne, co umożliwiłoby im w przyszłości podjęcie pracy w placówkach oświatowych.

- W szkołach cały czas brakuje psychologów i logopedów, a po pandemii problemy psychofizyczne uczniów są ogromne - mówi Lidia Rogaś, zastępca prezydenta Szczecina. - Chcemy zwiększyć liczbę tych specjalistów, tworząc klasy profilowe związane z medycyną w szkołach i umożliwiając studentom praktyki.

Po podpisaniu porozumienia odbył się pokaz kombinezonów-symulatorów odczuć starczych, które od ubiegłego tygodnia wykorzystywane są w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w nauczaniu przyszłych medyków (m.in. empatii wobec zniedołężniałych pacjentów). Kombinezony dotarły do uczelni z Japonii.

- Dzięki nim można przekonać się jakie ograniczenia towarzyszą osobom starszym podczas wykonywania codziennych czynności życiowych. Symulator umożliwia osobiste doznanie głównych wrażeń i ograniczeń. Taki punkt widzenia jest ważny w szkoleniu personelu medycznego, studentów i osób mających w przyszłości współpracować z osobami w podeszłym wieku - mówi prof. Karakiewicz.

Kombinezony założyli studenci PUM.

- Już po 5 minutach najchętniej bym usiadła, a jestem osobą wysportowaną - mówi Zuzanna Domańska, studentka II roku dietetyki. - Słabo widzę i słabo słyszę. Mogę się wyprostować, ale używam swojej siły, żeby udźwignąć te wszystkie liny. Jest bardzo trudno.

- Oddech jest płytszy, a przez to wszystkie ruchy mam spowolnione - mówi Sebastian Korus, student III roku. - Mam zaćmę i przez zaburzoną ostrość widzenia tracę równowagę.

Z kombinezonami w przyszłości również będą ćwiczyć uczniowie profilowanych klas. To kolejna propozycja PUM dla szkół, która ma być wcielana w życie. Każda szkoła zainteresowana współpracą może się zgłaszać do uczelni. Wstępnie szkoleniem uczniów jest już zainteresowany Zespół Szkół Samochodowych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Studenci Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie otrzymali symulator odczuć starczych. Kombinezony uczą ich empatii - Głos Szczeciński