Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenie w Koszalinie. Oni już wiedzą jak używać defibrylatorów AED. A wy? [ZDJĘCIA]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Szkolenie przeprowadził uprawniony ratownik Tomasz Molesztak wraz z Przemysławem Borysem z firmy MiMED
Szkolenie przeprowadził uprawniony ratownik Tomasz Molesztak wraz z Przemysławem Borysem z firmy MiMED Policja Koszalin
Koszalińscy policjanci i uczniowie klas mundurowych szkolili się jak ratować życie przy użyciu defibrylatorów AED. Koszalin jest miastem, którym w przestrzeni publicznej takich defibrylatorów jest kilkadziesiąt. Warto by każdy z nas wiedział, jak z nich korzystać.

Szkolenie przeprowadził uprawniony ratownik Tomasz Molesztak wraz z Przemysławem Borysem z firmy MiMED. Udział w szkoleniu także wzięli uczniowie z klas o profilu policyjnym TEB Edukacja Koszalin.

Jeśli znajdziemy się w sytuacji, gdy nagle trzeba udzielić pierwszej pomocy osobie, która straciła przytomność, a jej serce zatrzymało się - pamiętajmy, że w niektórych instytucjach dostępne są tak zwane AED, czyli automatyczne defibrylatory zewnętrzne. Instruktorzy przekonywali, że defibrylatory to bardzo proste urządzenia, których obsługa nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Tomasz Moleszczak był gościem w naszym redakcyjnym studio. Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z nim i instrukcji korzystania z defibrylatora AED.

AED (ang. Automated External Defibrillator) czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, jest to urządzenie, które dzięki impulsowi elektrycznemu może przywrócić prawidłową akcję serca osobie poszkodowanej w stanie nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Defibrylator jest urządzeniem diagnostyczno-ratunkowym. Jego obsługa nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia. Po włączeniu wydawane są kolejne instrukcje głosowe, które powinna wykonać osoba prowadząca akcję ratowniczą.

W Koszalinie można znaleźć 40 szt. defibrylatorów AED (27 szt. to defibrylatory wolnostojące, kolejnych 5 szt. zostało umieszczonych na budynkach różnych instytucji i organizacji a pozostałe 8 szt. to tzw. defibrylatory mobilne, z czego 5 szt. znajduje się w autobusach MZK, 2 szt. w autach Straży Miejskiej, 3 szt. w Komendzie Miejskiej Policji w Koszalinie).

Koszalińskie Punkty Życia to sieć ogólnodostępnych defibrylatorów AED 24/7. Zostały sfinansowane w ramach projektu Budka Życia (www.budkazycia.pl).

Każdy Punkt Życia jest monitorowany, ubezpieczony i ma wbudowany system powiadamiania, dzięki któremu każde otwarcie kapsuły (podgrzewanej) czy użycie defibrylatora AED zostanie automatycznie zgłoszone do właściwych służb.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera