MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto patronki I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinku [zdjęcia, film]

(r)
Symboliczne przekazanie kluczy do Szczecinka przez burmistrza oficjalnie rozpoczęły Elżbietanki, czyli święto patronki I Liceum Ogólnokształcącego.
Symboliczne przekazanie kluczy do Szczecinka przez burmistrza oficjalnie rozpoczęły Elżbietanki, czyli święto patronki I Liceum Ogólnokształcącego. Rajmund Wełnic
Symboliczne przekazanie kluczy do Szczecinka przez burmistrza oficjalnie rozpoczęły Elżbietanki, czyli święto patronki I Liceum Ogólnokształcącego.
Święto patronki I Liceum Ogólnokształcącego

Święto patronki I Liceum Ogólnokształcącego

Prawie dziesięć roczników absolwentów szczecineckiego I LO im. księżnej Elżbiety opuściło mury szkoły nie świętując Elżbietanek. Na szczęście po długiej przerwie zdecydowano się tę tradycję sięgającą lat 70. ubiegłego wieku reaktywować. Barwny korowód licealistów w historycznych strojach przeszedł ulicami miasta wzbudzając zrozumiałą sensację. Na czele pochodu, na koniu jechała księżna Elżbieta.
W tym roku wcieliła się w nią Weronika Berger, uczennica jednej z klas pierwszych I LO. - Była długa przerwa w obchodzeniu Elżbietanek, ale dobrze, że wracamy do tradycji, z której nasza szkoła słynie - mówiła nam księżna. - Nie traktujemy tego, jako kolejnej imprezy, obowiązku i myślę, że każdy z przyjemnością się bawił.

Święto faktycznie jest niezwykle radosne, a pogoda wręcz idealna do zabawy w plenerze. Na placu przed ratuszem, gdzie dotarł w końcu pochód przebierańców, powitali ich włodarze Szczecinka. Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas przekazał żakom symboliczny klucz do miasta, a jego zastępca Daniel Rak został uroczyście pasowany na rycerza. Później przyszła pora na tańce (w tym średniowieczny taniec z udziałem księżnej przygotowany pod okiem Katarzyny Balon, mamy jednej z licealistek), śpiewy i swawole. Każda klasa starała się zaprezentować z jak najlepszej strony na swoich stoiskach. Gwoździem programu był turniej dworski dla gości ze szczecineckich podstawówek, czyli cykl konkurencji sprawnościowych i wiedzowych.

Elżbietańską tradycję zapoczątkowano w latach 70., gdy z inicjatywy ówczesnej wicedyrektorki I LO Marii Kroker nadano szkole imię księżnej Elżbiety, córki króla Kazimierza Wielkiego i żony księcia pomorskiego Bogusława V, która zmarła w klasztorze augustianów koło Szczecinka w roku 1361. Nowa patronka miała być przeciwwagą dla księżnej Jadwigi Brunszwickiej, która w XVII wieku ufundowała szczecineckie gimnazjum noszące do końca II wojny światowej jej imię. Dla władz PRL niemiecka księżna - choć tak związana z Pomorzem i Szczecinkiem, gdzie mieszkała jaki książęca wdowa - była nie do przyjęcia. Propagandowo bardziej pasowała polska królewna, księżna Elżbieta. Według niepotwierdzonych przekazów księżna wjechać miała do Szczecinka uroczyście w czerwcu 1351 roku. Elżbietanki organizowano z większymi lub mniejszymi przerwami do roku 2004. Później nastąpiła długa przerwa i dopiero teraz święto ogólniaka reaktywowano.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!