MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To już pewne! Padły oficjalne propozycje dotyczące nowego wieku emerytalnego. Kobiety od 55 lat, mężczyźni od 60 lat? 12.10.2023

ND
Wideo
od 16 lat
Wiek emerytalny w Polsce wywołuje wiele emocji. Będzie wprowadzony w Polsce nowy wiek emerytalny? Kto będzie mógł się ubiegać o wcześniejszą emeryturę? Co jest zawarte w proponowanych projektach? Mateusz Morawiecki wskazał - Pokazaliśmy mechanizmy emerytur pomostowych czy pomostowo-stażowych, które zostały uzgodnione z Solidarnością, a temat w szerszym zakresie będzie negocjowany. Sprawdź szczegóły!

Czy w Polsce będzie obowiązywał nowy wiek emerytalny dla niektórych osób? Dyskusja na ten temat trwa od momentu pomysłu wprowadzenia emerytur stażowych.

Będzie wprowadzony w Polsce nowy wiek emerytalny?

Wiek emerytalny w Polsce wywołuje wiele emocji. Będzie wprowadzony w Polsce nowy wiek emerytalny? Sprawdź, kto będzie mógł z niego skorzystać.

- Pokazaliśmy mechanizmy emerytur pomostowych czy pomostowo-stażowych, które zostały uzgodnione z Solidarnością, a temat w szerszym zakresie będzie negocjowany - wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Nowy wiek emerytalny dla chętnych w 2024 roku? Sprawdź szczegóły! Kto będzie mógł się ubiegać o wcześniejszą emeryturę? Aktualny wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Oprócz osiągnięcia wymaganego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn), warunkiem koniecznym do otrzymania minimalnej emerytury jest wykazanie się odpowiednim stażem pracy, który na mocy reformy systemu emerytalnego od października 2017 r. wynosi 20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn.

Emerytury stażowe to temat gorący już od kilku lat. Ich wprowadzenie obiecał prezydent, Andrzej Duda. Mówił o tym m.in. w czasie kampanii wyborczej latem 2020 roku. Większość Polaków i tak twierdzi, że będzie pracować także po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Trwają negocjacje ws. emerytur stażowych

Już pewien czas temu swój projekt, dotyczący emerytur stażowych złożyła w Sejmie "Solidarność". Pod tym projektem podpisało się 235 tysięcy osób. Jakiś czas temu w Stalowej Woli rząd zawarł porozumienie z NSZZ "Solidarność". Obszary uregulowane w porozumieniu dotyczyły m.in. kwestii emerytur, dofinansowań, wynagrodzeń oraz funkcjonowania związków zawodowych.

Projekt "Solidarności" zakłada mniejszy staż pracy, potrzebny do przejścia na emeryturę strażową:

  • 35 lat dla kobiet
  • 40 lat dla mężczyzn

*Wiek emerytalny dla obu płci został zrównany niemal we wszystkich krajach UE.

Kiedy mogą zostać wprowadzone rozwiązania dot. obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet do 55 roku życia, a dla mężczyzn do 60 roku życia, dla tych którzy pracują 35 albo 40 lat? Było to jednym z głównych postulatów Solidarności w ramach projektu tzw. emerytur stażowych, zapytany Mateusz Morawiecki wskazał, że "trudno dziś mówić o tym, co toczy się, będzie się toczyło w najbliższych miesiącach, może nawet kwartałach, jako o czymś przesądzonym".

Nowy wiek emerytalny w Polsce. Propozycja Andrzeja Dudy

Również Andrzej Duda złożył projekt w 2021 roku, w którym opisane były zasady przejścia na emeryturę stażową. Aby przejść na emeryturę stażową trzeba byłoby przepracować:

  • 39 lat dla kobiet
  • 44 lata dla mężczyzn

Ponadto projekt ten zakłada, że aby przejść na emeryturę stażową, należałoby zebrać kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Oba projekty utknęły jednak w Sejmie i są w tzw. zamrażarce.

Dopiero niedawno rząd, który niechętnie patrzył na pomysł wprowadzenia emerytur stażowych, podpisał z Solidarnością porozumienie w tej sprawie. – Droga do emerytur stażowych została otwarta – stwierdził Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

- Pokazaliśmy mechanizmy emerytur pomostowych czy pomostowo-stażowych, które zostały uzgodnione z Solidarnością, a temat w szerszym zakresie będzie negocjowany - wskazał Mateusz Morawiecki.

Takie emerytury mają być w 2024 roku. Sprawdź prognozy waloryzacji! Jakie zmiany będą w wypłatach świadczeń? >>>  >>>

Takie emerytury mają być w 2024 roku. Sprawdź prognozy walor...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera