Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak należy zachować się podczas kontroli drogowej. Takie są obowiązki policjanta i kierowcy podczas rutynowej kontroli policyjnej 3.05.23 r.

Michał Borkowski
Michał Borkowski
Funkcjonariusz może sygnalizować chęć zatrzymania pojazdu poprzez:- Rękę- Tarczę- Tarczę z czerwonym światłemLatarkę z czerwonym światłem, w przypadku niewystarczającej widoczności.
Funkcjonariusz może sygnalizować chęć zatrzymania pojazdu poprzez:- Rękę- Tarczę- Tarczę z czerwonym światłemLatarkę z czerwonym światłem, w przypadku niewystarczającej widoczności. archiwum Polska Press
Kontrola drogowa nie zawsze musi być stresująca. Podpowiadamy jak zachować się podczas rutynowej kontroli drogowej oraz jakie prawa i obowiązki ma policjant oraz kontrolowany kierowca. Zasady tego jak przeprowadzona powinna być kontrola drogowa reguluję kodeks drogowy, który określa ściśle jak powinna przebiegać kontrola policyjna. Poznajcie wszystkie obowiązki policjanta oraz kontrolowanych przez niego osób.

Jak powinien zachować się kierowca, pasażerowie, oraz policjant podczas kontroli drogowej

Kontrola drogowa powinna przebiegać w taki sposób, żeby nie była źródłem stresu dla kierowcy oraz policjanta. Dlatego określone zostały zasady według których powinien powstępować policjant oraz kontrolowane osoby. Podstawę prawną do zatrzymania pojazdu i przeprowadzenia kontroli drogowej stanowi art. 129 Ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

1. Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji.
2. Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do:
1) legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń co do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu;

Kontrola drogowa w Polsce. Co grozi za niezastosowania się do zapisów ustawy

Mandat w wysokości 500 złotych może zostać nałożony, jeśli policjant uzna, że nie przestrzegamy jego poleceń podczas kontroli drogowej. Dlatego właśnie znajomość praw i obowiązków w czasie tej rutynowej czynności służbowej jest zatem bardzo istotna.

Nie tylko policja może nas zatrzymać do kontroli podczas poruszania się po drogach. Takie uprawnienia ma też:

  • Inspekcja Transportu Drogowego,
  • Żandarmeria Wojskowa,
  • Straż Graniczna,
  • Służba Celno-Skarbowa,
  • Inspekcja Ochrony Środowiska (w obecności osoby uprawnionej np. policjanta),
  • Straż Gminna,
  • Straż Leśna i Parku,
  • Zarządzający drogą (w obecności funkcjonariusza uprawnionego do kontrolowania pojazdów).

Kto może zatrzymać nas do kontroli drogowej. Policjant umundurowany i "po cywilnemu"

Ustawa "Prawo o ruchu drogowym" oraz odpowiednie rozporządzenia regulują zasady zachowania się podczas kontroli drogowej. Zgodnie z obowiązującym prawem, na terenie zabudowanym kierowcę mogą zatrzymać zarówno funkcjonariusze umundurowani, jak i ubrani "po cywilnemu". Policjant nieumundurowany nie ma prawa zatrzymać nas w terenie niezabudowanym.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera