Velo Baltica stanowi część europejskiej trasy wokół Morza Bałtyckiego Eurovelo 10.

Artykuł sponsorowany
Trasa poprowadzona jest drogami rowerowymi, drogami o małym natężeniu ruchu i odcinkami leśnymi. W gminie Mielno prowadzi malowniczą, nadmorską trasą od Gąsek po Łazy. Na odcinku 26 kilometrów można znaleźć wiele ciekawych miejsc. Odcinek Pleśna - Mielno w 2019 został zmodernizowany. Wybudowano cztery nowe asfaltowe odcinki i całość oznakowano.

Latarnia Morska w Gąskach - jest drugą pod względem wysokości latarnią na polskim wybrzeżu. Jej budowa została zakończona na przełomie 1877/1878 roku. Na szczyt latarni zwiedzający muszą pokonać 190 kamiennych schodów. Wysiłek jest wart zachodu, najbardziej wytrwali mogą podziwiać wspaniałą panoramę rozpościerającą się z wieży. Teren wokół latarni jest centrum ruchu rowerowego, tam można odpocząć, a w sezonie zjeść ciepły posiłek. Przejeżdżając przez miejscowość Gąski, warto udać się ok. 8km na południe do miejscowości Dobrzyca, w której znajdują się Ogrody Tematyczne Hortulus, stanowiące unikatowe miejsce wypoczynku, rozrywki oraz edukacji przyrodniczej.

Kapliczka z figurką Matki Boskiej Fatimskiej – została ona usytuowana w miejscu, w który potencjalnie miała zostać wybudowana elektrownia atomowa. Odsłonięta 13 maja 2012 roku jest symbolem walki lokalnej społeczności z decyzją lobby atomowego.

Promenada w Sarbinowie powstała w 1910 roku. Pierwotnie miał to być kamienno–betonowy mur oporowy kilkukilometrowej długości i 1.5 m wysokości powstrzymujący niszczycielską moc fal. Znalazł on jednak bardzo szybko dodatkowe zastosowanie – idealny nadmorski deptak.

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sarbinowie wybudowano w latach 1856/1857 jako kościół ewangelicki, w miejscu zagrożonej konstrukcyjnie średniowiecznej świątyni. W środku można zobaczyć oryginalną neogotycką chrzcielnicę. Obecnie odbywają się tam m.in. koncerty organowe w ramach koszalińskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego.

Chłopy są najprawdopodobniej jedyną wsią w Polsce, w której zachował się tradycyjny układ rybackiej osady z XIX wieku. Nadal znajduje się tam przystań, a turyści mogą udać się na spacer na molo. W Chłopach podziwiać można dawne chaty, na których opisano losy ich mieszkańców. Zainteresowani historią miejscowości powinni wybrać się do Skarbnicy Wioski Rybackiej. Obiekt udostępniony do zwiedzania w 2019 roku zlokalizowany jest przy ulicy Morskiej 37. Znajdują się tam stanowiska dla rowerów oraz miejsce na odpoczynek.

Obelisk „16 południk” - to punkt, w którym miejscowość Chłopy przecina 16 południk geograficzny. Został on postawiony w 2007 roku przez działające na rzecz promocji i rozwoju miejscowości Stowarzyszenie „16 Południk”. Znajduje się tam otwarta wiata oraz stanowiska rowerowe. Idealne miejsce na odpoczynek w spokojnym otoczeniu lasu.

Leśna Pętla Przygód i Tajemnic rodzaj to ścieżki przyrodniczej, która prowadzi przez charakterystyczne dla nadmorskiego lasu stare wydmy oraz inne obiekty: grodziska i bunkry. Ścieżka leży na trasie szlaku rowerowego Velo Baltica. Najbardziej charakterystyczne elementy ścieżki to wielkie figury szyszek, kładka łącząca dwa grodziska, taras widokowy oraz dwa nowe „opakowania” bunkrów z czasów II wojny światowej. Grodzisko to niewielka wyspa otoczona lasem mieszanym ze stuletnimi dębami i bukami.

Przez Mielno trasa rowerowa prowadzi przez tereny leśne, centrum miejscowości oraz wzdłuż Jeziora Jamno. W Mielnie znajduje się węzeł tras rowerowych. Kierując się na południe, Starym Kolejowym szlakiem któremu przypisano nr 15A, dotrzemy m.in. do Koszalina oraz Białogardu.

Obecnie w Mielnie realizowana jest inwestycja w ramach projektu „Budowa sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego - Trasa Velo Baltica na odc. Dźwirzyno-Maszewo" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Przedmiotem inwestycji jest budowa drogi rowerowej na wale wzdłuż rowu melioracyjnego za Urzędem Miejskim w Mielnie. W ramach projektu powstanie odcinek ścieżki rowerowej o długości ok. 300 m oraz dwie kładki nad rowem melioracyjnym; jedna na wysokości parkingu koło Urzędu Miejskiego, druga nad ujściem rowu do Jeziora Jamno. Ścieżka będzie się łączyć z opaską brzegową jeziora. Dodatkowo Gmina Mielno planuje połączyć projektowaną ścieżkę z ul. Północną.

Mieleńska Promenada Przyjaźni została wybudowana w 1908 roku. Pierwotnie miała za zadanie zabezpieczyć brzeg przed falami. Z czasem stała się deptakiem, z którego można podziwiać malownicze zachody słońca. Promenada ma długość 3 kilometrów i łączy Mielno z jej dzielnicą Unieściem.

Hangar w Unieściu to budynek z czerwonej cegły znajdujący się tuż przed kanałem po prawej stronie jadąc w kierunku Łaz. Obiekt został wybudowany przed wojną i służył jako baza wodna samolotów typu Heinkel i Dornier z okresu II Wojny Światowej należących do istniejącej tam jednostki wojskowej. Z hangaru można podziwiać przepiękny widok na całe jezioro, a na horyzoncie widać Koszalin.

Kanał jamneński to przetoka wodna przecinająca Mierzeję Jamneńską i łączący jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim. Długość kanału to około 0,7 km. Nad kanałem znajduje się most łączący Unieście z Łazami.

Pozostając na trasie Velo Baltica, kierując się ok. 10 km mierzeją oddzielającą Jezioro Jamno od Morza Bałtyckiego przejedziemy m.in. przez miejscowości Łazy, Osieki oraz Iwięcino. Odcinek Łazy - Iwięcino przebiega w większości po nowych drogach rowerowych, które zostały oddane do użytku w 2018 r., odcinek ten zyskał także nowe oznakowanie.

Rezerwat przyrody „Łazy” to rezerwat torfowiskowy o powierzchni 220,13 ha mieszczący się pomiędzy jeziorem Jamno a Bukowym. Znajdują się tam okazy rzadkiej i chronionej fauny: woskownicy europejskiej oraz kukułki Fuchsa. Większość obszaru rezerwatu znajduje się pod ścisłą ochroną.

Skrócony opis trasy Velo Baltica na terenie woj. zachodniopomorskiego : http://www.rowery.wzp.pl/velo-baltica

Velo Baltica stanowi część europejskiej trasy wokół Morza Bałtyckiego Eurovelo 10.

Zadanie publiczne finansowane ze środków Gminy Mielno

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie