Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Ważne zmiany dotyczące szczepień przeciwko COVID-19. Jest komunikat Ministerstwa Zdrowia

Sara Watrak
Sara Watrak
W poniedziałek, 3 stycznia 2022 roku w życie weszły nowe zasady dotyczące szczepień przeciwko COVID-19. Minister Zdrowia wydał specjalny komunikat w tej sprawie. Chodzi o schematy szczepień. Jaki preparat będziemy mogli przyjąć w przypadku drugiej dawki, a jaki w przypadku dawki przypominającej? Co się zmieni? Poznajcie szczegóły.
W poniedziałek, 3 stycznia 2022 roku w życie weszły nowe zasady dotyczące szczepień przeciwko COVID-19. Minister Zdrowia wydał specjalny komunikat w tej sprawie. Chodzi o schematy szczepień. Jaki preparat będziemy mogli przyjąć w przypadku drugiej dawki, a jaki w przypadku dawki przypominającej? Co się zmieni? Poznajcie szczegóły. K_kapica_
W poniedziałek, 3 stycznia 2022 roku w życie weszły nowe zasady dotyczące szczepień przeciwko COVID-19. Minister Zdrowia wydał specjalny komunikat w tej sprawie. Chodzi o schematy szczepień. Jaki preparat będziemy mogli przyjąć w przypadku drugiej dawki, a jaki w przypadku dawki przypominającej? Co się zmieni? Poznajcie szczegóły.

Wideo. Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

od 16 lat

Szczepienia w Polsce. Co się zmieni?

Minął już ponad rok, odkąd w Polsce podano pierwszą szczepionkę przeciwko COVID-19. Od tego czasu zmieniały się zasady i zalecenia dotyczące podawania poszczególnych preparatów. Nie zmieniło się jedno - szczepienia nadal pozostają najlepszą bronią w walce z koronawirusem.

Nowe reguły związane ze schematem szczepień przeciwko COVID-19 weszły w życie 3 stycznia. Opracowano je na podstawie aktualnych zaleceń Rady Medycznej i Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, w oparciu o stanowisko Europejskiej Agencji Leków (EMA) i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków.

Dotyczą one tzw. schematów mieszanych, czyli sytuacji, w której przyjmujemy preparaty różnych firm.

Czym się szczepić? Oto zalecenia Ministra Zdrowia

Osobom po 18. roku życia, które przyjęły pierwszą dawkę preparatu firmy Pfizer, Moderna albo AstraZeneca, rekomenduje się, w przypadku drugiej dawki, podanie tego samego preparatu. Jeśli nie jest to możliwe, można przyjąć każdą inną dostępną szczepionkę mRNA (Pfizer lub Moderna) albo szczepionkę firmy AstraZeneca.

Kiedy można przyjąć drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19?

Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia, należy zachować odstęp co najmniej 28 dni między pierwszą a drugą dawką. Istotna jest także kolejność.

- W przypadku schematów mieszanych rekomendowana jest kolejność: szczepionka wektorowa - szczepionka mRNA. Odwrotny schemat mieszany może być zrealizowany w przypadku indywidualnych wskazań do takiego postępowania - informuje resort zdrowia.

Oznacza to, że według zaleceń, w schemacie mieszanym najpierw należy podać szczepionkę AstraZeneca, a potem Pfizer bądź Modernę, a nie na odwrót.

Warto podkreślić, że zalecenia te nie dotyczą dzieci od 5. do 11. roku życia. Te mogą przyjąć tylko preparat firmy Pfizer. Z kolei nastolatki w wieku od 12 do 18 lat szczepione są preparatem firmy Pfizer bądź Moderna.

Dawka przypominająca: czym można się zaszczepić i kiedy?

Ministerstwo Zdrowia zaleca również przyjęcie dawki przypominającej. W tym przypadku należy stosować następujące schematy:

  • jeśli zaszczepiliśmy się preparatem mRNA (Pfizer lub Moderna) bądź preparatem firmy Astra Zeneca, w przypadku dawki przypominającej powinniśmy przyjąć szczepionkę mRNA (Pfizer lub Moderna) w odstępie co najmniej pięciu miesięcy od przyjęcia drugiej dawki
  • jeśli zaszczepiliśmy się jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson, w przypadku dawki przypominającej powinniśmy przyjąć taką samą jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson bądź szczepionkę mRNA (Pfizer lub Moderna), przy czym w tym przypadku odstęp od przyjęcia szczepienia podstawowego nie wynosi pięć miesięcy, lecz dwa.

Resort zdrowia zaznacza, że warunkowo, po przyjęciu dwóch dawek szczepionki mRNA (Pfizer lub Moderna) jako dawkę przypominającą można podać preparat Johnson&Johnson z zachowaniem co najmniej pięciomiesięcznej przerwy, przy czym rekomendowany jest powyższy schemat.

Przypomnijmy, że obecnie w wielu miejscach m.in. w galeriach handlowych, zaszczepimy się bez wcześniejszej rejestracji.

Do tej pory w Polsce wykonano ponad 47 mln szczepień, przy czym liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi nieco ponad 21 mln. Dawką przypominającą do 3 stycznia zaszczepiło się niespełna 7 mln Polaków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Uwaga! Ważne zmiany dotyczące szczepień przeciwko COVID-19. Jest komunikat Ministerstwa Zdrowia - Nowości Dziennik Toruński