MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Świnoujściu przekazano dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 [ZDJĘCIA]

PAP
PAP
Po sześciu miesiącach Polacy zakończyli dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1, tzw. Tarczą Przeciwminową Europy
Po sześciu miesiącach Polacy zakończyli dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1, tzw. Tarczą Przeciwminową Europy PAP / Marcin Bielecki
W poniedziałek w Świnoujściu oficjalnie przekazano dowództwo Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1. Przejął je komandor porucznik Artur Krüger z niemieckiej Marynarki Wojennej, który wraz ze swoim sztabem będzie dowodził zespołem SNMCMG1 z pokładu FGS Donau.

Po sześciu miesiącach Polacy zakończyli dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1, tzw. Tarczą Przeciwminową Europy. W poniedziałek dowództwo objął komandor porucznik Artur Krüger z niemieckiej Marynarki Wojennej.

Od 6 lipca ub.r. na czele pierwszej z grup przeciwminowych NATO stał komandor porucznik Piotr Bartosewicz, który wraz z międzynarodowym sztabem kierował działaniami okrętów tzw. Tarczy Przeciwminowej Europy. Do ich zadań należało m.in. zapewnienie bezpieczeństwa tras żeglugowych na Bałtyku, Morzu Północnym i wschodniej części Atlantyku oraz poszukiwanie, niszczenie i neutralizacja wszelkich pozostałości po II wojnie światowej.

- Sześć miesięcy bardzo intensywnej pracy, braliśmy udział w trzech dużych ćwiczeniach: Sandy Coasts, Northern Coasts oraz Freezing Wings w Finlandii. Największym z tych trzech ćwiczeń był Northern Coasts - wzięło w nim udział 30 jednostek nawodnych, 15 z nich było w naszej podległości – podsumował komandor porucznik Piotr Bartosewicz.

W efekcie przeprowadzonych działań skutecznie zneutralizowano ok. 50 niebezpiecznych obiektów i sprawdzono obszar blisko 190 kilometrów kwadratowych morza.

- To bardzo duże doświadczenie i nieocenione dla wszystkich uczestników misji. Część żołnierzy brało udział po raz kolejny w tego rodzaju przedsięwzięciu, ale dla większości był to pierwszy raz. Sześć miesięcy bez przerwy spędzonych na morzu to jest nieocenione doświadczenie – dodał Bartosewicz.

Przez ostatnie sześć miesięcy Polscy marynarze prowadzili działania z pokładu okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP Kontradmirał X. Czernicki. Pierwszy raz w historii do udziału w NATO-wskim zespole Marynarka Wojenna RP skierowała także trałowce projektu 207P - ORP Drużno i ORP Hańcza.

W różnych okresach, w składzie zespołu operowało łącznie 10 okrętów z 6 różnych krajów. W trakcie misji pod polskim dowództwem znalazły się okręty m.in. z Belgii, Francji, Niemiec i Kanady. Łącznie na pokładzie okrętu dowodzenia obsada PKW Czernicki pokonała blisko 12000 mil morskich operując w północnej i wschodniej części Atlantyku oraz na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Świnoujściu przekazano dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 [ZDJĘCIA] - Głos Szczeciński