Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinku zdemontują tablice rodem z PRL [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Ta tablica wisi w samym centrum Szczecinka
Ta tablica wisi w samym centrum Szczecinka Rajmund Wełnic
Po ulicach czas na tablice pamiątkowe. Z przestrzeni publicznej Szczecinka muszą zniknąć tablice rodem z PRL.

Chodzi m.in. – na co zwraca uwagę szczecinecki radny Zdzisław Miechowiecki – o tablicę poświęconej pamięci Hanki Sawickiej, która jest wmurowana w ścianę kamienicy przy ulicy Rzemieślniczej. Ostała się mimo, iż patrona ulicy z Hanki Sawickiej zmieniono już w roku 1990, jeszcze przez Miejską Radę Narodową.

W samym centrum Szczecinka – na murze kamienicy przy placu Wolności (obok salonu Vision Express) – jest z kolei tablica przypominająca, że tutaj mieściła się pierwsza siedziba Polskiej Partii Robotniczej. To stąd komuniści próbowali zagłuszać ze „szczekaczek” patriotyczną manifestację trzeciomajową w roku 1946.

Wedle przyjętej przez Sejm tzw. ustawy dekomunizacyjnej z przestrzeni publicznej miały zniknąć nazwy, pomniki i symbole
propagujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Samorządy miały czas na uporanie się z tym do września (w Szczecinku przemianowano m.in. ulice 28 Lutego, Bohaterów Stalingradu czy 9 Maja), potem do akcji wkraczał wojewoda.
Na słowa radnego domagającego się zdjęcia tablicy Hanki Sawickiej burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, który także jest za usunięciem tego reliktu, obiecał sprawdzić, jakie są tego prawne możliwości. Prawnik ratusza Czesław Podkowiak stwierdził, że ustawa nic o tablicach nie mówi.

- Myli się. Tzw. ustawa dekomunizacyjną została 22 czerwca znowelizowana. Przez pomniki rozumie się również m.in. kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe – informuje Paweł Knap z Instytutu Pamięci Narodowej. - Obowiązek usunięcia owych pomników, spełniających normy Ustawy, spoczywa na właścicielu albo na użytkowniku wieczystym nieruchomości, na której ów pomnik się znajduje. Pomnik powinien zostać usunięty w terminie 12 miesięcy od owego dnia, czyli do 22 października 2018 roku.

Nasz rozmówca nie ma wątpliwości, że szczecineckie tablice spełniają normy Ustawy i wymagają usunięcia. - IPN nie podejmuje aktualnie żadnych działań likwidacji upamiętnień określonych przez Ustawę – dodaje Paweł Knap. - Jeśli dany pomnik nie zostanie usunięty w wymaganym terminie, wojewoda, w drodze decyzji, nakaże właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości jego usunięcie - dopiero wtedy potrzebna będzie oficjalna opinia Instytutu. Oczywiście wcześniej służymy pomocą wszystkim właścicielom czy użytkownikom wieczystym nieruchomości, którzy mają wątpliwości, czy znajdujący się w ich gestii obiekt wymaga usunięcia. Jest to o tyle ważne, że przy usunięciu pomnika w przewidzianym Ustawą terminie otrzymają oni zwrot poniesionych
kosztów z budżetu państwa, o ile sami nie uczestniczyli w jego powstaniu.

Hanka Sawicka to działaczka lewicowa, pierwsza szefowa Związku Walki Młodych, podczas okupacji złapana przez gestapo, zginęła na Pawiaku. PPR zaś to partia komunistyczna powstała w czasie wojny, odpowiedzialna za podporządkowanie Polski Rosji i jej sowietyzację, w roku 1948 scalona z Polską Partia Socjalistyczną w Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!