Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szymon Hołownia wybrany na marszałka Sejmu X kadencji [NA ŻYWO]

OPRAC.: RED, PAP
Wideo
od 16 lat
Szymon Hołownia (Polska 2050) został w poniedziałek wybrany Marszałkiem Sejmu X kadencji. Poparło go 265 posłów. Hołownia był kandydatem na marszałka Sejmu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy - ugrupowań, które podpisały umowę koalicyjną i mają 248 mandatów w Sejmie.

- Zapewniam, że Sejm nie będzie kolejną areną wojny polsko-polskiej; wszystkich posłów czy z koalicji rządzącej, czy opozycji będą obowiązywać te same standardy, a rolą marszałka będzie pilnowanie zasad fair-play - powiedział w poniedziałek marszałek Sejmu Szymon Hołownia po wyborze na tę funkcję.

* * *

Od odegrania i odśpiewania hymnu państwowego rozpoczęło się w poniedziałek o godz. 12 inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji. Otworzył je marszałek senior Marek Sawicki (PSL).

Na początku posiedzenia prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie. Później głos zabierze marszałek senior.

Następnie marszałek senior przeprowadzi ślubowanie posłów. Ich nazwiska będą wyczytywane przez marszałka seniora. Po odczytaniu roty ślubowania każdy z kolejno wywołanych posłów wstaje i wypowiada słowo "ślubuję". Poseł może dodać zdanie: "Tak mi dopomóż Bóg".

Po ślubowaniu głos zabierze premier Mateusz Morawiecki, który poda rząd do dymisji.

Po wystąpieniu szefa rządu marszałek senior przeprowadzi wybór marszałka Sejmu. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Poseł może poprzeć tylko jedną kandydaturę. Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Po wyborze marszałek Sejmu obejmuje przewodnictwo obrad.

Sejm w drodze uchwały ustala także liczbę wicemarszałków. Projekt uchwały w tej sprawie może wnieść co najmniej 15 posłów. Zwyczajowo w Prezydium Sejmu reprezentowane są wszystkie kluby poselskie. Marszałek Sejmu zarządza wybory wicemarszałków.

Sejm wybiera również 20 sekretarzy Sejmu, spośród najmłodszych posłów. Kandydatów zgłasza Prezydium Sejmu. Wybór sekretarzy Sejmu odbywa się łącznie.

21.41

Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica jednogłośnie zagłosowały przeciw kandydaturze Elżbiety Witek na stanowisko wicemarszałka Sejmu.

Elżbieta Witek, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko wicemarszałka Sejmu, nie uzyskała wymaganej większości głosów. Przedstawiciel PiS nie znalazł się w prezydium Sejmu.

Za kandydaturą Elżbiety Witek na stanowisko wicemarszałka Sejmu zagłosowało 193 z 194 posłów Prawa i Sprawiedliwości. Nie głosował (nieobecny w Sejmie z powodu choroby) poseł Dariusz Matecki.

21.02

Prezydent Andrzej Duda powierzył w poniedziałek wieczorem misję tworzenia nowego rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
W poniedziałek odbyło się inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji, a także posiedzenie Senatu XI kadencji. Zgodnie z konstytucją, na pierwszym posiedzeniu Sejmu premier Mateusz Morawiecki podał rząd do dymisji.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w orędziu przed tygodniem, że po analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowił powierzyć misję sformowania nowego rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Wskazywał wówczas, że w wyniku wyborów parlamentarnych żaden z komitetów nie zdobył samodzielnej większości. "Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu" - mówił wtedy prezydent.

W ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

20.13

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia po wyborze wicemarszałków Izby ogłosił w poniedziałek wieczorem przerwę w pierwszym posiedzeniu Sejmu. Ciąg dalszy obrad wstępnie planowany jest na wtorek, od godz. 16.

20.12

Sejm X kadencji wybrał w poniedziałek pięciu wicemarszałków. Zostali nimi: Monika Wielichowska (KO), Dorota Niedziela (KO), Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) oraz Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga). Kandydatka PiS Elżbieta Witek nie uzyskała wymaganego poparcia.

19:06

Jeśli Elżbieta Witek nie zostanie wybrana na wicemarszałka, wtedy PiS nie będzie reprezentowany w Prezydium Sejmu - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że Witek była bardzo dobrym marszałkiem i została dziś w bezczelny sposób obrażona.

18.40

Sejm zdecydował w poniedziałek, że będzie sześciu wicemarszałków. Po głosowaniu w tej sprawie marszałek Szymon Hołownia zarządził przerwę w obradach i ustalił, że czas na zgłaszanie kandydatów jest do godz. 18.30. Sejm ma wznowić obrady o godz. 19.

15:36

W Sejmie przerwa do godz. 17.30

W inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu została ogłoszona przerwa do godz. 17.30. Marszałek Szymon Hołownia poinformował, że w przerwie oczekuje na przedłożenie projektu uchwały, w której określona zostanie liczba wicemarszałków Sejmu.

15.19

Szymon Hołownia został wybrany na marszałka Sejmu X kadencji.

Hołownia był kandydatem na marszałka Sejmu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy - ugrupowań, które podpisały umowę koalicyjną i mają 248 mandatów w Sejmie. Hołownia ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r. W drugiej połowie kadencji Sejmu marszałkiem izby niższej, zgodnie z umową koalicyjną, ma być Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica).

Kandydatką Prawa i Sprawiedliwości, które w Sejmie X kadencji ma 194 mandaty, była Elżbieta Witek.

Wybór marszałka jest pierwszą decyzją posłów X kadencji. Wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Głosowało 459 posłów, większość bezwzględna wynosiła 230 posłów.

Za kandydaturą Hołowni głosowało 265 posłów, a za kandydaturą Witek - 193 parlamentarzystów. (PAP)

15.02

Przed godz. 15.00 Sejm wznowił obrady. Nastąpi wybór marszałka Sejmu. Po wyborze marszałek Sejmu obejmie przewodnictwo obrad.

14.30

Przerwa w pierwszym posiedzeniu Sejmu do godz. 14.45

Marszałek senior Marek Sawicki (PSL) zarządził przerwę w pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji w poniedziałek do godz. 14.45 W tym czasie kluby mogą zgłaszać kandydatury na marszałka Sejmu.

Następnie marszałek-senior przeprowadzi wybór marszałka Sejmu. Kandydatem na marszałka Sejmu Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy - ugrupowań, które podpisały umowę koalicyjną i mają 248 mandatów w Sejmie, jest lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r. W drugiej połowie kadencji Sejmu, marszałkiem izby niższej, zgodnie z umową koalicyjną, ma być Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica).

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, które w Sejmie X kadencji ma 194 mandaty, będzie Elżbieta Witek.

Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Poseł może poprzeć tylko jedną kandydaturę. Sejm wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Po wyborze marszałek Sejmu obejmie przewodnictwo obrad.

14.23

Mateusz Morawiecki: broniliśmy Polski przed szaleństwem Zachodu ws. przymusowej relokacji

Broniliśmy Polski przed szaleństwem Zachodu ws. przymusowej relokacji stawiając weto na Radzie Europejskiej. Później zabezpieczyliśmy Polskę i UE przed atakiem Łukaszenki, który zinstrumentalizował dziesiątki tysięcy imigrantów z Bliskiego Wschodu - mówił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki złożył w poniedziałek, podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji, na ręce marszałka seniora Marka Sawickiego, dymisję Rady Ministrów. Zgodnie z konstytucją, szef rządu składa dymisję na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji.

Mateusz Morawiecki w przemówieniu podsumowującym działania rządu w ostatnich latach przypomniał wyzwanie, jakie przyniósł kryzys migracyjny. "Najpierw broniliśmy się przed tymi szaleństwami płynącymi z Zachodu, broniliśmy się w roku 2017, 2018 i 2019 na Radzie Europejskiej przed przymusem relokacji, postawiliśmy twarde weto i nie przyjęliśmy nielegalnych imigrantów" - podkreślił.

14.08

Morawiecki: naszym poselskim zobowiązaniem - strzec suwerenności Polski

Wszyscy ślubowaliśmy strzec suwerenności Polski, więc jest to naszym poselskim zobowiązaniem - podkreślał w poniedziałek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki po tym, jak złożył dymisję rządu na ręce marszałka Seniora Marka Sawickiego.

Premier Mateusz Morawiecki złożył w poniedziałek w Sejmie dymisję rządu na ręce marszałka Seniora Marka Sawickiego. Podkreślił, że zamierza przedstawić "krótką panoramę ostatnich czterech lat" - tego, co udało się zrobić i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

"Przed chwilą wszyscy ślubowaliśmy uroczyście wobec narodu strzec suwerenności i niech te słowa przyświecają nam szczególnie w najbliższym czasie, ponieważ zdajemy sobie na pewno doskonale sprawę z tego, jak wielkie wyzwania ten najbliższy czas będzie przynosił" - powiedział.

13.53

Premier Mateusz Morawiecki złożył dymisję rządu

Premier Mateusz Morawiecki złożył w poniedziałek, podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji, na ręce marszałka seniora Marka Sawickiego, dymisję Rady Ministrów.

Zgodnie z konstytucją, szef rządu składa dymisję na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w niedawnym orędziu telewizyjnym, że po analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowił powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Minister w KPRP Małgorzata Paprocka przekazała w poniedziałek w Studiu PAP, że po zakończeniu uroczystości w parlamencie, w poniedziałek ok. godz. 19-20 prezydent Andrzej Duda powierzy misję tworzenia rządu premierowi i Morawieckiemu.

W ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

13.10

W Sejmie trwa ślubowanie posłów X kadencji

W poniedziałek podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji posłowie składają ślubowanie. Jako pierwszy ślubowanie złożył Marszałek Senior Marek Sawicki (PSL).

Rota ślubowania zapisana w konstytucji brzmi: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej". Tekst roty odczytał Marszałek Senior.

Posłowie sekretarze kolejno wyczytują imiona i nazwiska posłów. Każdy z parlamentarzystów wstaje i wypowiada słowo: "Ślubuję". Poseł może dodać zdanie: "Tak mi dopomóż Bóg".

Kolejność składania ślubowania jest zgodna z porządkiem zajmowanych miejsc na sali posiedzeń.

13.06

Sawicki: mam nadzieję, że nowa kadencja pozwoli odbudować poczucie wspólnoty narodowej

Mam nadzieję, że nowa kadencja pozwoli odbudować, począwszy od nas, poczucie wspólnoty narodowej, za którą opowiedziało się tak wielu wyborców - powiedział na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu X kadencji marszałek senior Marek Sawicki.

"Jest Polska, jest Sejm - jej przedstawicielstwo. Tymi słowami Macieja Rataja, marszałka Sejmu odrodzonej przed ponad 100 laty naszej ojczyzny, pragnę podkreślić uroczysty moment inauguracji X kadencji Sejmu RP. Wypowiadający je wybitnie nasz poprzednik widział Polskę, jako państwo demokracji parlamentarnej. Urzeczywistnienie tej wizji, tego narodowego pragnienia jest także dziś naszym wspólnym zadaniem i obowiązkiem" - powiedział Sawicki.

Marszałek senior podziękował obywatelom, "którzy tak licznie w kraju i zagranicą z wielkim zaangażowaniem, niekiedy poświęcaniem wykonali swój obywatelski obowiązek udziału w wyborach parlamentarnych".

Pogratulował również wybranym w wyborach parlamentarzystom oraz wyraził nadzieję, "że nowa kadencja pozwoli odbudować, począwszy od nas, poczucie wspólnoty narodowej, za którą opowiedziało się tak wielu wyborców".

Podziękował także prezydentowi Andrzejowi Dudzie za jego obecność podczas inauguracji nowej kadencji Sejmu i wygłoszone słowa, które - jak ocenił - dają nadzieję, że "poszanowanie ustrojowej zasady współdziałania władz pozwoli nam zmieniać Polskę zgodnie z oczekiwaniami narodu".

12.47

Prezydent: kluczowe programy społeczne, obniżenie wieku emerytalnego, wsparcie dla emerytów - muszą zostać utrzymane

To było dobrych osiem lat dla Polski i Polaków. Dlatego wsparcie dla rodzin, kluczowe programy społeczne, 500+, obniżenie wieku emerytalnego, wsparcie dla emerytów i wiele innych muszą zostać utrzymane - powiedział w orędziu wygłoszonym w Sejmie prezydent Andrzej Duda.

12.41

Prezydent: deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem; drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte

Deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem; drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podejmować - powiedział w Sejmie prezydent Andrzej Duda. Najważniejszą sprawą, która wymaga ponadpartyjnej współpracy, jest dziś bezpieczeństwo ojczyzny - dodał.

12.37

Prezydent w Sejmie: będę stał na straży najważniejszych spraw ostatnich ośmiu lat. To było dobrych osiem lat.

12.29

Prezydent: frekwencja wyborcza w wyborach 15 października osiągnęła ponad 74 proc.; to wielki sukces polskiej demokracji

21 mln 966 tys. 891 osób - dokładnie tylu polskich obywateli zagłosowało w wyborach 15 października. Frekwencja wyborcza osiągnęła ponad 74 proc. To wielka rzecz, to wielki sukces polskiej demokracji - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym w Sejmie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera