Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły ze Szczecinka i Białego Boru do czołówki mają raczej daleko...

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Na wynik szkół zapracowali zeszłoroczni maturzyści, tu przed egzaminem w I LO w Szczecinku
Na wynik szkół zapracowali zeszłoroczni maturzyści, tu przed egzaminem w I LO w Szczecinku Rajmund Wełnic
Liceum ukraińskie z Białego Boru i technikum w szczecineckim „ekonomiku” są najwyżej sklasyfikowane w prestiżowym rankingu szkół średnich miesięcznika „Perspektywy”.

Listę najlepszych polskich szkół - podzielonych na licea i technika - co roku publikuje miesięcznik „Perspektywy”. Tegoroczny ranking - już 20. - po raz kolejny wygrało XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie. Konkurencja była spora: ranking objął 2196 ogólniaków i 1744 technika.

A jak wypadły nasze szkoły? Ranking nie uwzględnia przodujących w nim szczecineckich szkół niepublicznych - społecznego ogólniaka i Prywatnego Liceum, czyli „katolika”. W pierwszej ze szkół w zeszłym roku zabrakło klasy maturalnej, w drugiej egzamin dojrzałości zdawało mniej niż 12 uczniów, a taki jest wymóg, aby w rankingu zostać ujętym. Przed rokiem „katolik” zajął 187. lokatę w kraju (5. w regionie).

Na placu boju zostały więc szkoły publiczne. Wśród nich przoduje I Liceum Ogólnokształcące im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze, które znalazło się na 341. miejscu w kraju (rok wcześniej na 453.) i na 9. w województwie zachodniopomorskim, zdobywając 42,79 punktów na 100 możliwych. W białoborskim liceum uczy się młodzież o korzeniach ukraińskich z całej niemal Polski.

Powody do zadowolenia mogą też mieć w I LO im. księżnej Elżbiety w Szczecinku. Po dwuletniej nieobecności w pierwszej pięćsetce „Perspektyw” szkoła do niej wraca na miejscu 417. (12. na Pomorzu Zachodnim) zdobywając 40,85 punktów.

W zestawieniu jest także LO im. Bohaterów Oflagu IID z Bornego Sulinowa. Z wynikiem 33,45 punktów nie zmieściło się co prawda - jak w minionych latach - w czołowej „500” w kraju, ale wystarczyło to na zajęcie 24. miejsca w regionie.

Osobno sklasyfikowano technika. Na tej liście z powiatu jest tylko technikum w Zespole Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej, czyli popularny „ekonomik”. Jego maturzyści zapracowali na wysokie, 143. miejsce w całej Polsce (6. w województwie) uzyskując 57,97 punktów. Rok wcześniej szkoła była na 272., a dwa lata wcześniej na 278. miejscu, a więc awans jest wyraźny.

- Gratuluję szkołom, które są wysoko w rankingu, widać, że mają potencjał - mówi Wiesław Suchowiejko, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych, który kiedyś pracował i w I LO, ma więc ogląd na różnice między szkołami publicznymi a niepublicznymi. Zgadza się też z kryterium liczebności klasy: - Rok temu nie mieliśmy w ogóle klasy maturalnej, w tym do egzaminu przystąpi 9 uczniów, obecna druga klasa liczy 13 uczniów - nasz rozmówca zauważa, że klasy stają coraz mniej liczne, co wyklucza m.in. jego szkołę z rankingu „Perspektyw”. - Taki wymóg ma swoje racje, bo na małej próbie, gdy 1-2 osoby zdają przedmiot dodatkowy, trudno mówić o miarodajnej średniej ocenie. Szkoła, gdzie maturę zadaje 120 osób, a szkoła, gdzie jest 12 maturzystów, to jednak inne ligi.

Popularne na gk24:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo