Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szakal w Szczecinku

Rajmund Wełnic
Tak wygląda szakal złocisty. Ktoś go widział w naszych stronach?
Tak wygląda szakal złocisty. Ktoś go widział w naszych stronach? wikipedia
Wilki? Są tu od dawna. Jenoty? Także. Szop pracz? Normalka. Ale obecność szakala w lasach wokół Szczecinka to jednak sensacja.

Informację o tym, że widział szakala złocistego przekazał nam mieszkaniec Szczecinka: - Mieszkamy przy starej ulicy Koszalińskiej (to część miasta przy ogródkach działkowych, na które można się dostać od strony bagnisk jeziora Wielimie – red.), już w zeszłym roku widywaliśmy na podwórku zwierza podobnego do lisa, ale inaczej umaszczonego – mówi. – W tym roku też tu grasował, pożarł na moich oczach kurę sąsiadów i według mnie to szakal. Nie chciałem w to początkowo uwierzyć, ale okazuje się, że znane są już potwierdzone przypadki jego obecności w Polsce.

- Zapewne chodzi o szakala złocistego – mówi Marek Stasiuk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. - Jest to gatunek stosunkowo nowy jeżeli chodzi o tereny naszej RDLP. I stąd jego zwyczaje nie są dla nas do końca jasno określone. Oczywiście, gdy chodzi o praktykę spotkań bezpośrednich z tym drapieżnikiem. Szakale pojawiały się już w lutym tego roku na terenach Nadleśnictwa Bytów. Jest to gatunek drapieżnika, ale nie jest gatunkiem łownym. Jednak środki ostrożności należy zachować zawsze. Szakale mogą roznosić różne choroby, podobnie jak inne zwierzęta z gatunku psowatych. Czy jest zdolny do atakowania i porywania mniejszych zwierząt z domowej zagrody? Nie można tego wykluczyć, jednak zdarzenia takie - jeśli występują - należą do bardzo rzadkich, epizodycznych.

Zaskoczony jest także Dariusz Zalewski, myśliwy z koła łowieckiego Słonka w Grzmiącej: - Pierwszy raz słyszę, aby u nas mógłby występować szakal – mówi. – Wilki, owszem, szopy pracze z Ameryki też są, ale szakala nie widziałem, ani żaden z moich kolegów o tym nie wspominał. Aczkolwiek ktoś mógł go pomylić z lisem. Widziałem już osobniki nie tyle rude, co wręcz popielate. Ciekawa sprawa, trzeba się uważnie rozejrzeć.

Ale szakale w Polsce już na pewno są. Dwa lata temu myśliwi na południu kraju odstrzelili dwa osobniki myśląc, że to lisy. Wiosną tego roku martwe zwierzę – najpewniej potrącone przez samochód – znaleziono koło Krajnika Dolnego w naszym województwie. Badania genetyczne potwierdziły, że to szakal. Są też sygnały o obecności tego gatunku na wschodzie Polski. Szakale są także w innych krajach europejskich. Trudno powiedzieć, czy to pojedyncze, wędrowne gatunki, czy też wynik zmiany klimatu. Ostatnie ciepłe zimy na pewno nie były przeszkodą w przemieszczaniu dla tych zwierząt.

Domem szakali jest północna Afryka, Bliski Wschód i Indie, ale Turcja i Bałkany to także miejsca ich występowania. Szakal złocisty (Canis aureus) to drapieżnik z rodzaju wilków. Umaszczenie szakala może być od jasnożółtego po złote, końce łap są brązowe. Są nieco większe od lisa – mierzą od 70 centymetrów do nieco ponad metra, ogon ma około 25 centymetrów. Samce osiągają do nawet 15 kilogramów wagi. W niewoli szakale żyją kilkanaście lat, na swobodzie od 7 do 9 lat.

ZOBACZ TEŻ FILM z otwarcia Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku

Nowe CEEiRJ

Przystań-centrum w Szczecinku już otwarta [wideo, zdjęcia]

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!