Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Użytkownicy wieczyści dostaną mocno po kieszeni

Rajmund Wełnic [email protected]
Marian Woropaj nie jest zachwycony perspektywą wzrostu opłaty za użytkowanie wieczyste i nie wyklucza, że jednak spróbuje przekształcić je w pełną własność.
Marian Woropaj nie jest zachwycony perspektywą wzrostu opłaty za użytkowanie wieczyste i nie wyklucza, że jednak spróbuje przekształcić je w pełną własność. Rajmund Wełnic
Szykuje się drastyczna podwyżka opłat za użytkowanie wieczyste w Szczecinku. W przyszłym roku mogą one wzrosnąć nawet 100 procent!

Szczecinecki ratusz ogłosił właśnie przetarg na sporządzenie wycen nieruchomości do celów aktualizacji rocznych opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Brzmi to tajemniczo, ale co kryje się za tym dla przeciętnego użytkownika wieczystego? Otóż za nieruchomość w użytkowaniu wieczystym co roku uiszcza się opłatę zależną od jej wartości. W Szczecinku to 1 procent wartości w przypadku nieruchomości użytkowanej na cele mieszkaniowe i 3 procent, gdy nieruchomość jest wykorzystywana na działalność gospodarczą lub garaż.

Ostatniej aktualizacji op-łat rocznych ratusz w Szczecinku dokonał w 2004 roku, a więc już 8 lat temu. Nietrudno zgadnąć, że obecna wycena nieruchomości bę-dzie wyższa od tej sprzed prawie dekady. Do wycenienia jest ponad 600 nieruchomości, ale samych użytkowników wieczystych jest więcej, gdyż często jedna działka jest we współużytkowaniu wieczystym wielu osób, np. działka pod budynkiem wielorodzinnym.

Biegły rzeczoznawca, który wygra przetarg, będzie miał czas do końca roku na sporządzenie wycen.
- Można przypuszczać, że wpływy z tytułu opłaty za użytkowanie wieczyste będą w roku 2013 o 100 procent wyższe, a w kolejnych latach jeszcze wzrosną - mówi Konrad Czaczyk, rzecznik prasowy ratusza.
W tym roku do budżetu Szczecinka ma wpłynąć 480 tysięcy złotych z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste. Czyli za rok kwota ta może sięgnąć już miliona złotych! Zapłacą oczywiście użytkownicy wieczyści.
W wypadku mieszkań w blokach nie są to obecnie duże kwoty - rzędu kilkunastu złotych za przeciętny lokal w centrum miasta. Po aktualizacji wycen opłata w takim wypadku wzrośnie do kilkudziesięciu złotych.

Co można zrobić, aby ciągłego wzrostu opłat uniknąć? Przekształcenie użytkowania wieczystego w pełną własność jest odpłatne, ale swego czasu Rada Miasta uchwaliła 90-procentową bonifikatę w przypadku, gdy dotyczy to nieruchomości zajętej na cele mieszkalnie.
Wniosek w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego w pełną własność składa się do burmistrza. Na postawie operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego, który uwzględnia w nim wartość gruntu, na którym stoi nieruchomość, jak również wartość prawa użytkowania wieczystego, burmistrz dokona wyliczenia opłaty i wyda decyzję administracyjną, która będzie podstawą dokonania wpisu w księdze wieczystej.

Prawo reguluje także sytuację, gdy po aktualizacji wycen nieruchomości okaże się, że nowa opłata wzrośnie ponad dwa razy. Ustawa o gospodarce nieruchomościami mówi wtedy, że "w przypadku, gdy zaktualizowana wysokość opłaty rocznej przewyższa co najmniej dwukrotnie wysokość dotychczasowej opłaty rocznej, użytkownik wieczysty wnosi opłatę roczną w wysokości odpowiadającej dwukrotności dotychczasowej opłaty rocznej. Pozostałą kwotę ponad dwukrotność dotychczasowej opłaty (nadwyżka) rozkłada się na dwie równe części, które powiększają opłatę roczną w następnych dwóch latach. Opłata roczna w trzecim roku od aktualizacji jest równa kwocie wynikającej z tej aktualizacji."
Podwyżka opłat za użytkowanie wieczyste w przyszłym roku uderzy m.in. w pana Mariana Woropaja, który ma garaż przy ulicy Wodocią-gowej.

- Kiedyś płaciłem rocznie 11 zł, potem opłata skoczyła na 24 złote - mówi pan Marian, który był nawet w szczecineckim ratuszu dowiedzieć się, co zrobić, aby stać się pełnym właścicielem gruntu pod garażem i ile by to kosztowało. - Pani w urzędzie zaczęła mi tłumaczyć, jakie to skomplikowane przekształcić użytkowanie wieczyste i jak drogo będzie to mnie kosztowało, więc machnąłem na to ręką. 24 złote to w końcu nie majątek.
Po zapowiadanej podwyżce opłat po aktualizacji wycen kwota wzrośnie jednak do około 50 zł, a pamiętajmy, że już w tym roku w Szczecinku podatki od nieruchomości, które też płacą użytkownicy wieczyści, wzrosły od 10 do 23 procent.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!