MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tyle wyniesie waloryzacja emerytur 2024! Świadczenie dla seniorów wzrośnie nawet o 500 zł! Sprawdź przykłady

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Emerytury wzrosną w 2024 roku nawet o kilkaset złotych! Sprawdź, o ile konkretnie może podnieść się twoje świadczenie.
Emerytury wzrosną w 2024 roku nawet o kilkaset złotych! Sprawdź, o ile konkretnie może podnieść się twoje świadczenie. 123rf.com/halfpoint
Waloryzacja emerytur w 2024 będzie wyraźnie odczuwalna. Nie znamy jeszcze konkretnych wartości wskaźnika waloryzacji, ale już możemy powiedzieć, że waloryzacja będzie jedną z większych w historii. W mediach i rządzie już pojawiają się konkretne sugestie. Sprawdziliśmy, o ile wzrośnie emerytura Polaków, jeśli te prognozy wejdą w życie. Możliwe są podwyżki nawet o kilkaset złotych.

Spis treści

Emerytury i renty wyższe o kilkanaście procent

Emerytury i renty waloryzowane są co roku 1 marca. Jest to tak naprawdę pomnożenie kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. zostanie zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 roku. Dlaczego wyniesie akurat tyle? Wskaźnik określa średnioroczne ceny towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym i jest zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono informację o projekcie rozporządzenia rządu w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r.

W informacji wskazano, że przyszłoroczny wskaźnik zostanie zwiększony o minimum ustawowe, czyli najprawdopodobniej o 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 roku. Taką propozycję przyjęła także Rada Ministrów w czerwcu bieżącego roku. Jeszcze wtedy minister rodziny Marlena Maląg poinformowała, że zgodnie z szacunkami w 2024 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 12,3 proc.

Na Radzie Ministrów przyjęliśmy założenia do waloryzacji przyszłorocznych rent i emerytur. Waloryzacja jest przewidywana na poziomie 12,3 proc. Cały jej koszt, łącznie z waloryzacją trzynastej i czternastej emerytury wyniesie ponad 43 mld zł – przekazała minister Maląg.

Rząd czekają ciężkie negocjacje

Zwykle problemem jest jednak precyzyjne określenie realnego wzrostu płac, dlatego zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent najczęściej oznacza burzliwe negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego (RDS). Na ostatnim posiedzeniu rady 10 lipca 2023 r. nie wypracowano wspólnego stanowiska w tym zakresie.

Nawet w przypadku nieuzgodnienia wspólnego stanowiska w ramach RDS Rada Ministrów będzie musiała określić wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanej wysokości inflacji w 2024 roku.

Ile wyniesie emerytura 2024?

W 2023 roku przeciętna emerytura w Polsce wynosi nieco poniżej 3500 zł. Gdyby przyszłoroczna waloryzacja emerytur sięgnęła ponad 12 procent, oznaczałoby to wzrost tego świadczenia o ok. 400 zł. A co z niższymi emeryturami? Tak zwana minimalna emerytura, a więc najniższe świadczeni wypłacane także osobom, których emerytura się nie należy, wynosi 1588,44 zł brutto. Ta emerytura mogłaby wzrosnąć o blisko 200 zł brutto. W 2023 roku wskaźnik waloryzacji wynosił rekordowe 14,8 procent.

Sprawdź, o ile wzrosną emerytury 2024, jeśli obecne szacunki wejdą w życie.

Emerytury wzrosną w 2024 roku nawet o kilkaset złotych! Sprawdź, o ile konkretnie może podnieść się twoje świadczenie.

Tyle wyniesie waloryzacja emerytur 2024! Świadczenie dla sen...

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tyle wyniesie waloryzacja emerytur 2024! Świadczenie dla seniorów wzrośnie nawet o 500 zł! Sprawdź przykłady - Strefa Biznesu

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński