Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Chińskiej w Centrali Artystycznej

Joanna Krężelewska [email protected]
– Na drzwiach mieszkań zawisły pomyślne wróżby i życzenia. Najczęściej widać znak "fu”, oznaczającyszczęście i bogactwo. Dominującym kolorem ozdób jest czerwony, od zawsze uważany za szczęśliwy – opowiadała Barbara Li, a ciekawe historie uzupełniała pięknymi fotografiami.
– Na drzwiach mieszkań zawisły pomyślne wróżby i życzenia. Najczęściej widać znak "fu”, oznaczającyszczęście i bogactwo. Dominującym kolorem ozdób jest czerwony, od zawsze uważany za szczęśliwy – opowiadała Barbara Li, a ciekawe historie uzupełniała pięknymi fotografiami. Joanna Krężelewska
Do 25 lutego w Chinach trwać będzie Festiwal Wiosny. Piętnastodniowe święto rozpoczęły obchody Chińskiego Nowego roku. Tym razem Roku Węża, co może oznaczać sporo zmian.

Jerzy Owsiak pod koniec lat 80. ubiegłego wieku rozsławił Towarzystwo Przyjaciół Chińskich Ręczników. Nie słychać już z radiowej anteny jego słynnego powitania: "Uwolnić słonia!", ale co chińskie, wciąż popularne. Dowód - ostatnie spotkanie sympatyków i członków koszalińskiego oddziału Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej, które w środowy wieczór zapełniło Centralę Artystyczną po brzegi.

Co egzotyczne, zabarwione odrobiną orientu, fascynuje. Przygotowana przez Barbarę Li, prezes reaktywowanego Towarzystwa opowieść o najważniejszym święcie w Chinach, przykuła uwagę słuchaczy. - Chiński kalendarz składa się z sześćdziesięcioletnich cykli. Kolejne lata są reprezentowane przez 12 zwierząt - znaków chińskiego zodiaku, ale każde z nich występuje też w pięciu odmianach, co tworzy właśnie sześćdziesięcioletni cykl - tłumaczyła Barbara Li. - Odmiany to pięć wschodnich żywiołów: woda, ziemia, drewno, ogień i metal.

Rok 2013 upłynie pod znakiem Węża. Może być to rok zmian - dwa cykle temu w Polsce Rok Węża właśnie taki był - był to rok 1989.

Chińczycy na Festiwal Wiosny - o ile praca i finanse im pozwalają - zjeżdżają do domów z całego świata. - Ze Świętem Wiosny związanych jest wiele tradycji i wierzeń. Na przykład Chińczycy uważają, że trzeba przed Nowym Rokiem oddać wszystkie długi. Jeśli ktoś tego nie zrobi, to dla niego wielka hańba - opowiadała Barbara Li.

Podczas wielkiego świętowania młodsi Chińczycy oddają hołd osobom starszym. I to dosłownie - bija przed nimi pokłony. Dlaczego? To kolejne z ciekawych wierzeń. - Osoby starsze po śmierci zamieniają się w duchy. Ci dobrze i z należytym szacunkiem traktowani staną się dobrymi duchami, opiekunami rodzin. Ci kiepsko traktowani, będą złymi duchami - tłumaczyła prezes Towarzystwa pokazując zdjęcia z Chin.

Nie zabrakło też smacznych opowieści o tym, co pojawia się na chińskich stołach podczas wiosennego święta. - Podstawą są pierożki, które kształtem przypominają łódeczki. Mają zapewnić Chińczykom szczęście - tym więcej, im więcej pierożków zjedzą.

W Centrali Artystycznej nie brakowało chińskich przysmaków. Hitem były jaja herbaciane, czyli jaja z marmurkowym wzorem, który zawdzięczają m.in. dodatkowi tak popularnego we wschodnich krajach sosu sojowego. Był też ryż smażony z warzywami (chao fan) i smażona kapusta (lu se shao qin cai). A całość pałaszowano oczywiście pałeczkami!

Możesz dołączyć

Chcesz brać udział w spotkaniach koszalińskiego oddziału Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej? Organizowane są w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Centrali Artystycznej przy ul. H. Modrzejewskiej w Koszalinie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!