Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szałwia trójbarwna zachwyca kolorami i kwitnie bardzo długo. Możesz ją mieć w ogrodzie i na balkonie. Sprawdź, kiedy ją posiać

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Szałwia trójbarwna, znana też jako szałwia powabna, nie jest może jeszcze zbyt popularna, ale zdecydowanie warto zwrócić na nią uwagę, bo wygląda pięknie przez długi czas i jest łatwa w uprawie. Nadaje się i do ogrodu, i na taras czy balkon. Zobacz, jak wygląda szałwia trójbarwna, kiedy ją siać i sadzić oraz jak o nią zadbać.

Spis treści

Szałwia do ogrodu i na balkon

Szałwia to rodzaj roślin, który ma mnóstwo – bo około 1000 – gatunków. Inaczej wygląda szałwia lekarska, która ma lecznicze właściwości, a inaczej szałwie ozdobne, które uprawiamy w ogrodach dla dekoracji. Należy do nich popularna od dawna szałwia błyszcząca (zwana ogrodową), czy hit ostatnich lat – szałwia omszona.

Ta szałwia to piękna, trwała i kolorowa ozdoba ogrodu i tarasu.
Ta szałwia to piękna, trwała i kolorowa ozdoba ogrodu i tarasu. pixabay.com

Takich gatunków jest jednak znacznie więcej. Do ozdobnych szałwii należy również szałwia trójbarwna, znana też jako szałwia powabna (Salvia horminum, Salvia viridis).
Idealnie nadaje się do uprawy w ogrodzie, ale można ją też sadzić na balkonie i tarasie, w nieco większych donicach niż standardowe skrzynki.

Jak wygląda szałwia trójbarwna?

Szałwia trójbarwna jest średniej wielkości, bo dorasta do 30-60 cm. Jej pędy są rozgałęzione i wyglądają jak nieduże krzaczki. Liście są owalne i podobnie jak łodyga – pokryte drobnymi włoskami. Kwiaty tej szałwii wyglądają niepozorne. Ale tym, co robi prawdziwy „efekt wow”, są tak zwane listki przykwiatowe. Są one duże i mocno wybarwione na różne kolory: fioletowy, niebieski, różowy, biały. Często bierzemy je za kwiaty, ale to rodzaj liści. Nie zmienia to faktu, że są kolorowe, ozdobne i bardziej trwałe niż kwiaty.

Kiedy kwitnie szałwia trójbarwna?

Ta roślina zaczyna kwitnąć około czerwca i robi to przez całe lato. Cały czas – aż do mrozów – utrzymują się kolorowe przykwiatki.

Najbardziej dekoracyjnym elementem szałwii trójbarwnej (powabnej) nie są kwiaty, ale kolorowe liście przykwiatowe (przykwiatki).
Najbardziej dekoracyjnym elementem szałwii trójbarwnej (powabnej) nie są kwiaty, ale kolorowe liście przykwiatowe (przykwiatki). pixabay.com

Czy szałwia trójbarwna jest wieloletnia?

Tę szałwię uprawia się w Polsce jako roślinę jednoroczną. Zdarza się jednak, że rozsiewa się sama w ogrodzie. Nasiona, w przeciwieństwie do dorosłych roślin, są w stanie przetrwać mróz i wykiełkować wiosną, gdy nadejdzie ciepło.

Jak siać szałwię trójbarwną?

Szałwię powabną można siać od razu do gruntu – robi się to pod koniec kwietnia i w maju. Jeśli jednak chcemy mieć jak najwcześniej kwitnące szałwie, możemy przygotować sadzonki w domu. Szałwię trójbarwną sieje się na rozsady pod koniec lutego i w marcu. Należy im zapewnić ciepło, światło oraz w miarę wilgotne podłoże. Gdy mają 2-3 liście właściwe należy je przepikować (pikujemy lub przerzedzamy również zbyt gęsto posiane rośliny w ogrodzie). Szałwiom warto uszczknąć szczyt pędu (nad trzecią parą liści). Wprawdzie przez to nieco później zakwitną, ale ładniej się rozkrzewią. Sadzonki do ogrodu lub na balkon należy przenieść i posadzić w połowie maja.

Co lubi szałwia trójbarwna? Warunki uprawy

Szałwia powabna najlepiej rośnie i wybarwia się w słonecznych miejscach. Nie musi mieć żyznej ziemi – na takiej będzie tworzyła więcej zielonych liści niż kolorowych przykwiatków i kwiatów. Szczególnie na ziemiach bogatych w azot, roślina może „pójść w zieleń”. Jeśli chcemy ją nawozić (nie jest to konieczne), zadbajmy raczej o wzbogacenie podłoża w fosfor i potas (zawierają je nawozy dla roślin kwitnących, a także domowy nawóz ze skórek bananów).
Poza tym szałwia trójbarwna doceni przepuszczalne i lekko wilgotne podłoże. Nie jest specjalnie wybredna co do ziemi. Kiepsko rośnie tylko na podmokłych, ciężkich lub kwaśnych.

Gdzie i z czym sadzić szałwię trójbarwną?

To roślina idealna na słoneczne rabaty i balkony. Ponieważ lepiej wygląda jej górna część niż dolna, warto ją sadzić wśród innych, niższych roślin, które lubią podobne warunki. Jeśli lubimy kontrasty, możemy ją posiać z nagietkami, aksamitkami czy szałwią błyszczącą. Natomiast bardziej stonowane kompozycje stworzy m.in. z szałwią omszoną, która ma podobną paletę kolorów, srebrzystymi starcami i czyśćcami wełnistymi, goździkami, fioletowymi heliotropami, zatrwianem wrębnym, czy trawami, np. dmuszkiem jajowatym. Może też rosnąć wśród kolorowych jeżówek.

Szałwia trójbarwna także suche bukiety

Ponieważ kolorowe przykwiatki są trwałe i długo zachowują kolor, szałwia trójbarwna idealnie nadaje się na suche bukiety (podobnie jak np. zatrwian, czy dmuszek, w których towarzystwie może rosnąć).

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szałwia trójbarwna zachwyca kolorami i kwitnie bardzo długo. Możesz ją mieć w ogrodzie i na balkonie. Sprawdź, kiedy ją posiać - RegioDom.pl