Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sytuacja powodziowa w regionie koszalińskim. Test dla wrót sztormowych [zdjęcia, wideo]

red
Wał przeciwpowodziowy na rzece Czerwona w powiecie koszalińskim przerwany, trwa kolejny poważny test dla wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim. Niż Axel spowodował poważne zagrożenie powodziowe w pasie nadmorskim, m.in. w powiecie koszalińskim. Sytuacja jest monitorowana przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Prace naprawcze ruszą wraz z opadnięciem wody.

Jak informuje ZZMiUW w Szczecinie, na rzece Czerwona w powiecie koszalińskim doszło do przerwania wału przeciwpowodziowego. Awaryjna zabudowa wyrwy oraz szybki remont wału będą możliwe dopiero po opadnięciu wody. Ocena strat nastąpi po wizji lokalnej. W najbliższym czasie w okolicach Czerwonej pracować będą trzy stacje pomp. Sytuacja wskazuje, że idealną inwestycją dla tego obszaru byłaby budowa wrót sztormowych, podobnych jak na Kanale Jamno. Byłaby to ochrona przed przelewaniem się wody przez wały w stanach sztormowych.

Pogoda w regionie. Sytuacja wciąż jest trudna [RAPORT]

Niż Axel jest również testem dla wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim. Zarząd Melioracji wskazuje, że różnica poziomu wody przed wrotami i za wrotami wynosiła już od 1,2 do 1,5 metra. Brak inwestycji doprowadziłby do przelania wody do Jeziora Jamno i znacząco podniósł jego poziom. Konsekwencją byłoby zalanie drogi powiatowej łączącej Mielno z Łazami oraz podtopienie terenów przyległych. Inwestycja ma więc ogromne znaczenie pod względem zabezpieczenia przeciwpowodziowego mieszkańców Koszalina i okolic.

Wiatr stracił na sile. Przyniósł śnieg i mróz [PROGNOZA]

W województwie zachodniopomorskim wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia przed silnym wiatrem. Podmuchy wiatru i fale skutkują poważnym zagrożeniem powodziowym, które jest odczuwalne przede wszystkim w pasie nadmorskim. Na wszystkich ciekach wodnych podległych Zachodniopomorskiemu Zarządowi Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie prowadzony jest regularny monitoring.

Nad Polskę nadciągnął niż Axel. Na Bałtyku panuje sztorm. W naszym regionie jest wprowadzony pierwszy stopień zagrożenia przed silnym wiatrem. Wiatr wieje z prędkością od 35 do 45 km/h, w porywach może osiągać nawet 90 km/h. Na Bałtyku sztorm. Porywy osiągają prędkość nawet 100 km/h. Pojawiają się również opady deszczu ze śniegiem. Ze względu na trudne warunki, apelujemy o ostrożność podczas jazdy samochodem. W naszym województwie, zarówno na wybrzeżu wschodnim i zachodnim, został także wprowadzony trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (544 cm) oraz prognozowanym sztormowym wiatrem z sektora północnego przewidywane są wzrosty poziomów wody powyżej stanów alarmowych.

Sztorm na Bałtyku. Zobaczcie zdjęcia i wideo z Mielna

Mieszko Kowalczyk z Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Szczecin (oddział w Koszalinie) o sztormie na Bałtyku i jego

W czwartek mróz, śnieg, gwałtownie rosnące ciśnienie i silny wiatr. Poprawa pogody dopiero od poniedziałku

Obwodnica Trójmiasta - 5/6 stycznia 2017

Silny wiatr i śnieżyca na Pomorzu. Nad morzem cofka, paraliż...

Popularne na gk24:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!