Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu była ubecka katownia. Ci, którzy tutaj cierpieli i umierali teraz zostaną upamiętnieni. Odsłonięcie tablicy w Koszalinie

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Tablica zostanie umieszczona na budynku przy ulicy Jedności 5, w piątek 1 marca. Początek uroczystości: godz. 17.
Tablica zostanie umieszczona na budynku przy ulicy Jedności 5, w piątek 1 marca. Początek uroczystości: godz. 17. Radek Koleśnik
W najbliższy piątek w Koszalinie odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca ofiary terroru reżimu komunistycznego. Ta zostanie zamontowana na ścianie dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa.

Wybór terminu uroczystego odsłonięcia tablicy nie jest przypadkowy - 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podobnie jak wybór miejsca - budynku przy ulicy Jedności 5. Jego przeszłość jest wyjątkowo ponura: przed wojną i w jej trakcie urzędowali tutaj funkcjonariusze policji Gestapo, a w latach 1950 - 1956 strach budził Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. To właśnie tutaj byli więzieni i torturowani ci Polacy, którzy sprzeciwili się władzy komunistycznej.

Tablica pamiątkowa powstała z inicjatywy Jerzego Giszczaka oraz przy współpracy koszalińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, który sfinansował tablicę oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie (której koszalińska delegatura mieści się właśnie tutaj) oraz miasta Koszalin.

Tablica wykonana jest z czarnego kamienia o wymiarach: szerokość 125 cm, wysokość 85 cm, grubość 5 cm.

- Jednym z jej elementów jest orzeł przełamany na pół - mówi Sebastian Kaniewski, asystent prasowy w szczecińskim IPN.

- Symbolizuje on nie tylko koniec niepodległości Polski po 1944 roku, ale też komunistyczny terror, polegający na morderstwach sądowych, torturach, łamaniu życiorysów i charakterów ludzi, którzy podjęli nierówną walkę o wolność Polski. Nie tylko w trakcie II wojny światowej ale i po jej zakończeniu. Odcinanie przez ówczesnych decydentów koron z przedwojennych orzełków wojskowych, czy łamanie ich w pół miało na celu nie tylko symboliczne zakończenie niezależności Polski, ale i pognębienie osób zaangażowanych w konspirację, poprzez uszkadzanie, czy niszczenie symboli polskiej wojskowości - przypomina Sebastian Kaniewski.

Tablicę odsłoni Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W uroczystości - ta rozpocznie się o godzinie 17 - wezmą również udział prezydent Koszalina Piotr Jedliński i prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie Bogusław Staszewski. Ze strony szczecińskiego Oddziału IPN obecny będzie Dyrektor IPN o. w Szczecinie Krzysztof Męciński oraz Przedstawiciele Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

Organizatorzy zapraszają wszystkich koszalinian do wzięcia udziału w piątkowym wydarzeniu.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera