Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Koszalinie kładą światłowód pod ultraszybką sieć

Rafał Czabrowski
Pracownicy firmy „Bestel” z Bydgoszczy kładą światłowód przy ulicy Księżnej Anastazji w Koszalinie.
Pracownicy firmy „Bestel” z Bydgoszczy kładą światłowód przy ulicy Księżnej Anastazji w Koszalinie. Rafał Czabrowski
W ramach realizowanego przez miasto programu "Inteligentny Koszalin" do końca roku ważniejsze instytucje będą połączone światłowodem.

Według planów rozłożonych na kilka etapów, sieć światłowodowa będzie liczyła ponad 45 km długości i posiadała blisko 100 węzłów dostępu. Korzystać z tej sieci będą przede wszystkim koszalińskie szkoły, a także instytucje miejskie oraz straż miejska, policja, straż pożarna i Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Trasa światłowodu została tak zaplanowana, aby umożliwić zainstalowanie ponad 60 kamer, które będą przekazywały obraz z najbardziej newralgicznych punktów Koszalina - mówi Robert Grabowski, rzecznik koszalińskiego ratusza.

Obecnie na terenie miasta kładzione jest okablowanie. Jednym z dłuższych odcinków jest trasa od Urzędu Miejskiego, przez ul. Księżnej Anastazji (na której trwają prace prowadzone przez bydgoską firmę "Bestel"), Młyńską, Piastowską do ul. Jedności.

Zostanie do niej przyłączony Zespół Szkół nr 9, Zespół Szkół nr 2, Zespół Szkół Sportowych, Zarząd Obiektów Sportowych oraz Komenda Miejska Policji. Koszt tych robót to ponad 338 tys. zł.

Celem rozbudowy infrastruktury jest stworzenie własnej sieci teleinformatycznej na terenie Koszalina, zapewniającej praktycznie nieograniczone możliwości transmisji danych wraz z wdrożeniem usług sieciowych dla przyłączonych jednostek (audio/videokonferencje, dostęp do internetu, monitoring miasta, zdalna archiwizacja danych, centralne sterowanie automatyką ruchu ulicznego - "zielona fala" itp.).

Dzięki wybudowaniu infrastruktury teleinformatycznej z wykorzystaniem technologii światłowodowej i radiowej na terenie gminy powszechny stanie się dostęp do szerokopasmowego internetu (szkoły,
biblioteki, hotspoty), rozwój elearningu.

- Możliwa będzie także bezpieczna i szybka komunikacja w gminie, która pozwoli na elektroniczny nabór do przedszkoli i szkół ponadgimnazjalnych - podkreśla Robert Grabowski.

W planach jest również budowa portalu edukacyjnego, w którym zawarte byłyby informacje dla uczniów, rodziców i nauczycieli, które również służyłyby do komunikowania się oraz portalu dla niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!