Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybki internet w powiecie szczecineckim. Sprawdź, gdzie dotrze

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Przedstawiciele gmin, które przystąpiły do Unii Światłowodowej
Przedstawiciele gmin, które przystąpiły do Unii Światłowodowej Rajmund Wełnic
3300 gospodarstw domowych i 20 szkół w gminach powiatu szczecineckiego uzyska dostęp do światłowodu, dzięki któremu dotrze tam szyberszybki Internet.

Większość gmin powiatu szczecineckiego przystąpiło do projekt Zachodniopomorskiej Unii Światłowodowej. W jego ramach Orange Polska w całym kraju buduje światłowodową sieć przesyłu danych, a samorządy deklarują współpracę w kwestiach uzgodnień, pozwoleń czy np. planowania własnych inwestycji. Pieniądze na wielkie przedsięwzięcie, które ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego Internetu i likwidację „białych plam” na jego mapie, w ramach programu operacyjnego Polska Cyfrowa daje Unia Europejska.

W starostwie w Szczecinku włodarze Bornego Sulinowa, gminy Szczecinek, Białego Boru, Barwic i Grzmiącej podpisali deklaracje o przystąpieniu do ZUŚ. Co powstanie w jej ramach? – Na terenie powiatu szczecineckiego doprowadzimy światłowód do 3,3 tysiąca gospodarstw domowych i 22 szkół – mówi Danuta Janowska z firmy Orange. Na całym Pomorzu Zachodnim mowa o 55 tysiącach domów.

W samym Szczecinku - choć jego przedstawicieli nie było na uroczystym podpisaniu deklaracji o przystąpieniu do Unii Światłowodowej - będzie to około 400 gospodarstw domowych, w gminie Biały Bór 516 i wszystkie szkoły, w gminie Barwice ponad 600 gospodarstw i jedna szkoła, a w Grzmiącej 540. To wszystko konkretne punkty adresowe wytypowane przez specjalną instytucję.

Co było kryterium uznania za internetową „białą plamę”? Wszak dostęp do sieci – mobilny, radiowy lub stacjonarny – jest niemal wszędzie. Prędkość przesyłu danych nie większa niż 100 Mb/s, a z tym – zwłaszcza na terenach wiejskich – jest wciąż kiepsko.
Fundusze unijne pozwolą ułożyć światłowód do granic działki. – Doprowadzenie go dalej do domu sfinansuje już Orange – wyjaśnia Danuta Janowska.

Kiedy projekt ruszy na naszym terenie? Prace projektowe już trwają, szkoły mają uzyskać szybki Internet (do 600 Mb/s) już do lutego 2019 roku.

Przypomnijmy, że kilka lat temu – także ze wsparciem unijnym – własną sieć światłowodową we wschodniej części regionu koszalińskiego zbudował szczecinecki Gawex. Światłowód Orange doprowadzony będzie do innych miejsc. Operatorzy jednak muszą sobie udostępniać infrastrukturę zbudowaną z pomocą unijną. – Rozmowy z Gaweksem na ten temat prowadzimy – mówi Danuta Janowska.

Inni operatorzy mogą inne sieci wykorzystywać biznesowo, przy czym Orange Polska ma status tzw. operatora regulowanego, czyli stawki jego usług muszą być takie same w całej Polsce.

Dokładna lista adresów, gdzie trafi światłowód znajdziecie tu https://www.orange.pl/view/popc (trzeba w popc2 znaleźć region szczecinecki).

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!