MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Takie są skutki picia codziennie alkoholu. Zobacz, jakie nieodwracalne zmiany w organizmie powoduje nadużywanie alkoholu 19.04.2022

BOR
Marskość wątroby.To przewlekły stan, w którym dochodzi do zwłóknienia wątroby i zmiany jej budowy – zamiast prawidłowych zrazików wątrobowych pojawiają się guzki regeneracyjne, czyli skupiska komórek otoczonych gęstymi pasmami tkanki łącznej. Prowadzi to do martwicy komórek wątroby i w efekcie do zaburzeń jej czynności. Marskość jest 9. co do częstości przyczyną zgonów oraz 5. u osób w wieku 45-65 lat. Mężczyźni chorują dwa razy częściej niż kobiety. Objawy: u 30-40 proc. chorych marskość początkowo przebiega bezobjawowo i wykrywana jest przypadkowo podczas badań czy operacji z innego powodu. Gdy się nasilają, są następujące: tzw. wygląd kasztanowego ludzika – szczupłe kończyny z powodu zaniku mięśni i powiększony obwód brzucha, powiększenie wątroby i śledziony, pobolewanie w prawej okolicy podżebrowej, zanik jąder, utrata popędu, wymioty świeżą krwią, biegunki, zmiany skórne (np. tzw. pajączki wątrobowe), osłabienie i łatwe męczenie się, utrata apetytu i spadek wagi, zaburzenia koncentracji, stany podgorączkowe.
Marskość wątroby.To przewlekły stan, w którym dochodzi do zwłóknienia wątroby i zmiany jej budowy – zamiast prawidłowych zrazików wątrobowych pojawiają się guzki regeneracyjne, czyli skupiska komórek otoczonych gęstymi pasmami tkanki łącznej. Prowadzi to do martwicy komórek wątroby i w efekcie do zaburzeń jej czynności. Marskość jest 9. co do częstości przyczyną zgonów oraz 5. u osób w wieku 45-65 lat. Mężczyźni chorują dwa razy częściej niż kobiety. Objawy: u 30-40 proc. chorych marskość początkowo przebiega bezobjawowo i wykrywana jest przypadkowo podczas badań czy operacji z innego powodu. Gdy się nasilają, są następujące: tzw. wygląd kasztanowego ludzika – szczupłe kończyny z powodu zaniku mięśni i powiększony obwód brzucha, powiększenie wątroby i śledziony, pobolewanie w prawej okolicy podżebrowej, zanik jąder, utrata popędu, wymioty świeżą krwią, biegunki, zmiany skórne (np. tzw. pajączki wątrobowe), osłabienie i łatwe męczenie się, utrata apetytu i spadek wagi, zaburzenia koncentracji, stany podgorączkowe. archiwum
Sprawdzamy, jakie są skutki codziennego picia alkoholu. Jakie szkody w organizmie wyrządza spożywanie alkoholu w dużych ilościach oraz codziennie. Częste picie alkoholu nie jest dla naszego organizmu obojętnie i może wyrządzić w nim spore szkody. Czy codzienne spożywanie alkoholu nawet w niewielkiej ilości również jest szkodliwe? Sprawdź, co na ten temat mówią specjaliści i poznaj powody do zerwania z częstym piciem alkoholu.

Toksyny alkoholowe zawarte są nie tylko w metanolu, ale także w alkoholu etylowym przeznaczonym do konsumpcji. Z grubsza biorąc, są dwa rodzaje zatrucia alkoholem: ostre i przewlekłe.

Ostre powstaje po jednorazowym nadmiernym spożyciu i ustępuje samoistnie, bądź po przyjęciu odtrutkowych środków medycznych lub spożywczych. Jego najczęstsze objawy to problemy z równowagą, bełkot, zatracona samokontrola, utrata świadomości, porażenie ośrodka oddechowego, niewydolność nerek i krążenia.

Natomiast zatrucie przewlekłe powstaje wskutek chronicznego używania alkoholu w nadmiernych ilościach, a stany kliniczne, które po jakimś czasie się pojawiają, wymagają metodycznego leczenia, przy czym nie w każdym stadium daje ono pozytywne wyniki. Obydwa zatrucia – ostre i przewlekłe – mogą spowodować śmierć.

Zobacz, czym grozi chroniczne nadużywanie alkoholu. Oto 8 porażających efektów – sprawdź, czy były ci wiadome.
Zobacz galerię

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera