Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica 9 Maja w Szczecinku także do zmiany

Rajmund Wełnic
Deptak 9 Maja
Deptak 9 Maja Rajmund Wełnic
Wojewoda wezwał szczecineckich radnych do zmiany nazw ulic mogących propagować komunizm lub inny ustrój totalitarny. Na liście – co nie jest niespodzianką – znajduje się ulica Bohaterów Stalingradu, ale także deptak 9 Maja.

To konsekwencja ustawy, która weszła z życie 1 czerwca i zacznie obowiązywać od września dając samorządom rok na zmianę nazw ulic, mostów i innych obiektów mogących promować komunizm lub inny ustrój totalitarny. Mimo 26 lat wolnej Polski reliktów PRL ocalało całkiem sporo.
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki przypomina władzom Szczecinka, że według Instytutu Pamięci narodowej w sposób nie budzący wątpliwości za takie nazwy w mieście należy uznać ulice Bohaterów Stalingradu oraz 9 Maja. Wykaz przesłano celem wykorzystania przy podejmowaniu uchwał – dodajmy, że jeżeli radni tego nie zrobią, wyręczy ich wojewoda.
W Szczecinku już wcześniej – na wniosek Prawa i Sprawiedliwości – de facto przesądzony jest los ulicy Boh. Stalingradu. Komisja Rady Miasta już nad tym pracuje, zapewne wkrótce patronem ulicy zostanie rotmistrz Witold Pilecki, bohater wojenny, ofiara mordu sądowego dokonanego przez komunistów.
Na liście jest także ulica 9 Maja, czyli szczecinecki deptak. Jego nazwa upamiętania dzień zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, ale obchodzony tego dnia raczej już tylko w Rosji. Kapitulację III Rzeszy tego dnia 1945 roku zaaranżowano bowiem wyłącznie na potrzeby propagandy Sowietów. Niemcy podpisali ją bowiem już 7 maja w Reims we Francji – także przed przedstawicielem Rosji – ale Stalin zażyczył sobie podobnej ceremonii dzień później w zdobytym Berlinie. W Moskwie było już wtedy po północy 9 maja.
- Według IPN nazwa ulicy 9 Maja w Szczecinku w sposób nie budzący wątpliwości promuje ustrój komunistyczny lub inny system totalitarny, hmmm... – tak skomentował to pismo na twitterze burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.
W praktyce jednak teraz deliberowanie nad tym co upamiętnia nazwa ulicy na niewiele się zdadzą – zakładając, że wojewoda będzie konsekwentny, to w razie braku reakcji samorządu, nazwę zmieni sam. Lepiej więc chyba samemu zrobić, moment jest akurat dobry, bo w przyszłym roku deptak 9 Maja będzie przebudowywany i to może być okazja do jego przemianowania.
IPN chyba jednak nie do końca prześwietlił szczecineckich ulic. Jest bowiem w mieście także ulica Ludwika Waryńskiego. założyciela XIX-wiecznej socjalistycznej partii Proletariat. Niby z komunizmem w wydaniu sowieckim miała niewiele wspólnego, ale skoro już w roku 1990 przemianowano ulicę Wielkiego Proletariatu, jak zwano partię Waryńskiego…
Jest i Szkoła Podstawowa nr 6 im. Zdobywców Wału Pomorskiego, który jak wiadomo zimą 1945 przełamywali żołnierze polscy i sowieccy. – Kiedyś w szkole rozważano pomysł zmiany patrona, ale ostatecznie do tego nie doszło – przypomina sobie radny Jerzy Kania.
Dodajmy, że wojewoda – poza przesłanym wykazem – przypomina samorządowcom, że powinni także zweryfikować inne nazwy mogące propagować komunizm lub inne totalitaryzmy.
W powiecie szczecineckim w wykazie są jeszcze dwie ulice w Białym Borze – Armii Czerwonej i marszałka Michała Roli-Żymierskiego i jedna w Krosinie – 22 Lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!