Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Koszalinie odmawia pomocy doraźnej dorosłym. NFZ czeka na wyjaśnienia

Joanna Boroń
Joanna Boroń
- Na oficjalnej stronie zachodniopomorskiego NFZ jest informacja, że pomoc doraźna jest w Szpitalu Wojewódzkim — pisze jeden z czytelników. - Gdy pojechaliśmy do szpitala, okazało się jednak, że zdaniem szpitala po pomoc mamy jechać gdzie indziej. To jakaś kpina! Czytelniczka
- Na oficjalnej stronie zachodniopomorskiego NFZ jest informacja, że pomoc doraźna jest w Szpitalu Wojewódzkim — pisze jeden z czytelników. - Gdy pojechaliśmy do szpitala, okazało się jednak, że zdaniem szpitala po pomoc mamy jechać gdzie indziej. To jakaś kpina! Czytelniczka Radosław Brzostek
Co z pomocą doraźną w Koszalinie? Nie mamy dla was dobrych wieści. Sytuacja jest dalej patowa. NFZ nie zmienił swojego stanowiska, to koszaliński szpital powinien zadbać o zapewnienie mieszkańcom takiej pomocy, ale tego nie robi, wskazuje jedynie chorym inne lecznice, które z kolei odsyłają do szpitala.

Jedną z tych lecznic jest Poliklinika, która jako podwykonawca szpitala od 2017 roku przyjmowała pacjentów w nocy i w dni wolne. We wtorek otrzymaliśmy oficjalne stanowisko Polikliniki:  Wielokrotnie w tej sprawie kontaktowaliśmy się z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie, Urzędu Miasta w Koszalinie. W ramach prowadzonych rozmów z przedstawicielami tych instytucji i Szpitala Wojewódzkiego placówka MSWiA zaproponowała użyczenie miejsca na świadczenie usług medycznych w dotychczasowej lokalizacji, przedstawiła pełen grafik dyżurów pielęgniarskich na styczeń 2022 roku, wskazała listę dyżurów, na które zapisali się współpracujący lekarze. Szpital Wojewódzki nie skorzystał z oferty SP ZOZ MSWiA w Koszalinie.

Przypomnimy jedynie, że wczoraj Marzena Sutryk, wyjaśniała, że w sprawie realizacji świadczeń zdrowotnych w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla dorosłych od dłuższego czasu trwały rozmowy z SP ZOZ MSWiA. - Niestety, jak do tej pory, nie udało się dojść do porozumienia. Szpital Wojewódzki zwracał się również o wsparcie do innych placówek, w tym do lekarzy POZ. Rozmowy trwają. Szpital Wojewódzki w Koszalinie nadal jest zainteresowany współpracą z SP ZOZ MSWiA w Koszalinie w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przez tę placówkę.

Jak już wczoraj informowaliśmy Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc zlecił zamieszczenie w poniedziałek ogłoszenia na stronie internetowej, w którym czytamy:  "stanowczo informujemy, iż Specjalistyczny Zespół Gruźlicy I Chorób Płuc w Koszalinie  jest placówką specjalistyczną o profilu pulmonologicznym  i nie świadczy usług w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Ta dezinformacja wprowadziła mieszkańców w błąd i przyczyniła się do wielu niepotrzebnych stresów zarówno dla osób potrzebujących pilnej pomocy zdrowotnej jak i dla personelu medycznego."

We wtorek swoje zaniepokojenie całą sytuacją wyraził wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski na konferencji prasowej pod koszalińskim ratuszem. Zdradził, że miasto o problemie wie od pewnego czasu, gdyż do wglądu dostaje korespondencje między NFZ, Polikliniką i szpitalem. - Służba zdrowia to nie jest nasza odpowiedzialność — mówił. - Nam pozostaje tylko apelować do Marszałka Województwa oraz dyrektora szpitala o jak najszybsze rozwiązanie problemu. 

Tymczasem zbliża się długi weekend — co ma zrobić mieszkaniec Koszalina gdy jego stan zdrowia się pogorszy? Jeśli ma mniej niż 19 lat, to koszaliński szpital go przyjmie, bo pomoc doraźna dla dzieci i młodzieży jest świadczona. Jeśli sytuacja zagraża jego życiu może jechać na SOR. W innych przypadkach? Pozostaje szukanie pomocy w Kołobrzegu, Białogardzie czy Darłowie. 

Lista najbliższych punktów pomocy doraźnej

  • Białogard, Regionalne Centrum Medyczne w Białogardzie Sp. z o.o., ul. Szpitalna 7, tel. 94-312-02-88 (gabinet), 512-644-091 (lekarz), 512-644-241 (pielęgniarka)
  • Darłowo, punkt medyczny, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 32, tel. 94-314-47-33, 505-725-624, 609-572-999,
  • Kołobrzeg, Regionalny Szpital w Kołobrzegu, ul. Łopuskiego 31-33, tel. 94-353-03-56, 94-353-02-72
  • Polanów, punkt medyczny, ul. Bobolicka 4, 94-318-83-99

Należy rozróżnić dwie sytuacje — gdy zagrożone jest nasze życie, powinniśmy wezwać pogotowie lub jak najszybciej jechać na SOR.

Czasem jednak stan zdrowia pacjenta pogarsza się na tyle szybko, że konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska. Po godzinach pracy przychodni możemy skorzystać właśnie z pomocy doraźnej. Świadczenie takie udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach 18.00-8.00 dnia następnego oraz całodobowo w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy.

Wskazaniami do skorzystania z doraźnej pomocy jest m.in.: zaostrzenie choroby przewlekłej, na przykład atak astmy oskrzelowej, infekcje dróg oddechowych przebiegające z wysoką gorączką, w szczególności u osób starszych i dzieci, bóle brzucha lub głowy, nieustępujące po podaniu leków, biegunka lub wymioty, w szczególności u osób starszych oraz dzieci, nagłe bóle stawów oraz kończyn.

Z takiej pomocy można skorzystać także w związku z potrzebą zachowania ciągłości leczenia (iniekcje i zabiegi zlecone przez lekarza rodzinnego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo