MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak budowano kościół w parafii Ducha Świętego

Piotr Polechoński [email protected]
Budowa kościoła pw. Ducha Świętego w Koszalinie.
Budowa kościoła pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Czytelnik
Trudno dziś sobie wyobrazić Koszalin bez kościoła w parafii Ducha Świętego. Jeden z Czytelników przysłał nam zdjęcie z okresu, gdy był on budowany, a jego rolę pełniła stojąca obok kaplica. Pamiętacie?

Rok 1983, trwa budowa kościoła w parafii pod wezwaniem Ducha Świętego. Zdjęcie zostało zrobione z wieżowca stojącego przy ulicy Spasowskiego. Głównej świątyni nie zaczęto jeszcze budować, widać tylko część postawionych już, przykościelnych budynków. Za placem budowy biegnie dzisiejsza ulica Jana Pawła II (wtedy Związku Walki Młodych). Sama kaplica dobrze jest widoczna po prawej stronie fotografii. Po wybudowaniu głównego kościoła została ona rozebrana, a na jej miejscu stoi dziś sklep parafialny i część pomieszczeń szkoły katolickiej. W dolnej części zdjęcia można dostrzec fragment zabudowań, w których w tamtym czasie zlokalizowane było jedno z przedszkoli. Dziś jest to teren szkoły katolickiej.

Zdjęcie dostaliśmy od Czytelnika, który przed laty mieszkał z rodzicami w charakterystycznym wieżowcu przy ulicy Spasowskiego, z którego zrobiono to zdjęcie.

- Wykonał je mój tata w 1983 roku. Pomimo że jego jakość nie jest rewelacyjna, to dzięki niemu można sobie przypomnieć czasy, gdy kościół w naszej parafii była właśnie budowany, a przez kilka ładnych lat zastępowała go, stojąca obok, niewielka kaplica. Mam do niej wielki sentyment, bo bywałem tam jako dziecko, choć niewiele pamiętam z tego jak ona wyglądała wewnątrz. Przypominam sobie tylko wielki, drewniany krzyż, który wisiał za ołtarzem i to, że była ona ciepłym i takim przytulnym miejscem. Dobrze się tam czułem - mówi koszalinianin.

Parafia pod wezwaniem Ducha Świętego - jedna z największych w Koszalinie - została powołana do życia przez biskupa Ignacego Jeża 4 listopada 1980 roku. Od początku do chwili obecnej jej proboszczem jest ksiądz Kazimierz Bednarski. Wraz z powstaniem parafii został przygotowany projekt budowy dużego kościoła wraz z aneksami: kaplicą, biurem parafialnym, częścią mieszkalną dla księży oraz odrębnym zespołem klasztornym dla sióstr i częścią katechetycznospołeczną z pełnowymiarową salą sportową. Ta ostatnia część była szczególnie ważna, bo pamiętajmy, że wtedy religii w szkołach nie było i nikomu się nie śniło, że ta kiedykolwiek do niej wróci. Nauka religii odbywała się w parafiach i projekt budowy zakładał powstanie takiego przykościelnego kompleksu katechetycznego.

Jednak zanim budowa kościoła ruszyła szybko postawiono obok kaplicę, która na czas stawiana głównej świątyni miała dla wiernych stać się pierwszym, tymczasowym kościołem. Stało się to 13 czerwca 1981 roku. Do tego czasu mieszkańcy parafii modlili się w kościele w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Jednak zakładana tymczasowość okazała się dłuższa niż sądzono, bo właściwy, tak dobrze dziś znany wszystkim koszalinianom kościół, ukończono budować dopiero pięć lat później. Jego poświęcenie miało miejsce 24 czerwca 1986 roku.

- Mam nadzieję, że zdjęcie, które zrobił mój tata, przywołała u Czytelników "Głosu" takie same wspomnienia, jakie przywołało u mnie. Pewnie kilka roczników obecnych mieszkańców parafii przystępowało w tej kaplicy do komunii lub do bierzmowania - dodaje na koniec nasz Czytelnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!