Szalony finisz IV ligi. Flota mistrzem, Bałtyk trzeci [ZDJĘCIA]

W ostatnim meczu w sezonie na stadionie ZOS Bałtyk w Koszalinie nie doczekano się goli. Jacek Wójcik
Niezwykłe emocje w ostatniej kolejce zafundowali kibicom piłkarze IV ligi. Walcząca o awans do III ligi, Flota Świnoujście o mało nie zaprzepaściła całego sezonu na boisku ostatniej drużyny w tabeli.

Na kolejkę przed końcem rozgrywek na górze tabeli wszystko wydawało się jasne. Flota Świnoujście miała 2 punkty przewagi nad Kluczevią i wyjazd do ostatniej Gavii Choszczno. Do awansu wystarczył jej nawet remis, bo miała lepszy bilans bezpośrednich meczach z Kluczevią (wygrana 5:2 i porażka 1:2). Ta ostatnia nie dość, że musiała liczyć na porażkę rywali w Choszcznie, to jeszcze potrzebowała wygranej z będącą w gazie Gwardią Koszalin. Wszystko zatem przemawiało za Flotą.

W sobotę działy się jednak cuda. Zdegradowana już Gavia, zapomniała o jesiennej klęsce 0:5 w Świnoujściu i takim samym wyniku w poprzednim meczu u siebie z Wieżą Postomino. Do przerwy sensacyjnie prowadziła z Flotą 2:1. Od 33. min 1:0 dla gospodarzy było w Stargardzie. W tym momencie to Kluczevia mogła się czuć zwycięzcą ligi.

Wynik w Stargardzie się nie zmienił. Za to w Choszcznie gospodarze podwyższyli na 3:1, a po golu kontaktowym Floty, trafili na 4:2! Bohaterem dnia - również dla kibiców w Stargardzie - był w tym momencie napastnik Gavii, Paweł Kulesa, który strzelił 3 gole. W 87. min trener Gavii zdecydował się jednak na zaskakujący manewr, zmieniając bramkarza. Michał Ratuszny pierwszy kontakt z piłką miał minutę później, gdy... wyciągał ją z siatki po główce Michała Stasiaka. Flota do awansu potrzebowała jeszcze jednego gola. W 4. z 8. doliczonych minut dopięła swego. W zamieszaniu po rzucie rożnym najskuteczniejszy obrońca IV ligi, Stasiak, strzelił swojego trzeciego gola w meczu (i 20. w sezonie) na remis 4:4. Remis, który przywrócił Flocie pierwsze miejsce i rzucił na kolana piłkarzy Kluczevii, którzy już zakończyli mecz z Gwardią!

W cieniu zmagań o awans trwała walka na dole tabeli. Dąb Dębno, który mógł zepchnąć z barażowej, 15. lokaty MKP Szczecinek, przegrał 2:5 w Rewalu. Z kolei piłkarze MKP przerwali w najważniejszym momencie serię siedmiu meczów bez wygranej i pokonali 3:1 Błękitnych II Stargard. Piłkarze MKP nie mogli być jednak pewni utrzymania, bo przy możliwej degradacji Vinety Wolin z III ligi, 15. lokata w IV lidze byłaby także spadkową.

W drugiej połowie rozgrywanego równolegle spotkania Vinety z Pogonią II Szczecin, spełniał się czarny scenariusz, bowiem przegrywała u siebie 1:2 i była poza III ligą. Po niespełna kwadransie drugiej części mecz przerwano, bo na boisku w Wolinie... wylądował helikopter, żeby zabrać osobę poszkodowaną w wypadku. "Lotnicza" przerwa dobrze wpłynęła na Vinetę. Zdobyła po niej 2 gole i odniosła zwycięstwo 3:2 na wagę utrzymania, zapewniając przy okazji baraże MKP.

Walczący o uniknięcie barażów, Mechanik Bobolice pokonał Olimpa Gościno 4:3. Tu też było gorąco, a o wygranej gospodarzy zdecydował gol z karnego Karola Saganowskiego w 90. minucie! Barażów uniknął też Orzeł Wałcz, który desperacką obroną uratował remis 0:0 na boisku Bałtyku Koszalin. Orzeł został jedyną drużyną, która w tym sezonie nie straciła gola na Andersa, a Bałtyk stracił miano najskuteczniejszej drużyny ligi, wyprzedzony na finiszu przez Flotę (114 goli, Bałtyk 113).

Wygraną 5:2 na boisku Hutnika Szczecin utrzymanie przypieczętowała Wieża Postomino. Aż 4 gole zdobył Fabian Słowiński, który atakował fotel lidera klasyfikacji strzelców. Ostatecznie kończy sezon z dorobkiem 26. trafień. O jedno więcej uzyskał Kacper Dudek z Kluczevii, a królem snajperów został Adrian Cybula z Bałtyku - 28 goli. Po meczu z Orłem odebrał w nagrodę statuetkę armaty.

Rasel Dygowo przegrał na koniec sezonu 1:2 w Policach, ale bez konsekwencji. To zwycięskiego w tym meczu Chemika czeka baraż o pozostanie w IV lidze.

Wyniki 34. kolejki:
Mechanik Bobolice - Olimp Gościno 4:3 (3:2)
1:0 Krzysztof Jabłoński (15.), 2:0 Schab (19.), 2:1 Rutkowski (23.), 3:1 Misztal (29.), 3:2 Gozdal (44.), 3:3 Dondaj (73.), 4:3 Saganowski (90. karny)

MKP Szczecinek - Błękitni II Stargard 3:1 (0:0)
1:0 Barański (47.), 2:0 Madej (56.), 3:0 Okuszko (64.), 3:1 Gabor (78.)

Bałtyk Koszalin - Orzeł Wałcz 0:0

Chemik Police - Rasel Dygowo 2:1 (1:1)
1:0 Szala (14.), 1:1 Szubert (45+1), 2:1 Kurzawa (57.)

Kluczevia Stargard - Gwardia Koszalin 1:0 (1:0)
1:0 P. Surma (33.)

Hutnik Szczecin - Wieża Postomino 2:5 (0:3)
0:1, 0:2, 0:3, 0:4 Słowiński (5., 24., 37., 46.), 1:4 Gwóźdź (50.), 2:4 Holiaka (64.), 2:5 Łyszyk (69.)

Wybrzeże Rewalskie Rewal - Dąb Dębno 5:2 (2:2), Gavia Choszczno - Flota Świnoujście 4:4 (2:1), Iskierka Szczecin - Biali Sądów 1:4 (1:2).

Kolejność: 1. Flota (awans do III ligi), 2. Kluczevia, 3. Bałtyk, 4. Gwardia, 5. Iskierka, 6. Wybrzeże, 7. Biali, 8. Olimp, 9. Wieża, 10. Mechanik, 11. Błękitni II, 12. Rasel, 13. Orzeł, 14. Chemik (baraże), 15. MKP (baraże), 16. Dąb (spadek), 17. Hutnik (spadek), 18. Gavia (spadek).