MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje kredytowe przedłużone. Zmiana zasad w 2024 roku. Oto zasady nowego programu. Wakacje kredytowe nie dla wszystkich 14.05.2024

ND
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zmiany zasad wakacji kredytowych 2024. Te osoby nie będą mogły skorzystać. Rada Ministrów 5 marca przyjęła projekt ustawy, który przedłuża wakacje kredytowe w 2024 roku. Zmianie ulegną również kryteria naboru do nowego programu. Dodatkowo, również w programie pomocy rządowej zaszły pewne zmiany. Oto nowe warunki. Sprawdź szczegóły!

Rada Ministrów 5 marca przyjęła projekt ustawy, który przedłuża wakacje kredytowe w 2024 roku. Zmianie ulegną również kryteria naboru do nowego programu. Dodatkowo, również w programie pomocy rządowej zaszły pewne zmiany. Z wakacji kredytowych można skorzystać w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca 2024 r. Sprawdź!

Wakacje kredytowe 2024

Pomagamy osobom, które mają trudność ze spłatą kredytu hipotecznego i przedłużamy wakacje kredytowe na 2024 r. Już od 1 maja kredytobiorcy będą mogli zawiesić spłatę swoich rat na 4 miesiące bez dodatkowych odsetek, w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca oraz miesiąca w każdym z kolejnych kwartałów. Z rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których kredyt nie przekracza 1,2 mln zł oraz ponoszą wydatki związane z kredytem w wysokości przekraczającej 30% dochodów lub utrzymują co najmniej trójkę dzieci. Zmieniamy również przesłanki do uzyskania wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, po to aby mogło z niego skorzystać jeszcze więcej osób - zwiększamy kwotę dochodu uprawniającą do uzyskania wsparcia, wydłużamy także okres jego udzielania. To ostatnie rozwiązanie jest również dla kredytobiorców posiadających kredyty walutowe – powiedział minister finansów Andrzej Domański.

Wakacje kredytowe 2024 przedłużone - kto będzie mógł skorzystać?

Wakacje kredytowe umożliwiają skorzystanie z zawieszenia spłaty rat kredytu hipotecznego udzielonego w polskich złotych w 2024 r. dla osób, które:

  • posiadają kredyt hipoteczny w złotych, który został zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a jego wartość nie przekracza 1,2 mln zł,
  • ponoszą wydatki związane z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu (RdD – Rata do Dochodu) w wysokości przekraczającej 30% dochodów (za okres ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem wniosku) lub utrzymują co najmniej trójkę dzieci (do 18 roku życia lub do 25 roku życia, gdy kontynuują naukę lub dzieci niepełnosprawnych, bez względu na wiek) - wówczas nie obowiązuje kryterium RdD,
  • zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r.,
  • kończą spłatę kredytu co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania, ten przedłuża się o miesiące, w których spłata kredytu była zawieszona. Wakacje kredytowe to jedna z form wsparcia dla kredytobiorców. Rozwiązanie to pozwala na zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego w złotych polskich.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

O pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców będą mogli ubiegać się kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej, u których rata przekracza 40% dochodu gospodarstwa domowego. Zwiększy się dodatkowo pomoc dla kredytobiorców:

  • podniesiona zostanie wartość maksymalnego wsparcia – z 2000 zł do 3000 zł,
  • wydłużony zostanie okres pomocy – z 36 miesięcy na 40 miesięcy,
  • wydłużony zostanie okres spłat wsparcia lub pożyczki – 200 rat zamiast 144,
  • dzięki zaproponowanym rozwiązaniom, maksymalna wartości wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia będzie wynosić 120 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera