Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjna termomodernizacja koszalińskich szkół

Alina Konieczna, [email protected]
Wczoraj prace przy ocieplaniu budynku Szkoły Podstawowej nr 4 trwały pełną parą.
Wczoraj prace przy ocieplaniu budynku Szkoły Podstawowej nr 4 trwały pełną parą. Fot. Radosław Brzostek
Wakacje jeszcze trwają, ale w koszalińskich szkołach sporo się dzieje. Ekipy budowlane uwijają się w pocie czoła, żeby zdążyć, nie tyle przed pierwszym dzwonkiem, co przed zimą.

Dla niektórych koszalińskich placówek oświatowych tegoroczna zima nie będzie już taka straszna, jak poprzednie. Dlaczego? Przyczyna jest jedna - program termomodernizacji, na który szkoły czekały z utęsknieniem. W tym roku rozpoczął się dwuletni program "Termomodernizacji placówek oświatowych Koszalina", w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Projekt jest współfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet całego przedsięwzięcia wyniesie 18 milionów złotych, połowę tej kwoty wyłoży miasto. Zakres prac obejmuje ocieplenie ścian zewnętrznych, dachów, poddaszy, wymianę okiem, drzwi, a także modernizację lub wymianę instalacji centralnego ogrzewania.

- Takich pieniędzy na szkolne inwestycje jak teraz, nie mieliśmy od wielu lat - podkreśla Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina. - Do tej pory zrobiliśmy dużo, zwłaszcza wewnątrz szkolnych budynków - remontowaliśmy sanitariaty, sale lekcyjne, podłogi. Teraz przyszła kolej na roboty zewnętrzne, wynikające z programu termomodernizacji.

Prace związane z ocieplaniem szkół rozpoczęły się już w pierwszym kwartale br, m.in. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego. W sumie na rok 2010 zaplanowana jest kompleksowa termomodernizacja aż siedmiu szkół (Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 11, II LO Broniewskiego, SP 17, SP 18, Gimnazjum nr 9, SP 4, Zespół Szkół nr 13) oraz Przedszkola nr 10 i sali gimnastycznej - przy Gimnazjum nr 2. Na 2011 rok są zaplanowane roboty w sześciu szkołach (Gimnazjum nr 7, Zespół Szkół Nr 1, Zespół Szkół nr 2, Zespół Szkół nr 9, Zespół Szkół Sportowych, Zespół Szkół nr 3), jak również w Przedszkolu nr 22 oraz w salach gimnastycznych przy Zespole Szkół nr 2 i Zespole Szkół Sportowych.

- Podstawą do wytypowania listy placówek była analiza kosztów i opłat związanych z zaopatrzeniem w ciepło, jak również to, w jakim stopniu szkoły spełniają określone wymagania dotyczące ochrony cieplnej - dodaje wiceprezydent Krzyżanowski. - Dzięki tym inwestycjom zaoszczędzimy mnóstwo energii, w związku z tym do atmosfery nie trafi określona ilość dwutlenku węgla.
Szkoły nie tylko zostaną ocieplone, ale także wypięknieją dzięki nowym elewacjom.

- Mogliśmy wybrać kolorystykę i zdecydowaliśmy się na różne odcienie beżu - mówi Jacek Stec, dyrektor Zespołu szkół nr 13. - Budynek naszej szkoły śród innych odnowionych bloków w osiedlu wyglądał na zaniedbany. Teraz wreszcie będzie inaczej. To pierwszy tak gruntowny remont pod momentu oddania szkoły do użytku, czyli od roku 1976. Elewacja na froncie naszej szkoły powinna być gotowa przez pierwszym dzwonkiem. Do tego czasu muszą zakończyć się roboty wewnętrzne, związane z wymianą instalacji centralnego ogrzewania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!